Podwyższenie alimentów na pełnoletnie dziecko

• Autor: Lech Stawicki

Mam pełnoletniego syna, na którego alimenty płaci jego ojciec. Alimenty są jednak niewysokie, chciałabym, by ojciec dziecka bardziej dokładał się do jego utrzymania. Czy mogę wnieść o to pozew, jeżeli syn udzieli mi pełnomocnictwa? Czy w takiej sytuacji syn będzie musiał być obecny na rozprawach? Dodam, że ma on wadę wymowy i może nie zostać zrozumiany.

Podwyższenie alimentów na pełnoletnie dziecko

Czy matka może reprezentować swojego pełnoletniego syna w sprawie o podwyższenie alimentów?

Osobą uprawnioną do alimentów jest Pani syn. W orzeczeniu o alimentach została Pani wskazana jako osoba, która ma odbierać alimenty (co nie oznacza, że to Pani jest osobą uprawnioną do otrzymywania alimentów). Była Pani bowiem jego przedstawicielem ustawowym oraz sprawowała zarząd nad jego majątkiem. Syn aż do osiągnięcia pełnoletniości był reprezentowany przez Panią.

Jeżeli uprawniony uzyska pełnoletniość, tak jak to ma miejsce w przypadku Pani syna, i zachowa prawo do dalszej alimentacji, wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Nie wymaga to orzeczenia sądu opiekuńczego.

Z uwagi na powyższe wskazać należy, że tylko Pani syn ma możliwość wytoczenia powództwa o podwyższenie alimentów. Oczywiście może on udzielić Pani pełnomocnictwa w tej sprawie. Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego „pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia” (art. 87 § 1).

Czy syn będzie musiał zeznawać w sprawie o podwyższenie alimentów?

W przypadku udzielenia Pani pełnomocnictwa przez syna jego obecność na rozprawie będzie obowiązkowa, tylko jeśli sąd wezwie do osobistego stawiennictwa strony. Dowód z przesłuchania stron to ostatni dowód w sprawie. Jeżeli tak jak Pani opisała, syn ma wadę wymowy i wystąpią problemy ze zrozumieniem jego wypowiedzi, sąd przesłucha Pani syna z udziałem biegłego odpowiedniej specjalności.

Dodam także, że treści pełnomocnictwa powinny znaleźć się:

  • imię i nazwisko,

  • adres,

  • numer i seria dowodu osobistego (jeżeli już posiada) mocodawcy oraz wskazanie imienia i nazwiska, adresu, numeru i serii dowodu osobistego osoby, której pełnomocnictwa udziela, wraz ze wskazaniem, w jakiej sprawie dane pełnomocnictwo zostało udzielone.

Nadto należy załączyć dowód uiszczenia opłaty w kwocie 17 złotych.

W przypadku kiedy syn udzieli Pani pełnomocnictwa, to Pani uprawniona jest do sporządzenia, podpisania i wniesienia pozwu. Ważne jest, aby do pozwu dołączyć oryginał pełnomocnictwa.