Powody uzasadniające wznowienie postępowania rozwodowego

Sąd orzekł rozwód z mojej winy. Były mąż wykorzystał moją naiwność, że możemy rozstać się w zgodzie – wziął sobie adwokata (ja byłam bez), a na rozprawie przedstawił jako dowód mojej zdrady wydruki moich maili i rozmów na GG – korespondencję tę zdobył, włamując się do mojego komputera. Były to moje intymne rozmowy, których nie miał prawa czytać. Zaskoczona przebiegiem sprawy, aby to zakończyć, powiedziałam, że biorę winę na siebie. Sędzia nie przejął się faktem, że mężowi ewidentnie chodziło o alimenty. Tak też się stało – zaraz wniósł o alimenty na siebie. Moja sprawa miała ciąg dalszy w sądzie apelacyjnym – niestety sąd nie dopatrzył się złamania prawa i podtrzymał wyrok pierwszej instancji.

Orzeczono moją winę na podstawie dowodów, które były mąż zdobył na drodze przestępstwa – włamał się do cudzej poczty, naruszył więc tajemnicę korespondencji. Czy mogę go oskarżyć o naruszenie dóbr osobistych? Czy są jeszcze jakieś możliwości prawne, aby wznowić postępowanie rozwodowe i udowodnić, że rozkład pożycia nastąpił przed wielu laty, a nie przed złożeniem przeze mnie pozwu?

Powody uzasadniające wznowienie postępowania rozwodowego

Możliwość podważenia wyroku w sprawie o rozwód

W Polsce postępowanie sądowe, cywilne jak i karne, zbudowane jest w oparciu o zasadę dwuinstancyjności. Oznacza to, iż każdemu obywatelowi przysługuje prawo do dochodzenia swych praw przed sądem, a następnie – w przypadku gdy nie zgadza się on z wyrokiem wydanym przez sąd pierwszej instancji – odwołania się do sądu wyższego rzędu, tj. sądu drugiej instancji. Co do zasady sądami pierwszej instancji są sądy rejonowe, sądami odwoławczymi zaś, czyli sądami drugiej instancji – sądy okręgowe. Zdarza się, iż z uwagi na wagę sprawy lub rodzaj roszczenia sądem I instancji jest sąd okręgowy, zaś odwołanie kieruje się do sądu apelacyjnego.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż zaskarżyła Pani wyrok I instancji, zgodnie z obowiązującymi przepisami, apelacją do sądu apelacyjnego. Tym samym wykorzystała Pani możliwość podważenia wyroku sądu w zwykłym trybie odwoławczym i pozostaje do rozważenia jedynie kwestia nadzwyczajnych środków zaskarżenia.

Wystąpienie z wnioskiem o wznowienie postępowania

Z przedstawionego przez Panią opisu sprawy wynika niestety, iż nie ma podstaw do wystąpienia z wnioskiem o wznowienie postępowania. Wznowienie postępowania może nastąpić jedynie, gdy:

  1. w składzie sądu uczestniczyła osoba nieuprawniona albo jeżeli orzekał sędzia wyłączony z mocy ustawy, a strona przed uprawomocnieniem się wyroku nie mogła domagać się wyłączenia;
  2. strona nie miała zdolności sądowej lub procesowej albo nie była należycie reprezentowana bądź jeżeli wskutek naruszenia przepisów prawa była pozbawiona możności działania; nie można jednak żądać wznowienia, jeżeli przed uprawomocnieniem się wyroku niemożność działania ustała lub brak reprezentacji był podniesiony w drodze zarzutu albo strona potwierdziła dokonane czynności procesowe;
  3. w wypadku gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie;
  4. wyrok został oparty na dokumencie podrobionym lub przerobionym albo na skazującym wyroku karnym, następnie uchylonym;
  5. wyrok został uzyskany za pomocą przestępstwa;
  6. w razie późniejszego wykrycia prawomocnego wyroku, dotyczącego tego samego stosunku prawnego, albo wykrycia takich okoliczności faktycznych lub środków dowodowych, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy, a z których strona nie mogła skorzystać w poprzednim postępowaniu;
  7. na treść wyroku miało wpływ postanowienie niekończące postępowania w sprawie, wydane na podstawie aktu normatywnego uznanego przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodny z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, uchylone lub zmienione zgodnie z art. 4161.

Jednocześnie musi Pani pamiętać, iż ustawodawca przewidział w art. 400 Kodeksu postępowania cywilnego niedopuszczalność wystąpienia ze skargą o wznowienie od wyroku orzekającego unieważnienie małżeństwa lub rozwód albo ustalającego nieistnienie małżeństwa, jeżeli choćby jedna ze stron zawarła po jego uprawomocnieniu się nowy związek małżeński.

Zgodnie z art. 3982 Kodeks postępowania cywilnego skarga kasacyjna jest niedopuszczalna w sprawach o rozwód, o separację, o alimenty, o czynsz najmu lub dzierżawy oraz o naruszenie posiadania. W związku z tym nie ma również możliwości podważenia orzeczenia rozwodowego w drodze skargi kasacyjnej.

Podsumowując: z przykrością muszę stwierdzić, iż na obecnym etapie sprawy właściwie nie istnieją żadne środki prawne umożliwiające Pani odwołania się od zapadłego orzeczenia sądowego i tym samym wykazania faktycznych podstaw wyroku rozwodowego.

Naruszenie tajemnicy korespondencji i wykorzystanie jej w sprawie o rozwód

Jeśli chodzi o naruszenie tajemnicy korespondencji przez Pani byłego męża, może Pani dochodzić ochrony swych praw na drodze postępowania cywilnego o ochronę dóbr osobistych. W tym celu misi Pani wystąpić do sądu cywilnego z pozwem przeciwko byłemu mężowi. W dochodzeniu ochrony dóbr osobistych prokuratura nie bierze udziału, bowiem jest to roszczenie cywilne, a nie karne.

Jeżeli ma Pani mocne dowody, może także wystąpić do prokuratury z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa z art. 267 Kodeksu karnego. Zgodnie z art. 267 § 1 K.k.: „Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

Jeżeli na tej podstawie uzyska Pani wyrok skazujący męża, to będzie Pani mogła spróbować złożyć wniosek o wznowienie postępowania rozwodowego, wywodząc, iż wyrok został uzyskany za pomocą przestępstwa. Musi jednak Pani wykazać, iż mąż nie miał prawa do korzystania z Pani konta mailowego i komputera oraz złamał hasła, których nigdy wcześniej Pani mu nie przekazywała. Niestety, nie gwarantuję pozytywnego wyniku.