Praca w niedziele i święta w placówce opiekuńczo-wychowawczej

Pracuję w placówce opiekuńczo-wychowawczej i mam kilka pytań związanych z czasem pracy (pracą w niedziele i święta) w takiej placówce: Jeśli niedziela wchodzi w godziny etatowe pracownika, powinien być jakiś dodatek? Jeśli święto (np. 11 listopad czy 1 styczeń) jest dniem wolnym od zajęć i pracy, a pracownik musi przyjść do pracy – czy wtedy również są odpowiednie dodatki? Przykładowo 1 stycznia w 2015 roku wypada w czwartek, a zajęcia są od piątku, czy pracodawca może kazać nauczycielowi przyjść do pracy 1 stycznia i zapłacić jak za zwykły dzień, broniąc się tym, że to wynika z charakteru pracy?

Praca w niedziele i święta w placówce opiekuńczo-wychowawczej

Kwestia pracy nauczyciela w niedziele i święta

Odnosząc się do Pana problemu dotyczącego pracy nauczyciela w niedziele i święta wyjaśniam, że zgodnie z art. 42c ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) w szkołach, w których praca odbywa się we wszystkie dni tygodnia, nauczyciel korzysta co najmniej raz na dwa tygodnie z dwu kolejnych dni wolnych od pracy, z których jeden musi przypadać w niedzielę.

Na podstawie art. 3 Karty Nauczyciela przez szkołę rozumie się także przedszkole i placówkę opiekuńczo-wychowawczą.

Oznacza to, że nauczyciel pracujący we wszystkie dni tygodnia nie ma prawa do dodatku, a jedynie raz na dwa tygodnie powinien otrzymać dwa dni wolne, z których jeden dzień będzie niedzielą.

Udzielenie nauczycielowi innego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy lub święto

Przepisy Karty Nauczyciela nie przewidują w tym tygodniu, w którym wypada święto, obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczyciela. Analiza wskazanych przepisów jednoznacznie pokazuje, że w przypadku udzielenia nauczycielowi innego dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy lub święto, musi to być jeden z dni pracy nauczyciela, tzn. dzień, w którym zgodnie z rozkładem zajęć powinien on je realizować. Oznacza to, że w tygodniu, w którym udzielono nauczycielowi dnia wolnego od pracy z powyższych przyczyn, nie zrealizuje on obowiązującego go wymiaru godzin zajęć.

Oznacza to, że nawet jeśli w tygodniu wypada święto (11 listopada, 1 stycznia), pracownik musi w tym dniu przyjść do pracy i nie dostaje za to żadnego dodatku, gdyż święto nie obniża jego wymiaru czasu pracy. Czyli mimo że zajęcia zaczynają się 2 stycznia, pracodawca ma prawo żądać od pracownika, aby przyszedł do pracy 1 stycznia, gdyż jeśli pracownik nie przyjdzie do pracy – nie zrealizuje w danym tygodniu 40-godzinnego tygodnia pracy.