.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Powoływanie świadków na rozprawie

Za dwa tygodnie odbędzie się rozprawa cywilna, w której jestem stroną. Chciałbym powołać świadków na dowód swoich racji. Jak mogę to zrobić? Czy mogę do sądu przyjść z danymi osobami i prosić sędziego o ich przesłuchanie?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Powoływanie świadków na rozprawie

W jaki sposób powołuje się świadków w postępowaniu cywilnym?

Postępowanie dowodowe prowadzone w ramach postępowania cywilnego regulują przepisy art. 227 i następnych ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.; w skrócie K.p.c.) stosowane albo wprost (w zwykłym procesie cywilnym), albo odpowiednio (w pozostałych postępowaniach – na podstawie art. 13 § 2 K.p.c.).

 

Zgodnie z art. 258 K.p.c. „strona powołująca się na dowód ze świadków obowiązana jest dokładnie oznaczyć fakty, które mają być zeznaniami poszczególnych świadków stwierdzone, i wskazać świadków, tak by wezwanie ich do sądu było możliwe”.

 

W pierwszym rzędzie stwierdzić zatem należy, że może Pan wnioskować o dopuszczenie dowodu ze świadków wtedy, gdy sformułuje Pan tezę dowodową, którą chce Pan udowodnić tym dowodem.

 

Po drugie, zgodnie z treścią art. 217 K.p.c.:

 

„§ 1. Strona może aż do zamknięcia rozprawy przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na uzasadnienie swych wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej, z zastrzeżeniem niekorzystnych skutków, jakie według przepisów niniejszego kodeksu mogą dla niej wyniknąć z działania na zwłokę lub niezastosowania się do zarządzeń przewodniczącego

i postanowień sądu.

 

§ 2. Sąd pominie środki dowodowe, jeżeli okoliczności sporne zostały już dostatecznie wyjaśnione lub jeżeli strona powołuje dowody jedynie dla zwłoki”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Złożenie wniosku o dopuszczenie dowodu ze świadków

Z powyższego wynika, że ma Pan prawo do złożenia wniosku o dopuszczenie dowodu ze świadków do dnia zamknięcia rozprawy, a zatem nie jest istotne, czy zrobi to Pan na rozprawie, czy przed nią.

 

Ekonomika procesowa i praktyka sądowa nakazują jednak uprzedzenie sądu orzekającego o wniosku, który zamierza Pan złożyć, dlatego też – chociaż nie jest to konieczne – sugeruję sporządzenia pisma procesowego, w którym zawnioskuje Pan o dopuszczenie dowodu ze świadków.

 

Zaznaczam tylko, że taki wniosek to pismo procesowe, a zatem – na podstawie art. 126 § 1 i 128 § 1 K.p.c. musi on spełniać określone wymogi, tj. musi zawierać:

 

  1. oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
  2. oznaczenie rodzaju pisma,
  3. osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
  4. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
  5. wymienienie załączników,
  6. odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.

 

Co więcej, wniosek o dopuszczenie dowodu ze świadków jako pismo procesowe szczególnego rodzaju powinien zawierać dokładne oznaczenie faktów, które mają być zeznaniami poszczególnych świadków stwierdzone, oraz wskazanie świadków, tak by wezwanie ich do sądu było możliwe (imiona, nazwiska, adresy).

 

Reasumując: wnioski dowodowe można składać do dnia zamknięcia rozprawy, ale sugeruję złożenie wniosku przed terminem rozprawy.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.

 

Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:

  1. Inwigilacja w prawie podatkowym. Zakres i definicja pojęcia, [w:] P. Chrzczonowicz, V. Kwiatkowska-Darul, K. Skowroński, Inwigilacja w państwie prawa, Toruń 2003.
  2. Nowelizacja k.r.o. i k.p.c. a instytucja odpowiedzialności małżonka dłużnika podatkowego za zobowiązania współmałżonka, Forum Doradców Podatkowych nr 03/2005.
  3. Przejęcie długu publicznoprawnego, Forum Doradców Podatkowych nr 07-08/2005.
  4. Instytucja sprzeciwu małżonka, Forum Doradców Podatkowych, cz. 1 – 10/2005 oraz cz. 2 – 11/2005.
  5. Spółka partnerska w organizacji. Aspekt podatkowy, cz. 1, Forum Doradców Podatkowych nr 12/2005 (współautorstwo z Panem Piotrem Piątakiem), cz. 2 (Forum Doradców Podatkowych nr 01/2006), cz. 3 (Forum Doradców Podatkowych nr 02/2006).
  6. Zakaz reklamy w zawodach zaufania publicznego (Monitor Prawniczy nr 04/2006), A. Dudkiewicz, P. Piątak.
  7. Podstawy prawne wniosku o stwierdzenie nadpłaty i zwrot podatku akcyzowego (Forum Doradców Podatkowych nr 03/2006 – cz. 1 i nr 04/2006 – cz. 2).
  8. Ponaglenie jako środek zaskarżenia bezczynności organu podatkowego (Forum Doradców Podatkowych nr 05/2006).
  9. Skarga na bezczynność organu podatkowego (Forum Doradców Podatkowych nr 06/2006).
  10. Tryby odwoławcze od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (cz. 1 – Forum Doradców Podatkowych nr 07-08/2006, cz. 2 – nr 09/2006, cz. 3 – nr 10/2006 oraz cz. 4 – nr 11/2006).

 


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu