Obywatel USA w Polsce - wiza i ubezpieczenie

• Autor: Eliza Rumowska

Mój mąż jest obywatelem USA. Czy przyjeżdżając do Polski, mąż musi mieć wizę? Czy może się zameldować w Polsce? Czy może wykupić ubezpieczenie, które będzie obowiązywało na terenie państw UE? Mieszkamy obecnie w Niemczech. Mam nadzieję, że jeśli mąż będzie na stałe zameldowany w Polsce, nie będzie miał problemów wizowych w Niemczech.

W zasadzie docelowo nie tyle chodzi o pobyt Pani męża w Polsce i mankamenty z tym związane, ile o problemy dotyczące pobytu w Niemczech. Od razu jednak pozbawię Panią złudzeń:

  • prawo niemieckie wyraźnie różnicuje obywateli UE i pozostałych cudzoziemców co do wymogów dotyczących pobytu w Niemczech,
  • nawet meldując i ubezpieczając męża – obywatela USA w Polsce, nie uczyni go Pani obywatelem UE, co zarówno z punktu widzenia prawa polskiego, jak i niemieckiego każe go traktować jako obywatela państwa nienależącego do Wspólnoty.

Oto bowiem niemieckie prawo wyraźnie różnicuje warunki pobytu dla tych dwóch grup obywateli:

1. Obywatele UE

Obywatele UE mają prawo mieszkać, studiować czy pracować na terenie Niemiec, mogą też otrzymać specjalne pozwolenie na pobyt UE, zwykle ważne przez okres pięciu lat (dla studentów – dwóch lat). Jeśli ma się umowę o pracę na określony czas, pozwolenie może być krótsze.

W niektórych przypadkach biuro imigracyjne może wymagać dowodu posiadania wystarczających środków finansowych na pobyt (patrz wyżej). Jednak ten warunek jest zwykle mniej wymagany od obywateli UE niż od innych narodowości. Dla studentów z UE zwykła deklaracja sytuacji finansowej powinna wystarczyć.

Obywatele UE mogą również łatwo zmieniać status swojego pobytu. Jeżeli otrzyma się pozwolenie na pobyt jako student, można przed ukończeniem jego terminu ważności zmienić ten status, np. na pozwolenie na pracę. Tymczasowa niezdolność do pracy spowodowana chorobą, wypadkiem lub mimowolne czy przymusowe bezrobocie nie mają wpływu na pozwolenie na pobyt.

Po pięciu latach pobytu tymczasowego na terenie Niemiec Biuro Imigracyjne może wydać pozwolenie na stały pobyt, które gwarantuje prawo na ten pobyt.

Obywatele spoza UE

Prawa obywateli spoza UE określa Ausländergesetz (Aliens Act) i w zależności od celu pobytu przyznaje się im różny status.

Zasadniczo w celu wjazdu do Niemiec i pobytu w Niemczech obywatele państw trzecich muszą posiadać tytuł pobytu. Ustawa o pobycie zawiera zasadniczo dwa różne tytuły pobytu: bezterminowe pozwolenie na osiedlenie i zezwolenie na pobyt wydawane na czas określony. Inne ważne różnice dotyczące pozycji prawnej obywateli państw trzecich wynikają z celu wydania zezwolenia na pobyt.

Mając powyższe na uwadze (co chyba dla Pani i Pani męża jest najistotniejsze), odpowiadam także na poniższe pytania:

Czy przyjeżdżając do Polski, mąż musi mieć wizę?

Tak, pobyt bezwizowy obywateli USA jest dopuszczalny jedynie do 90 dni. Szersze informacje można także odnaleźć na stronie MSZ pod adresem: http://www.msz.gov.pl

Czy może się zameldować w Polsce?

Nawet jeżeli Pani doprowadzi do zameldowania na stałe męża w Polsce – co uprzednio będzie wymagało uzyskania pozwolenia na pobyt stały w Polsce (wszelkie warunki i wymogi podano na stronie Ambasady RP w Waszyngtonie: Link do archiwalnej wersji strony Ambasady RP w Waszyngtonie), to nie osiągnie Pani celu, czyli traktowania Pani męża jak obywatela UE. Niczego więc to nie zmieni w zakresie formalności wymaganych prawem niemieckim.

Czy może wykupić ubezpieczenie, które będzie obowiązywało na terenie państw UE?

Cudzoziemiec, który wjeżdża na terytorium Polski, powinien posiadać dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub potwierdzający fakt pokrycia przez ubezpieczyciela ewentualnych kosztów leczenia na terenie Polski. Na granicy cudzoziemiec może być poproszony o okazanie takiego dokumentu, a w razie jego braku może nie zostać wpuszczony na terytorium Polski. 1 marca 2009 r. weszła w życie umowa między Rzeczypospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym:

Link do archiwalnej wersji strony Ambasady RP w Waszyngtonie

Jest to jednak ubezpieczenie na terytorium RP, gdyby się okazało; że zakres wynikający z umowy nie odpowiada oczekiwaniom i sytuacji Pani męża, to pozostaje wykupienie dobrowolnego pakietu ubezpieczeniowego. Bliższe informacje i szczegóły na stronie NFZ:

Link do archiwalnej informacji na stronie NFZ

Uważam jednak, że znacznie korzystniejsze jest wykupienie usług zdrowotnych w Niemczech, zwłaszcza że Państwa życie bardziej oscyluje wokół spraw i interesów w Niemczech niż w Polsce.

Dlatego uważam, że zabiegi związane z Pani mężem powinny być przedsiębrane w Niemczech, a nie w Polsce.