Pozew o zniesienie alimentów na byłą żonę

• Autor: Łukasz Obrał

W czerwcu 2006 roku, w okresie nieformalnej separacji z żoną na jej sądowy wniosek zgodziłem się płacić jej alimenty w wysokości tysiąca złotych, które następnie sąd na moje żądanie zmniejszył do 600 zł. Na wniosek żony alimentami komornik obciążył moje zarobki i do tej pory są w ten sposób ściągane. Początkiem 2009 r. uzyskaliśmy rozwód z orzeczeniem winy obu stron, a w tym roku ożeniłem się ponownie. Moja obecna żona ma skromną rentę, poprzednia ma emeryturę. W tym też roku ja planuję przejście na emeryturę. Chciałbym zaprzestać płacenia alimentów, czy mogę wnieść pozew o zniesienie alimentów na byłą żonę? Jakie przedsięwziąć kroki formalne? I jak pozbyć się komornika?

Pozew o zniesienie alimentów na byłą żonę

Pozew o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku małżonka przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny

W czasie trwania małżeństwa Pana obowiązek „alimentacyjny” wobec żony wynikał z art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Według tego artykułu oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym.

Z chwilą jednak uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód obowiązek małżonków przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny (art. 27 k.r.o.) wygasa – tak uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 13 lipca 2011 r., III CZP 39/2011). Zatem pozew o zniesienie alimentów wydaje się być uzasadniony.

Pozew o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku małżonka przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny - tu Pana byłej żony należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Pana byłej żony (pozwanej).

Opłata od pozwu to 5% wartości przedmiotu sporu, a ta odpowiada 12-miesięcznemu „świadczeniu alimentacyjnemu”. W Pana przypadku opłata od pozwu wyniesie 360 zł.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego na czas trwania postępowania o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku alimentacji byłej żony

pozwie może Pan zawrzeć wniosek o zabezpieczenie Pana roszczenia poprzez zawieszenie na czas trwania postępowania o stwierdzenie wygaśnięcia obowiązku małżonka przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko Panu.

Wniosek do komornika o zaprzestanie egzekucji nic Panu nie da, ponieważ jest on związany tytułem wykonawczym, a z niego wynika, że ma Pan obowiązek płacić byłej żonie określoną kwotę tytułem przyczyniania się do jej utrzymania.

Aby komornik zaprzestał egzekwowania „alimentów”, powinien Pan wystąpić do sądu z pozwem o stwierdzenie wygaśnięcia Pana obowiązku małżonka przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny - tu Pana byłej żony. Jeżeli sąd wyda prawomocne orzeczenie o stwierdzeniu wygaśnięcia Pana obowiązku w tym zakresie, Pana była żona nie będzie mogła egzekwować swoich roszczeń.

Należy w tym miejscu wskazać, że stwierdzenie przez sąd wygaśnięcia Pana obowiązku z art. 27 k.r.o. wobec Pana byłej żony nie uniemożliwi jej złożenia przeciwko Panu pozwu o alimenty na podstawie odrębnych przepisów art. 60-61 k.r.o.