Pozew do sądu o wydanie dokumentów

• Autor: Jakub Bonowicz

Mój problem polega na tym, że radca prawny, z którym współpracowałam od roku, nie chce wydać mi moich dokumentów. Prowadził dwie moje sprawy: o przyznanie paszportów dla dzieci i sprawę rozwodową. W międzyczasie doszedł jeszcze inny problem, więc postanowiłam wnieść skargę do okręgowej izby radców prawnych. Jednak i tu czekam już rok na rozstrzygnięcie. Wysłałam pismo o natychmiastowe wydanie dokumentów i nic. Radca prawny w ogóle się tym nie przejmuje. Poinformowano mnie, że powinnam go pozwać do sądu, jednak nie wiem, jak taki pozew napisać, tym bardziej że nie znam sygnatur spraw. Proszę o pomoc!

Pozew do sądu o wydanie dokumentów

Radca prawny nie chce wydać dokumentów - co zrobić?

Stosownie do art. 28 ust. 11 Kodeku Etyki Radcy Prawnego:

Radca prawny obowiązany jest wydać klientowi na jego wniosek, po zakończeniu stosunku prawnego, na podstawie którego prowadził sprawę, wszystkie otrzymane od niego dokumenty i pisma otrzymane z sądu lub organu, przed którym prowadził sprawę tego klienta, nie wolno uzależniać wydania tych dokumentów od uregulowania przez klienta należności.

Oznacza to zatem, że jeśli zleciła Pani sprawę radcy prawnemu, to ma on obowiązek wydać Pani dokumenty dwojakiego rodzaju:

  • dokumenty otrzymane od Pani (należy wskazać, jakie) oraz
  • wszelkie pisma otrzymane z sądu lub organu, przed którym prowadził sprawę.

Przy czym nie wolno uzależniać wydania tych dokumentów od uregulowania przez klienta należności za prowadzenie sprawy.

Uwaga: obowiązek wydania dokumentów występuje dopiero po zakończeniu zlecenia z radcą prawnym, czyli jeśli sprawa została już zakończona. Jeśli sprawa jest w toku, np. wyrok nie jest jeszcze prawomocny, to radca prawny nie ma takiego obowiązku (chyba że klient wypowie zlecenie).

Wniesienie pozwu do sądu o wydanie dokumentów

Rzeczywiście w tym wypadku, jeśli radca prawny odmawia wydania dokumentów, a zlecenie już się zakończyło, to jedynym wyjściem, jeśli skargi do okręgowej izby radców prawnych nie skutkują, jest wniesienie pozwu do sądu o wydanie dokumentów. Sąd w wyroku powinien zobowiązać radcę prawnego do wydania tych dokumentów. Nie musi Pani podawać sygnatur tych spraw, sąd może zobowiązać radcę do ich podania w trakcie rozprawy. Czy ma Pani jakiegokolwiek dowody zlecenia sprawy radcy prawnemu, np. umowę czy fakturę, rachunek czy nawet świadków? Oczywiście do tego i tak sąd dojdzie, bo radca będzie musiał w sądzie to przedstawić, ale ułatwiłoby to prowadzenie sprawy.

Co do napisania pozwu – myślę, że zdecydowanie szybciej i bezpieczniej byłoby, gdyby zleciła Pani jego napisanie prawnikowi. Sporządzenie pozwu, zwłaszcza o wydanie dokumentów (to jest dość nietypowa sprawa), wymaga fachowej wiedzy i jest dość skomplikowane.