.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pozytywny wynik na obecność narkotyków podczas rutynowej kontroli

Zostałem zatrzymany do rutynowej kontroli. Jechałem normalnie, nie stwarzałem zagrożenia, mam czyste konto, jeśli chodzi o wykroczenia. Tego dnia, jak i wcześniej, nie paliłem marihuany, ale mimo to badanie na zawartość narkotyków wykazało, że posiadałem w sobie THC. Sześć dni przed zatrzymaniem byłem na przyjęciu, gdzie znajomi palili marihuanę i to jest jak dla mnie jedyne wytłumaczenie tej sytuacji. Podkreślam, że ja nie paliłem. Powinienem dodać, że od 3 lat jestem na terapii antynarkotykowej, utrzymuję całkowitą abstynencję. Terapię podjąłem, ponieważ blisko 10 lat byłem uzależniony od narkotyków, mam wyrok w zawieszeniu za posiadanie. Co robić w tej sytuacji? Byłem pewny, że jestem w 100% czysty! Czy mogę zostać uniewinniony?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pozytywny wynik na obecność narkotyków podczas rutynowej kontroli

Prowadzenie pojazdu pod wpływem środka odurzającego

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego (K.k.).

 

Z opisu wynika, że policja podejrzewa Pana o popełnienie czynu z art. 178a § 1 K.k., zgodnie z którym kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Zakaz prowadzenia pojazdów jako środek karny orzekany jest natomiast na podstawie art. 42 § 2 K.k. zgodnie z którym: „Sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego w § 1 był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca zdarzenia określonego w art. 173, 174 lub 177”.

Orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdu

Zarówno doktryna, jak i orzecznictwo wskazują, iż orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdu określonego rodzaju winno w pierwszej kolejności dotyczyć pojazdu tego rodzaju którym sprawca dopuścił się przestępstwa. W podobnym tonie wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 stycznia 2007 r., sygn. akt III KK 437/06 „orzeczenie sądu w przedmiocie środka karnego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, oparte na dyspozycji art. 42 § 2 k.k., ograniczone tylko do określonego rodzaju tych pojazdów, które nie obejmuje tego typu pojazdu, który sprawca przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji prowadził, tylko pozornie czyni zadość nakazowi zawartemu w przedmiotowym przepisie. Wykładnia celowościowa, niezbędna dla prawidłowego ustalenia normatywnej zawartości art. 42 § 2 k.k. prowadzi do wniosku, że w zakres orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych, w pierwszej kolejności, powinno wchodzić uprawnienie do prowadzenia pojazdu tego rodzaju, którym sprawca dopuścił się przestępstwa.”

 

Praktyka pokazuje, iż długość, na którą orzekany jest zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdu określonego rodzaju, jest proporcjonalna do poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu lub alkoholu we krwi.

 

Zasadnym jest jednak skupienie się na okolicznościach zdarzenia, które mogą doprowadzić w swych skutkach do Pana uniewinnienia albo umorzenia postępowania przygotowawczego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy przebywanie w towarzystwie osób palących marihuanę może spowodować pozytywne wskazanie narkotestu?

Obecnie prokuratura właściwa do prowadzenia sprawy będzie prowadzić postępowanie przygotowawcze mające na celu dokładne zbadanie sprawy. Do czasu ewentualnego postawienia Panu zarzutu sprawa toczy się in rem, czyli w sprawie. Z momentem przedstawienia zarzutu postępowanie toczy się in personam. Ciężar udowodnienia Panu prowadzenia pojazdu mechanicznego pod wpływem środka odrzucającego spoczywa na prokuraturze. Z opisu wynika, iż sporo jest wątpliwości. Na podstawie art. 6 Kodeksu postępowania karnego (K.p.k.) – nie dające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść oskarżonego. Zasadnym będzie złożenie, po przedstawieniu zarzutów, wniosku o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego toksykologa, na okoliczność ustalenia, czy przebywanie w towarzystwie osób palących marihuanę może spowodować pozytywne wskazanie narkotestu.

 

Biegły toksykolog jest bowiem w stanie wyliczyć, czy w okresie od opuszczenia pomieszczenia u znajomych do chwili zatrzymania osiągnięcie stanu wskazującego na obecność środka odurzającego, w którym znajdował się Pan w chwili sprawdzenia narkotestem, jest możliwe, czy też nastąpiło ono później. W mojej ocenie wersja, jaką Pan przedstawia, będzie musiała zostać sprawdzona przez biegłego. Teraz proszę zebrać dokumentację potwierdzającą Pana leczenie od uzależnienia celem wykazania podjęcia terapii.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu