Mamy 7120 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Praca w sobotę a godziny nadliczbowe i wolne dni

Autor: Michał Kibil • Opublikowane: 25.05.2010

W każdą sobotę pracuję 4 godziny. Za dwie soboty przepracowane po 4 godziny dostaję dzień wolny, a za pozostałe dwie soboty przepracowane po 4 godziny dostaję wynagrodzenie za 8 godzin z dodatkiem 100%. W każdym miesiącu mam więc wolne tylko niedziele i święta. Czy postępowanie pracodawcy jest prawidłowe?

Marta Handzlik

Regułą generalną dla limitów czasu pracy jest artykuł 129 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym „czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”.

 

Tym samym normalnym wymiarem czasu pracy dla pełnego etatu jest praca przez 5 dni w tygodniu, przez 8 godzin dziennie. Wszelkie odstępstwa od powyższej zasady wprowadzane na stałe stanowią naruszenie prawa pracy.

 

Przy pracy na pełen etat pracodawca powinien równoważyć okresy pracy w soboty dniami wolnymi od pracy, tak aby w okresie rozliczeniowym praca była wykonywana przeciętnie przez 5 dni w tygodniu.

 

Zgodnie z przedstawionym przez Pana stanem faktycznym rekompensatę w postaci jednego wolnego dnia otrzymuje Pan jedynie za jedną sobotę w miesiącu (za dwie soboty otrzymuje Pan łącznie jeden dzień).

 

Tym samym w miesięcznym okresie rozliczeniowym tygodniową średnią pracy jest przeciętnie 23 dni na 4 tygodnie pracy, co wynosi przeciętnie ponad 5 dni w tygodniu, a zakładając, że jest to norma czasu pracy, stanowi to naruszenie Pana praw jako pracownika.

 

Prawidłową formą rekompensaty, jaką powinien przyjąć pracodawca, powinno być dawanie jednego wolnego dnia za każdy tydzień, w którym pracuje Pan więcej niż 5 dni w tygodniu. Tego typu wyrównanie powinno następować w okresie rozliczeniowym (najczęściej jest to okres jednego miesiąca).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Wynagrodzenie, które jest Panu wypłacane, oraz przyznawane dni wolne wynikają z tytułu godzin nadliczbowych, a nie z tytułu normalnego wymiaru czasu pracy.

 

Godziny nadliczbowe, które powstają w wyniku zsumowania godzin pracy od poniedziałku do soboty, pracodawca może rozliczać w przyjętym okresie rozliczeniowym, przyznając pracownikom na każde dwie godziny pracy w godzinach nadliczbowych dodatek w wysokości:

 

  1. 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
    • w nocy,
    • w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
    • w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
  2. 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

 

Dodatek w wysokości 100% przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi i tak przysługuje prawo do dodatku.

 

Ponieważ godziny nadliczbowe Pana dotyczące powstają w wyniku przekroczenia tygodniowej normy czasu pracy, w tym przypadku należy stosować wskazany powyżej dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę ponad tygodniową normę (40 godzin).

 

Na Pana pisemny wniosek w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych, pracodawca może udzielić tyle samo czasu wolnego od pracy.

 

Pana pracodawca jest uprawniony do udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych także bez Pana wniosku – najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia Pana wynagrodzenia za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

 

Jeżeli więc to nie Pan wnioskuje o udzielenie czasu wolnego za każdą z sobót przepracowanych poza normalny wymiar czasu pracy, to za każdą z nich należny jest Panu jeden dzień wolny, a nie – jak Pan wskazuje – jeden dzień wolny za oba dni.

 

Oprócz powyższego drobnego uchybienia za godziny nadliczbowe wynagrodzenia są wypłacane prawidłowo.

 

Godziny nadliczbowe stanowią sytuację jednak wyjątkową, która nie może stanowić normy przy ustalaniu czasu pracy.

 

Jeżeli praca w sobotę, za którą jest wypłacane wynagrodzenie, stanowi normę, to sytuacja taka może być uznana za rażące naruszenie praw pracownika, a tym samym za podstawę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, a także podstawę do zgłoszenia sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy w związku z wykroczeniem przeciwko prawom pracowników.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (6):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV plus IX =

03.07.2014

I think this is among the most significant info for me. And i am glad reading your article. But want to remark on some general things, The website style is wonderful, the articles is really great D. Good job, cheers

Johnf658

27.02.2013

ala musisz sama stanac za kasą

leo

12.06.2012

Pracuję w firmie i w maju przepracowałam 3 soboty i nie dostałam za to zapłaty. Na listach płac widnieje, że mnie nie ma, ale jest to sklep, więc każdy wie, że pracuję i co ja mam w tej sytuacji zrobić? Jak się odezwę, to mnie pracodawca zwolni, to szaleniec. Proszę o pomoc!

zdesperowany pracownik

02.08.2011

Ala, to, że Ty nie potrafisz rozwiązać problemu z brakującym pracownikiem, nie oznacza, że masz prawo naginać Kodeks Pracy. Zatrudnij osobę na umowę zlecenie na tą sobotę...

Marcin

16.05.2011

Wziąć się samemu do roboty.Wtedy przybędzie jeden pracownik :).Problemy same się rozwiążą.

art

29.04.2011

to ja zapytam jako pracodawca :jak zorganizować pracę np w handlu kiedy godziny handlu to 8 godz od poniedziałku do piątku i 4 godziny w sobotę, a jest tylko 1 sprzedawca. Zgodnie z powyższą argumentacją nie da się tak zatrudniać pracownika stałe bo to rażące naruszenie. Więc jak mam to zrobić ?

ala

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Normy czasu pracy

Pracuję w sklepie monopolowym 40 godzin tygodniowo plus soboty, za co mam dzień wolny. Pracodawca chce, by sklep działał też w niedziele, o czym nie ma mowy w mojej umowie. Czy normy czasu pracy przewidują takie sytuacje i czy za pracę w niedziele otrzymam dzień wolny lub po prostu dostanę zapłatę?

Godziny nadliczbowe średniotygodniowe

Pracuję jako ochroniarz w systemie 12/24 godz. (ale czasem zdarzają się służby 24-godzinne). Z pewnością pracuję więcej niż 40 godzin tygodniowo, ale nie wiem, jak policzyć godziny nadliczbowe średniotygodniowe. W miesiącu można mieć 32 nadgodziny (dostaję za nie premię uznaniową) – po ich odliczeniu szacuję, że w ciągu ostatnich lat przepracowałam ok. 2000 godzin nadliczbowych. Czy mam szansę wygrać proces o wypłatę zaległych nadgodzin?

Praca w weekendy a lista obecności

Czy pracodawca może zakazać podpisywania list obecności w pracy w weekendy?

wizytówka Szukamy prawników »