Mamy 7142 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Pozew rozwodowy i treść pozwu o rozwód

Autor: Karol Jokiel • Zaktualizowane: 09.05.2012

Co powinien zawierać pozew rozwodowy i gdzie należy złożyć pozew o rozwód?

Tomasz Krupiński

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód (art. 56 § 1 K.r.o.). Formą przedstawienia takiego żądania sądowi jest pozew o rozwód (inaczej: pozew rozwodowy).

 

Pozew o rozwód można przygotować i złożyć w sądzie samodzielnie, ale z uwagi na rosnący rygoryzm i formalizm postępowań sądowych, dla ochrony własnego interesu zaleca się jednak korzystanie z pomocy prawnika.

 

Pozew o rozwód, jak każde pismo procesowe (art. 126 § 1 K.p.c.), powinien zawierać przynajmniej:

 

  1. oznaczenie sądu, do którego pozew jest skierowany;
  2. imię i nazwisko oraz adresy miejsca zamieszkania powoda, czyli osoby domagającej się rozwodu oraz pozwanego, czyli współmałżonka;
  3. oznaczenie rodzaju pisma (pozew o rozwód);
  4. podpis powoda;
  5. wymienienie załączników (np. dokumentów stanowiących dowody w sprawie).

 

Ponadto pozew rozwodowy powinien zawierać dokładnie określone żądanie (przede wszystkim rozwiązania małżeństwa przez rozwód) i przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie (słowem – uzasadnienie pozwu) oraz dowodów na ich poparcie (np. świadków, dokumentów).

 

Należy pamiętać, że zgodnie z nowym przepisem art. 207 § 6 K.p.c., sąd pomija spóźnione (np. niepowołane w pozwie) twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Poza żądaniem rozwiązania małżeństwa przez rozwód, powód może także domagać się m.in.:

 

  1. orzeczenia rozwodu współmałżonka w rozkładzie pożycia lub ;z wyłącznej winybez orzekania o winie
  2. orzeczenia o sposobie korzystania z mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków, przy czym w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie można żądać nawet jego eksmisji;
  3. orzeczenia o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe; warto pamiętać, że orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd zawsze uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej;
  4. orzeczenia o podziale majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu (art. 57-58 K.r.o.).

 

Pozew o rozwód podlega opłacie sądowej w kwocie 600 zł (art. 26 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych), która powinna zostać uiszczona przed wniesieniem pozwu do sądu (znakami opłaty sądowej naklejanymi na pozwie składanym w sądzie, przelewem na rachunek bankowy sądu za załączeniem do pozwu dowodu uiszczenia należnej opłaty lub gotówką w kasie sądu za załączeniem do pozwu dowodu uiszczenia należnej opłaty). W sprawie o rozwód można przy tym, jak w każdej sprawie sądowej, ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych, w tym od wyżej wymienionej opłaty od pozwu rozwodowego. Sąd zwraca połowę opłaty sądowej od pozwu tj. zasadniczo 300 zł – w razie orzeczenia rozwodu na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie – po uprawomocnieniu się wyroku [art. 79 § 1 pkt 3 lit. b) ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych].

 

Pozew rozwodowy składa się w sądzie okręgowym, wydziale cywilnym, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym ma jeszcze miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. W braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a gdy i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda (art. 17 § 1 pkt 1 i art. 41 K.p.c.).

 

Należy wskazać, że mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny i nie zostanie orzeczony przez sąd, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (art. 56 § 2 i 3 K.r.o.).

 

W wyroku orzekającym rozwód sąd, nawet bez wniosku powoda, rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględni przy tym porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (5):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus II =

22.05.2016

Witam otoz mam takie pytanie wzielam slub cywilny w lutym w 2016 r. i urodzilam dziecko ktore ma zaledwie pare miesiecy , okazalo sie ze moj maz jest uzalezniony od narkotykow ... nie mam zamiaru z taka osoba zyc bo chce chronic dziecko , czy moglabym skladac pozew rozwodowy ? czy lepiej sie jeszcze wstrzymac ? dodam jeszcze ze nie mieszkamy juz razem wyprowadzialam sie

Monika

06.06.2013

Ewa, nie licz na to że mąż cokolwiek Ci ułatwi przy rozwodzie. Ja tak miałam, myślałam ze skoro ewidentnie wina lezy po jego stronie (romans), to chociaz nie będzie robił mi problemu przy rozwodzie i zgodzi się, żeby sąd orzekł jego winę. Grubo się pomyliłam, złożył pozew rozwodowy, w którym to mnie obarczył winą! na szcęscie wszytsko się zakończyło pozytywnie dla mnie. O ile tak można w takiej sytuacji powiedzieć...

rozwódka

05.06.2013

Moja żona złożyła wniosek o rozwód z orzeczeniem o winie. Chce odebrać mi dzieci i wyjechać do Anglii żebym już nigdy się z nimi nie zobaczył. W pozwie podała jakieś wyssane z palca dowody oskarża mnie o znęcanie się nad dziećmi. Zupełnie nie wiem jak się bronić. Przydałby się jakiś artykuł nie tylko o pozwie rozwodowym ale tez o tym jak się bronić na rozprawie.

Andrzej74


@Andrzej74 Zachęcamy do lektury innych tekstów w dziale "Rozwód", na pewno znajdzie Pan przydatne informacje. Jeśli jednak chciałby się Pan wesprzeć pomocą fachowca, proszę zadać pytanie poprzez formularz dostępny na stronie. Wycena jest nieodpłatna, porady są płatne [Redakcja ePorady24]

03.06.2013

Właśnie przymierzam się do rozwodu... nie ma co się oszukiwać, lepiej w moim małżeństwie już nie będzie. ten artykuł zawiera dużo cennych informacji na temat pozwu rozwodowego, co tam napisać, gdzie zanieść itd. ciekawa jestem czy pomoc prawnika przy rozwodzie jest droga... na razie mnie to wszystko przeraża, tym bardziej że w ogóle nie znam się na prawie :/

smutna

01.06.2013

Przydatny artykuł, ale interesuje mnie co wtedy gdy nie można przewidzieć przebiegu rozprawy rozwodowej. Jestem w takiej właśnie sytuacji: mąż wyprowadził się, przypuszczam że do kochanki ale nie mam czasu ani pieniędzy, żeby go śledzić. Mój pozew rozwodowy ma być z orzeczeniem o winie, ale na razie mam tylko sms które mogą świadczyć o zdradzie. Pan tu pisze, ze trzeba już na początku podać wszystkie dowody i świadków, bo potem sąd może ich nieuwzględnić. JA liczą że mąż nie będzie robił problemów ale jeśli byłoby inaczej i na przykład on chciał winę na mnie przerzucić to będę walczyć, bo to niesprawiedliwe. Nie wiem jednak jak to formalne przygotować, a nie stac mnie na prawnika. Czy można np. w pozwie rozwodowym zawrzec więcej dowodów i świadków a potem w zależności na obrót sprawy z niektórych zrezygnować?

Ewa


Od redakcji: nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadane jako komentarz pod tekstem, proszę skorzystać z formularza na stronie. Wycena jest bezpłatna, porady są płatne.

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Wycofanie pozwu o rozwód

Dwa miesiące temu złożyłam pozew o rozwód. Od tego czasu jednak mąż zmienił swoje postępowanie, więc chciałabym ratować małżeństwo. Rozprawa już ma wyznaczony termin. Czy mogę teraz cofnąć pozew? Zrozumiałam, że nadal kocham męża.

 

Jak oddalić pozew o rozwód?

Żona wniosła pozew o rozwód, ale ja nie chcę rozwodu. W pozwie żona prawdopodobnie opiera się na mojej zazdrości i – jak to nazwala – „mobbingu psychicznym”. Żona miała romans. Przyznaję się do szpiegostwa komputerowego, na podstawie którego mogę udowodnić jej zdradę. Mamy 17-letnią córkę, nie chcę rozbijać rodziny, wierząc, że czas pozwoli nam zrozumieć nasze błędy. Czy mogę wykorzystać w sprawie zapisy jej komputerowych rozmów na czacie? Czy mają one jakąś wartość dla sądu?

Czy możliwa jest zamiana pozwu o rozwód na separację?

Złożyłam pozew o rozwód z orzeczeniem o winie męża (długi, alkoholizm, znęcanie się nade mną). Jednak po wielu przemyśleniach, ze względów religijnych chciałabym zamienić rozwód na separację. Czy jest to możliwe, skoro sprawa jest już w toku – odbyła się jedna rozprawa? Czy muszę napisać jakieś nowe pismo, czy wystarczy, jeśli na najbliższej rozprawie powiem o tym sędziemu? Chciałabym się także upewnić, czy przy orzeczeniu separacji pozostaje orzeczenie o winie oraz rozdzielność majątkowa i ewentualna eksmisja męża? – tak napisałam w pozwie rozwodowym. I czy w przypadku separacji nie będę zobowiązana pomagać mężowi w razie jego niedostatku (jeśli sąd orzeknie jego winę). Nie chcę mieć już z tym człowiekiem nic wspólnego.

Wniosek o rozwód bez orzekania o winie

Chciałabym złożyć wniosek o rozwód. Zależy nam, by rozwód orzeczono już na pierwszej rozprawie, bez orzekania o winie. Mamy małoletnie dziecko – czy możemy nadal oboje mieć prawa rodzicielskie? Czy na wniosku o rozwód bez orzekania o winie musimy podpisać się oboje?

Oddalenie pozwu o rozwód – jak wziąć rozwód i przekonać sędziego?

Dwa lata temu zawarłam związek małżeński, byłam wtedy w ciąży. To małżeństwo nie miało sensu, wynikało z mojej ciąży. Złożyłam pozew o rozwód, ale sędzina go oddaliła, mówiąc, że jesteśmy młodzi i powinniśmy jeszcze spróbować. My nawet nie mieszkamy ze sobą, ja już mam nowego partnera, mąż płaci mi alimenty. Czy jest sens drugi raz składać pozew o rozwód? Minęły już 2 lata, oboje z mężem chcemy rozwiązać to fikcyjne małżeństwo. Jak jednak przekonać sędzinę?

Rodzaj rozwodu

Chciałabym rozwieść się z mężem, który dopuszcza się wobec mnie przemocy, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Mieszkamy (z naszą córką) w domu mojego ojca i w zasadzie mamy wspólne pieniądze, ale nie sypiamy razem. Zastanawiam się nad rodzajem rozwodu. Jakie dowody powinnam mieć, aby starać się o rozwód z wyłącznej winy męża? Nie mam świadków, którzy mogliby potwierdzić, jak mąż zachowywał się w stosunku do mnie. Mój ojciec czasami słyszał kłótnie dobiegające z naszego pokoju, ale nigdy nie mówiłam mu, że dochodzi do przemocy, a widoczne skutki agresywnych zachowań mojego męża zawsze jakoś tłumaczyłam. Nigdzie nie zgłaszałam również, że w moim domu dochodzi do przemocy. Swoją sytuację opowiedziałam tylko kuzynce, ale nigdy nie była świadkiem agresywnych zachowań mojego męża. Czy istnieje ryzyko, że sąd przyzna opiekę nad córką mojemu mężowi? Nie zależy mi na naszych dobrach materialnych, chcę tylko, żeby córka została ze mną, a mężowi nie zamierzam utrudniać z nią kontaktów.

Separacja a rozwód

Mój mąż chce rozwodu. Powiedział, że już mnie nie kocha i chce odejść. Mamy 6-letnią córkę. Mieszkanie należy tylko do męża. Obawiam się, że po rozwodzie będzie chciał nas z niego wyrzucić. Czy w mojej sytuacji lepiej starać się o separację czy rozwód? Czy powinnam wnieść o orzeczenie wyłącznej winy męża? Co powinnam zrobić w tej sytuacji? Czy mogę żądać alimentów nie tylko na dziecko, lecz także na siebie?

Czy rozwód za porozumieniem stron?

Pół roku temu moja żona złożyła pozew o rozwód za porozumieniem stron. Odpowiedziałem na pozew, chcąc rozwodu z winy żony, bo nie mogę pogodzić się z faktem, że żona miała romans. Na pierwszej rozprawie sędzia skierował nas do mediacji, na których jednak przystałem na rozwód za porozumieniem stron. Nie chce rozwodzić się przez kolejne kilka lat. Niestety w zeszłym tygodniu dowiedziałem się, że żona dostanie wypowiedzenie z pracy. Czy po rozwodzie może ona zażądać ode mnie alimentów na siebie, czy mogę podczas rozprawy zakwestionować ugodę mediacyjną i zmienić warunki rozwodu na orzeczenie o winie jednego lub obojga?

wizytówka Szukamy prawników »