Prawidłowa stawka ryczałtu

• Autor: Aleksander Słysz

Bardzo proszę o wskazanie prawidłowych stawek ryczałtu w sytuacji, którą przedstawię. Wykonuję instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne. Wygląda to tak, że kupuję na siebie urządzenia (agregat, chłodnicę) i materiały, których wartość stanowi np. 80% zamówienia, i dostarczam do klienta. Montuję i uruchamiam u klienta całość. Na fakturze wyszczególniam np. agregat, chłodnica i oddzielnie montaż urządzeń. Czy mogę stosować stawkę 3% na sprzedaż urządzeń i 8,5% na montaż?

Prawidłowa stawka ryczałtu

Prawidłowa stawka ryczałtu przy usługach instalacji chłodniczych i klimatyzacji

Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne reguluje m.in. opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz. 256 i Nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 z późn. zm.). Działalność usługowa w zakresie handlu to sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi m.in.:

  • 8,5% od przychodów z działalności usługowej,
  • 5,5% od przychodów z robót budowlanych,
  • 3,0% od przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu.

W doktrynie, praktyce i orzecznictwie jest ugruntowany fakt, że „o tym, czy mamy do czynienia ze sprzedażą czy wykonaniem usługi, decyduje to, co jest przedmiotem umowy. Jeżeli jest nim świadczenie usługi, a zużyte materiały czy dostarczone urządzenia są niezbędne do jej wykonania, to nawet odrębne fakturowanie tych urządzeń nie powinno wpłynąć na sposób opodatkowania. Usługi jako całość powinny być opodatkowane właściwą dla tych usług stawką ryczałtu” (S. Liżewski, Vademecum Doradcy Podatkowego, 115881).

W tym świetle, jeśli przedmiotem umowy jest usługa, nie można odrębną stawką ryczałtu opodatkować zużytych do jej wykonania materiałów. Zatem „odpada” możliwość stosowania 3% stawki ryczałtu.

Stawka ryczałtu dla przychodów z robót budowlanych

Rozważyć należy, która stawka ryczałtu jest prawidłowa (5,5% czy 8,5%).

Stawkę 8,5% stosuje się do usług, gdy nie jest właściwa inna stawka, natomiast stawkę 5,5% stosuje się do przychodów z robót budowlanych, a o tym, czy mamy do czynienia z taką robotą, decyduje PKWiU. Zgodnie z PKWiU 43.22.12.0 robotami budowlanymi specjalistycznymi są roboty związane z wykonywaniem instalacji cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Zatem usługi, które mogą być klasyfikowane jako roboty budowlane, winny zostać opodatkowane 5,5% stawką ryczałtu.

W interpretacjach fiskusa czytamy podobnie. Przykładowo: „Jeżeli zatem wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności polegające na wykonywaniu instalacji klimatyzacyjnych (…) są (…) ujętymi w Klasyfikacji PKWiU z 2008 r. pod symbolem 43.22.12.0, to przychód uzyskany w związku z ich wykonaniem, podlega opodatkowaniu 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu robót budowlanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne” (sygnatura ILPB1/415-1113/11-4/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu).