Ponowna zamiana kary prac społecznych na grzywnę

Zostałem ukarany grzywną (700 zł), lecz nie miałem pieniędzy, aby uregulować należność. Napisałem do sądu pismo z prośbą o rozłożenie grzywny na raty. Swoją prośbę umotywowałem brakiem pracy i statusem osoby uczącej się zaocznie. Odpowiedź była negatywna. Jednakże sąd zamienił karę grzywny na prace społecznie użyteczne. Niedawno znalazłem pracę i chciałbym zapłacić grzywnę. Czy sąd może ponownie zmienić karę? Jak uniknąć tych prac społecznie użytecznych? Zaznaczam, że w postanowieniu nie ma informacji, gdzie miałbym te prace wykonywać. To mój pierwszy „konflikt z prawem”.

Praca na cele społeczne

Kodeks karny wykonawczy (w skrócie K.k.w.) stanowi, iż wykonywanie nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne może odbywać się także w dni ustawowo wolne od pracy i dni wolne od pracy u danego podmiotu, na rzecz którego jest ona wykonywana. Oznacza to, że orzeczone prace może Pan wykonywać poza swoimi stałymi godzinami pracy.

Zgodnie z art. 63a § 1 K.k.w. „w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę; orzeczona praca nie może przekroczyć 40 godzin w stosunku miesięcznym”. Jednak w takiej sytuacji Pański pracodawca otrzyma postanowienie sądu celem wypłacania części Pańskiego wynagrodzenia na cel wskazany przez sąd.

Jeżeli nie chce Pan ujawniać przed pracodawcą faktu wcześniejszej karalności, może Pan złożyć wniosek w sądzie o ponowną zamianę Pańskiej kary ograniczenia wolności na karę grzywny. Jak podaje art. 47 K.k.w.:

„Art. 47. § 1. Jeżeli grzywna została uiszczona w części, prezes sądu lub upoważniony sędzia zarządza zmniejszenie kary zastępczej w sposób odpowiadający stosunkowi kwoty zapłaconej do wysokości grzywny.

§ 2. Od zastępczej kary pozbawienia wolności lub wykonywania pracy, o której mowa w art. 45 § 1, skazany może się w każdym czasie zwolnić przez złożenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia tytułem grzywny”.

Oznacza to, iż w momencie gdy uiści Pan pierwotnie zasądzoną grzywnę, zwolni się Pan zarówno z obowiązku wykonywania kary ograniczenia wolności, czyli prac społecznych, jak i wykona orzeczoną sądownie karę.

Praca społecznie użyteczna

W Komentarzu do Kodeksu karnego wykonawczego autorstwa Krzysztofa Dąbkiewicza czytamy: „Skazany może »w każdym czasie zwolnić się« od zastępczej kary pozbawienia wolności. Użycie tego zwrotu oznacza, że może to nastąpić zarówno po wydaniu przez sąd postanowienia orzekającego wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, ale jeszcze przed osadzeniem skazanego w zakładzie karnym, jak i w trakcie odbywania zastępczej kary pozbawienia wolności. Powyższe uwagi należy odnieść odpowiednio do pracy społecznie użytecznej. Złożenie kwoty pieniężnej przypadającej do uiszczenia tytułem grzywny stanowi samoistną podstawę do wydania nakazu zwolnienia skazanego z zakładu karnego i zaprzestania wykonywania prac społecznie użytecznych. Ustawa nie wymaga wydania dodatkowego postanowienia w tym zakresie”.

W związku z powyższym może Pan uiścić kwotę należnej grzywny, a następnie dowód zapłaty przesłać sądowi wraz z wnioskiem o dokonanie zamiany kary i zaliczenie dokonanej zapłaty na poczet kary grzywny.

Proszę pamiętać o odbieraniu korespondencji, by nie przegapić ewentualnego wezwania do stawienia się w miejscu wskazanym do wykonywania prac społecznych, jeżeli wezwanie takie miałoby dotrzeć do Pana szybciej, niż faktycznie uiści Pan grzywnę.