ePorady24.pl Prawo spadkowe Spadek Prawa dziecka z pierwszego małżeństwa do majątku rodzica
Zadaj pytanie › Zadaj pytanie ›

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Opublikowane: 18.10.2010

Prawa dziecka z pierwszego małżeństwa do majątku rodzica

Dostałem spadek po zmarłej mamie. Ojciec niedawno ponownie się ożenił i zapisał resztę majątku synowi swojej obecnej żony (po jej namowach). Spisano umowę darowizny. Czy można jakoś podważyć lub cofnąć decyzję ojca? Czy będę mógł domagać się zachowku?

Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

 

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

 

W opisanej sytuacji będzie Pan mógł po śmierci ojca żądać zapłaty zachowku liczonego od połowy dokonanej darowizny na rzecz syna drugiej żony, pod warunkiem że od dokonania darowizny do wystąpienia z roszczeniem o zachowek nie minie 10 lat i nie miną 3 lata od śmierci ojca do wystąpienia z roszczeniem o zachowek.

 

Powyższe wynika z art. 994 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku”.

 

Natomiast zgodnie z art. 1007 Kodeksu cywilnego „roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów i poleceń przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu”.

 

„Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne” (art. 117 § 2).

 

Natomiast nie widzę podstaw do unieważnienia czynności prawnych dokonanych przez Pańskiego ojca.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

wersja do druku

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV + trzy =

Opinie naszych Klientów ››

Zadane pytania:

  • 0
  • 3
  • 3
  • 7
  • 3
  • 0
  • 7
wizytówka
Pobierz aplikację