Pokwitowanie przekazania pieniędzy na spłatę majątku

• Autor: Eliza Rumowska

Rodzice męża chcą przepisać na niego dom w drodze darowizny, w zamian za to chcą przekazania określonej sumy pieniędzy jego siostrze. W jaki sposób możemy przekazać jej te pieniądze, żeby nie zostać oszukanym po czasie? Czy możliwe jest wystawienie jakiegoś pokwitowania lub spisanie umowy między nami?

Pokwitowanie przekazania pieniędzy na spłatę majątku

Otrzymanie darowizny od rodziców i spłata rodzeństwa

Wszystkie problemy, które Pani porusza w pytaniu, należy rozwiązać przez uregulowanie w jednej umowie zawartej w formie aktu notarialnego. Dlatego też, aby uniknąć przyszłych nieporozumień i ewentualnych prób oszustwa. należy:

  • W umowie darowizny, którą rodzice przekażą synowi dom, bezwzględnie przewidzieć spłatę.
  • W tej samej umowie (nie innej) zawrzeć klauzulę mówiąca, iż w dniu zwarcia umowy dochodzi do spłaty przez obdarowanego na rzecz jego siostry – oczywiście podając termin spłaty, sposób spłaty i datę oraz kwotę.
  • Natomiast w tym samym akcie notarialnym siostra złoży oświadczenie, iż przyjmuje niniejszą spłatę i w przyszłości nie będzie dochodziła żadnych roszczeń wobec brata, w szczególności po śmierci rodziców.
  • Oddzielnie należy także nadmienić, iż przedmiotowa darowizna zgodnie z wolą darczyńców nie będzie zaliczana na poczet rozliczeń spadkowych i majątkowych.
  • Do umowy powinny stanąć wszystkie zainteresowane strony, tj. darczyńcy, obdarowany i jego siostra.

Powyższe warunki przekaże Pani notariuszowi wybranemu do tej czynności – wówczas w jednej umowie w formie aktu notarialnej zostanie wszystko uregulowane.

Stąd nie ma konieczności tworzenia odrębnych wzorców, ale istotne jest jedynie zadbanie o odpowiednią treść akt notarialnego według powyższych uwag.