Mamy 7124 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Porozumienie stron a przejście na emeryturę nauczycielską

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 26.07.2017

Jestem nauczycielką dyplomowaną z ponad 35-letnim stażem zatrudnioną w szkole feryjnej na zasadzie mianowania. Mam wszystkie uprawnienia do przejścia na emeryturę na podstawie art. 88.2a Karty Nauczyciela. Wiem, że nauczyciel musi odejść na swój wniosek za trzymiesięcznym wypowiedzeniem z końcem roku szkolnego, żeby skorzystać z emerytury nauczycielskiej na starych zasadach. W związku z tym mam pytanie: czy mogę odejść za porozumieniem stron w środku roku szkolnego, nie tracąc uprawnień do emerytury na starych zasadach? Owszem mogę pracować do sierpnia 2017 r.* na podstawie obowiązujących przepisów (mój powszechny wiek emerytalny kończy się w listopadzie 2017). Obawiam się jednak, że jak rząd obniży wiek emerytalny do 60 lat, zostanę złapana w pułapkę – będę miała wtedy 60 lat i 4 miesiące. Czy mogę odejść za porozumieniem stron w ciągu roku szkolnego, żeby ZUS naliczył emeryturę według starych zasad? Stracę, jeśli naliczą mi emeryturę po nowemu.

Marta Handzlik

Zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (j.t. Dz. U. z 2014 r. poz. 191) – stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu między innymi na wniosek nauczyciela z końcem roku szkolnego, po uprzednim złożeniu przez nauczyciela trzymiesięcznego wypowiedzenia.

 

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania może nastąpić również na mocy porozumienia stron.

 

Porozumienie stron jest najbardziej elastyczną formą zakończenia stosunku pracy. Na jej podstawie stosunek pracy ulega zakończeniu w dacie ustalonej przez obie strony stosunku pracy. W związku z tym stosunek pracy można rozwiązać z dnia na dzień, bez konieczności zachowania okresu wypowiedzenia i bez konieczności wskazywania skutku wypowiedzenia (np. koniec roku szkolnego). Stąd rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron może nastąpić w każdym momencie roku szkolnego.

 

Jedynym warunkiem, jaki musi być spełniony przy porozumieniu stron, jest to, że zgodę musi wyrazić każda ze stron stosunku pracy. Jeśli to nauczyciel występuje z propozycją rozwiązania stosunku pracy, to zgodę na taka formę musi wyrazić dyrektor.

 

Słowem – jeśli dyrektor wyrazi na to zgodę, może Pani odejść z pracy i przejść na emeryturę w każdym momencie roku szkolnego.

 

Rozwiązanie stosunku pracy na zasadzie porozumienie stron to także wniosek nauczyciela, więc jeśli to Pani wystąpi z propozycją porozumienia stron, będzie Pani mogła przejść na emeryturę z KN. Bez względu na to, czy odejdzie Pani w ciągu roku szkolnego, czy z końcem roku – jeśli od Pani wyjdzie propozycja zakończenia stosunku pracy – otrzyma Pani emeryturę na starych zasadach.

 

 

 

 

* Opis sprawy z czerwca 2016 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + 0 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Praca na roli a staż pracy nauczyciela

Jestem nauczycielem. Czy można zaliczyć pracę w gospodarstwie rodziców po 16. roku życia (między 1975 a 1978 r.) do stażu pracy? Czy warunkiem ewentualnego zaliczenia jest przejęcie gospodarstwa? Czy jego wielkość ma wpływ?

Przeniesienie do innej klasy

Rodzice ucznia szkoły, w której jestem dyrektorem, pozostają w konflikcie, oboje mają pełne prawa rodzicielskie. Został złożony pozew o rozwód. W sprawach dotyczących szkoły podejmują sprzeczne decyzje. Dziecko jest uczniem klasy sportowej, która to klasa realizuje program szkolenia sportowego (biegi, w tym długodystansowe), a nie jak inne klasy ogólnodostępne podstawę programową z wychowania fizycznego. Ojciec złożył podanie o przeniesienie ucznia do innej klasy równoległej wraz ze zwolnieniem lekarskim z zajęć bardziej forsujących, jednocześnie zarzucając mi, że nie jestem w stanie zapewnić uczniowi w tej klasie realizacji podstawy programowej z wychowania fizycznego. Matka na przeniesienie nie wyraża zgody. Czy dyrektor może bez zgody matki dokonać takiego przeniesienia uchwałą rady pedagogicznej, motywując taki krok koniecznością zapewnienia możliwości realizacji podstawy programowej z zajęć wychowania fizycznego? Dotychczas próbuję uzyskać zgodę matki, ale bezskutecznie. Szkoła zgłosiła już wcześniej do sądu rodzinnego problem braku wspólnych decyzji i niepokój o bezpieczeństwo chłopca.

 

wizytówka Szukamy prawników »