.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pomyłka notariusza i błąd w numerach ksiąg wieczystych

W umowie przekazania własności gospodarstwa domowego, które 30 lat temu nabyłem od mamy, jest błąd. Zgadza się numer działki, nie zgadza się natomiast numer ksiąg wieczystych i właścicielem działki jest wciąż moja mama. Jak skorygować ten błąd?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pomyłka notariusza i błąd w numerach ksiąg wieczystych

Sprostowanie aktu notarialnego

Czynności notarialne sporządzone przez notariusza zgodnie z prawem mają, zgodnie z dyspozycją art. 2 § 2 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (j.t. Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158 ze zm., dalej zwana „Prawem o notariacie”), charakter dokumentu urzędowego, a więc korzystają z domniemania przysługującego dokumentom urzędowym (stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone).

 

Przepisy traktujące o czynnościach notarialnych nakładają na notariusza obowiązek szczególnej staranności. Wyrazem tego jest obowiązek (określony w art. 80 § 1 Prawa o notariacie) sporządzania aktów i dokumentów w sposób zrozumiały i przejrzysty. Niezależnie od tego notariusz obowiązany jest czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, w stosunku do których czynność ta wywiera określone skutki prawne. Powinien nadto udzielać stronom niezbędnych wyjaśnień odnoszących się do dokonywanej czynności notarialnej.

 

W przypadku stwierdzenia, że czynność notarialna jest sprzeczna z prawem, obowiązany jest odmówić jej sporządzenia. Zachowanie trybu dokonywania czynności notarialnych powinno w zasadzie zminimalizować, a nawet wykluczyć popełnienie błędów wymagających sprostowania.

 

Jak się okazało, założenie ustawodawcy nie sprawdziło się z różnych przyczyn, nie zawsze zawinionych przez notariusza. Mogą bowiem wystąpić oczywiste omyłki wymagające sprostowania w trakcie sporządzania aktu notarialnego (zob. R. Sztyk, Zakres sprostowania oczywistych błędów czynności notarialnych, „Rejent – Miesięcznik Notariatu Polskiego”, nr 5 (109)/2000).

 

Powyższe nie oznacza, że notariusz nie może się pomylić. Owszem, takie pomyłki zdarzają się i powinien istnieć jakiś instrument prawny, który pozwoli je eliminować. Instytucją prawną, która dopuszcza eliminowanie niektórych pomyłek, jest instytucja sprostowania, o której mowa w art. 80 § 4 Prawa o notariacie, zgodnie z którym: „Notariusz może sprostować protokołem niedokładności, błędy pisarskie, rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Do protokołu nie stosuje się przepisów art. 5, art. 92 § 1 pkt 4 – 8 i art. 94 § 1”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Błędne oznaczenie numeru księgi wieczystej nieruchomości w akcie notarialnym przenoszącym własność

Pojawia się pytanie, czy błędne oznaczenie numeru księgi wieczystej nieruchomości, której własność jest przenoszona umową zawartą w formie aktu notarialnego przy jednoczesnym prawidłowym wskazaniu numeru działki, na której owa nieruchomość jest posadowiona (przypisana), stanowi podlegającą sprostowaniu niedokładność, błąd pisarski, rachunkowy lub inną oczywistą omyłkę.

 

W mojej ocenie błąd, o którym mowa w zaprezentowanym do analizy stanie faktycznym, to tzw. inna oczywista omyłka. W literaturze wskazuje się na istnienie zasadniczej trudności w określeniu pojęcia oczywistości danej omyłki, która jest synonimem błędu, i vice versa.

 

Według zasad języka polskiegooczywistość określa pewność, bezsporność przy zniesieniu jakiejkolwiek wątpliwości. Omyłkajest spostrzeżeniem, sądem niezgodnym z rzeczywistością, błędem lub pomyłką.

 

Domniemywać można, iż zamierzano przez pojęcie „inne oczywiste omyłki” określić te wszystkie wady, które są oczywiste, a nie mieszczą się w pojęciach innych podstaw sporządzenia sprostowania. Można także przyjąć, iż w ten sposób ustawodawca uznał pojęcie omyłki jako nadrzędne nad błędami pisarskimi i rachunkowymi oraz jako obejmujące to wszystko, co nie mieści się w tym zakresie. Z pewnością natomiast oczywistość odnosi się do błędów i niedokładności (zob. tamże).

Sugeruję wizytę u notariusza, który sporządzał akt notarialny objęty wadą, i prośbę o sporządzenie protokołu korygującego ten akt notarialny z uwagi na „inną oczywistą omyłkę” w postaci błędnego oznaczenia numeru księgi wieczystej nieruchomości przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu numeru działki.

 

Następnie proponuję złożenie do sądu wniosku o ujawnienie zmiany właściciela. Do tego wniosku należy dołączyć akt notarialny wraz z protokołem jego sprostowania.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz

Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.

 

Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:

  1. Inwigilacja w prawie podatkowym. Zakres i definicja pojęcia, [w:] P. Chrzczonowicz, V. Kwiatkowska-Darul, K. Skowroński, Inwigilacja w państwie prawa, Toruń 2003.
  2. Nowelizacja k.r.o. i k.p.c. a instytucja odpowiedzialności małżonka dłużnika podatkowego za zobowiązania współmałżonka, Forum Doradców Podatkowych nr 03/2005.
  3. Przejęcie długu publicznoprawnego, Forum Doradców Podatkowych nr 07-08/2005.
  4. Instytucja sprzeciwu małżonka, Forum Doradców Podatkowych, cz. 1 – 10/2005 oraz cz. 2 – 11/2005.
  5. Spółka partnerska w organizacji. Aspekt podatkowy, cz. 1, Forum Doradców Podatkowych nr 12/2005 (współautorstwo z Panem Piotrem Piątakiem), cz. 2 (Forum Doradców Podatkowych nr 01/2006), cz. 3 (Forum Doradców Podatkowych nr 02/2006).
  6. Zakaz reklamy w zawodach zaufania publicznego (Monitor Prawniczy nr 04/2006), A. Dudkiewicz, P. Piątak.
  7. Podstawy prawne wniosku o stwierdzenie nadpłaty i zwrot podatku akcyzowego (Forum Doradców Podatkowych nr 03/2006 – cz. 1 i nr 04/2006 – cz. 2).
  8. Ponaglenie jako środek zaskarżenia bezczynności organu podatkowego (Forum Doradców Podatkowych nr 05/2006).
  9. Skarga na bezczynność organu podatkowego (Forum Doradców Podatkowych nr 06/2006).
  10. Tryby odwoławcze od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (cz. 1 – Forum Doradców Podatkowych nr 07-08/2006, cz. 2 – nr 09/2006, cz. 3 – nr 10/2006 oraz cz. 4 – nr 11/2006).

 


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu