Mamy 7223 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Czy złożenie pozwu o separację powoduje poinformowanie drugiej strony

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 02.05.2017

Czy złożenie pozwu do sądu o separację przez jedną ze stron powoduje poinformowanie drugiej strony na drodze sądowej?

Tomasz Krupiński

Przed złożeniem pozwu o separację nie musi Pani informować o tym męża, gdyż Pani pozew zostanie mu doręczony za pośrednictwem sądu.

 

Do pozwu o separację powinna Pani załączyć:

– pełnomocnictwo – jeśli strona działa przez pełnomocnika,

– dowód uiszczenia opłaty od pozwu,

– dokumenty, na które strona powołuje się w pozwie np. akt małżeństwa, akty urodzenia dzieci,

– odpis pozwu wraz ze wszystkimi załącznikami (w celu doręczenia go drugiej stronie).

 

Po wpływie pozwu do sądu przewodniczący wyznacza termin rozprawy i zarządza doręczenie pozwu pozwanemu. Doręczając odpis pozwu pozwanemu sąd poucza go o czynnościach procesowych, które może lub powinien podjąć.

 

W szczególności sąd poucza pozwanego o możliwości wniesienia odpowiedzi na pozew oraz wymogach z tym związanych. Sąd poucza pozwanego również o skutkach nie podjęcia takich czynności procesowych, jak również o możliwości ustanowienia pełnomocnika procesowego. Przewodniczący przed rozprawą wydaje zarządzenia mające na celu jej przygotowanie. Chodzi tu w szczególności o wezwanie stron do stawienia się na rozprawę, wezwanie wskazanych przez strony świadków, zarządzenie przedstawienia dokumentów, itd.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus pięć =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Separacja w Wielkiej Brytanii – czy mogę skierować sprawę do sądu w Polsce?

Wraz z żoną i synem mieszkamy w Wielkiej Brytanii. Żona tydzień temu w asyście policji opuściła nasze mieszkanie, oświadczając, że składa wniosek o separację. Nie zgadza się jednak na mój wyjazd z dzieckiem do Polski. Czy mogę nie zgodzić się na separację w Wielkiej Brytanii i skierować sprawę do sądu w Polsce?

Wyprowadzka z mieszkania męża i sprawa rozwodowa

Wyszłam za mąż trzy lata temu, ale mąż rok po ślubie (gdy nasze dziecko miało 2 tygodnie) kazał mi się wyprowadzić ze swojego mieszkania. Odtąd mieszkam z synem w wynajmowanej kawalerce. Po ślubie mąż zaczął pić i robić awantury, wyprowadzka była więc i tak przeze mnie planowana. Czy mogę starać się teraz o rozwód z orzeczeniem o winie męża? Czy uda mi się odzyskać mój wkład na remont jego mieszkania (ok. 10 000 zł)?

Pismo procesowe w sprawie zmiany wyroku

Sąd rodzinny ustalił naszą rozdzielność majątkową na dzień 21 kwietnia 2010 r. Strony zgodnie oświadczyły, że żyją osobno już od 1 stycznia 2008 r. Sąd cywilny może na rozprawie o podział majątku uznać tylko ten wyrok, ale sędzia podpowiedział, że możemy wysłać pismo procesowe w sprawie ustalenia faktycznej separacji od dnia 1 stycznia 2008 r. Jak to zrobić?

wizytówka Szukamy prawników »