Mamy 7223 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Pracodawca żąda rzucenia palenia, czy ma takie prawo?

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 01.05.2017

Przed kilkoma dniami w moim miejscu pracy doszło do niewielkiego pożaru. Według wstępnych opinii strażaków przyczyną pożaru była iskra jako odpad spawania. Jednak pracodawca upiera się, że powodem był niedopałek. Dziś poinformowano cały nadzór, że ci z nas, którzy są palaczami, mają zobowiązać się pisemnie do całkowitego rzucenia palenia – nawet w czasie prywatnym. Pracodawca argumentuje, że skoro wytrzymujemy 8 godzin bez palenia, to znaczy, że wcale nie musimy palić, i że mamy dawać dobry przykład podwładnym. Odmowa podpisania tego zobowiązania wiązać się ma z natychmiastową degradację z zajmowanego stanowiska. Czy pracodawca ma prawo w taki sposób ingerować w prywatne życie pracowników?

Marek Gola

Zgodnie z art. 5 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. Nr 10, poz. 55 ze zm.) zabrania się palenia wyrobów tytoniowych:

 

„1) na terenie przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne;

2) na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej;

3) na terenie uczelni;

4) w pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt 1 i 2;

5) w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego;

6) w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych;

7) w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych;

8) na przystankach komunikacji publicznej;

9) w pomieszczeniach obiektów sportowych;

10) w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci;

11) w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.”

 

Do dnia wejścia w życie nowelizacji obowiązek zapewnienia palarni zależał od ilości zatrudnianych pracowników. Pracodawca zatrudniający poniżej 20 pracowników nie miał prawnego obowiązku zorganizowania palarni. Od dnia 15 listopada 2010 r., bez względu na ilość zatrudnianych pracowników, tworzenie palarni jest dobrowolne i zależy jedynie od pracodawcy. A więc zakaz palenia może obowiązywać na terenie całego zakładu pracy.

 

Jednak nawet jeśli pracodawca zakazuje palenia papierosów na terenie zakładu pracy, nie może pracownikom zakazać palenia papierosów w domu, w wolnym od pracy czasie. Degradacja z powodu nierzucenia palenia będzie oczywiście niezgodna z prawem. Pracownik nie ma także obowiązku podpisywania zobowiązania, że po pracy nie będzie palił – takie żądanie pracodawcy jest niezgodne z prawem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + 6 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Zmiana wymagań w kwestii wykształcenia specjalistów BHP

Posiadam zawód technika BHP od 2003 roku. Przedtem pracowałem jako inspektor BPH, posiadając odpowiedni kurs. Od 2007 roku mam zarejestrowaną własną działalność gospodarczą na świadczenie usług z zakresu BHP. Słyszałem, że od 2013 roku osoby w mojej sytuacji powinny uzupełnić wykształcenie. Jak to wygląda w praktyce? I czy mogę świadczyć usługi z zakresu BHP jako specjalista spoza zakładu pracy?

Wypadek w pracy w branży budowlanej a brak służby BHP w firmie

Mój mąż jest pracodawcą zatrudniającym do 20 osób w branży budowlanej. Ma zaświadczenie o ukończeniu kursu „Szkolenie okresowe pracodawców i innych osób kierujących pracownikami”. W pracy miał miejsce drobny wypadek, a pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie na 10 dni. Sporządzono protokół powypadkowy, ale ZUS go odrzucił, uzasadniając, że nie ma podpisu osoby z uprawnieniami BHP. Co daje więc mężowi przeprowadzone szkolenie? Czy ZUS postąpił prawidłowo?

Umowa-zlecenie a szkolenie BHP

Pracownik zatrudniony na umowę-zlecenie z zewnętrznej firmy uległ wypadkowi w czasie pracy. W sądzie zarzucał mi brak szkolenia BHP, który był jego zdaniem jedną z przyczyn wypadku. Czy osobę zatrudnioną na umowę-zlecenie należy przeszkolić z BHP?

wizytówka Szukamy prawników »