Praca w Niemczech rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej

• Autor: Grzegorz Gęborek

Czy mając kartę rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, mogę mieszkać i pracować w Niemczech? Jestem inżynierem.

Praca w Niemczech rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej

Jakie warunki musi spełnić obywatel państwa trzeciego (niebędącego członkiem Unii Europejskiej) aby móc podjąć pracę w Niemczech?

Zadane przez Pana pytanie dotyczy warunków, jakie musi spełnić obywatel państwa trzeciego (niebędącego członkiem Unii Europejskiej) posiadający wydane w tym państwie zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, by móc podjąć pracę w Niemczech.

W przypadku takich pracowników zastosowanie znajdą przepisy niemieckiej ustawy o pobycie (Aufenthaltsgesetzes), która określa podstawowe zasady dotyczące zatrudniania pracowników z państw trzecich.

Dodatkowo, w oparciu o powyższą ustawę, niemieckie ministerstwo pracy wydało dwa rozporządzenia regulujące zatrudnianie cudzoziemców. Są to:

  1. rozporządzenie w sprawie procedury i dopuszczenia cudzoziemców mieszkających na terytorium Niemiec do wykonywania pracy (Beschäftigungsverfahrensverordnung);
  2. rozporządzenie o dopuszczeniu nowo przybyłych cudzoziemców do wykonywania pracy (Beschäftigungsverordnung).

Cudzoziemiec posiadający obywatelstwo państwa trzeciego powinien posiadać zezwolenie na pobyt (Aufenthaltstitel), które może mieć różne formy. Mowa o:

  1. wizie,
  2. zgodzie na pobyt,
  3. zezwoleniu na osiedlenie się oraz
  4. zezwoleniu na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej (niem. Erlaubnis zum Daueraufenthalt-EG).

Zezwolenie na pobyt i pracę w Niemczech dla rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej

Dwa pierwsze zezwolenia są wydawane na czas określony, pozostałe – bezterminowo. Posiadacz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej wydanego w innym państwie członkowskim niż Niemcy może wjechać do Niemiec bez dodatkowych zezwoleń (za wyjątkiem zezwoleń wydanych w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Danii). W zasadzie dokument ten pozwala na łatwiejsze uzyskanie zezwolenia na pobyt i pracę w innym niż państwo wystawiające państwie członkowskim.

Jeżeli taka osoba jednak chce przebywać na terytorium Niemiec dłużej niż 3 miesiące i pracować, udziela się jej zezwolenia na pobyt (Aufenthaltserlaubnis für Drittstaatsangehörige, die den Titel „Daueraufenthalt EG” in einem anderen EU-Mitgliedstaat erworben haben) w oparciu o § 38 ust. 1 ustawy o pobycie. Przepis ten nie znajduje zastosowania, jeżeli ta osoba:

  1. została oddelegowana przez podmiot świadczący usługi w ramach świadczenia usług transgranicznych;
  2. chce świadczyć usługi transgraniczne;
  3. przebywa na terytorium Niemiec w celu zatrudnienia jako pracownik sezonowy albo chce podjąć czynności jako pracownik przygraniczny.

Prawo pobytu na okres 12 miesięcy

Zezwolenie na podstawie § 38 ust. 1 ustawy o pobycie jest wydawane na okres 12 miesięcy i uprawnia do czynności zawodowych jedynie, jeżeli spełnione są przesłanki określone w § 18 ust. 2 (federalna agencja pracy wyda zezwolenie na pracę), § 19 (przesłanki dot. pracowników naukowych), § 19a (przesłanki dot. uzyskania niebieskiej karty UE) albo 21 (przesłanki dot. osób prowadzących samodzielną działalność).

W celu uzyskania powyższego zezwolenia należy posiadać:

  1. zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej (niem. Erlaubnis zum Daueraufenthalt-EG);
  2. ważny i uznawany w Niemczech dokument podróżny (paszport);
  3. dowód możliwości samodzielnego zabezpieczenia swojego utrzymania (bez korzystania z niemieckiej pomocy socjalnej) i ubezpieczenie zdrowotne;
  4. planowane zatrudnienie.

Inżynierowie o specjalizacjach budowa maszyn, budowa pojazdów oraz elektrotechnika mają ułatwiony dostęp do rynku pracy w Niemczech.