Podszycie się pod inną osobę na facebooku

Ktoś podszył się pode mnie, zakładając na moje imię i nazwisko fałszywy profil na Facebooku. Konto później zostało usunięte, o całej sprawie dowiedziałem się już po jego likwidacji, nie mam zatem żadnych danych potwierdzających jego istnienie i zawartość. Co mogę zrobić, aby osoba, która założyła fałszywy profil, poniosła konsekwencje? Dodam, że nie znam danych osób, która założyła ten profil, ale znam osobę, która może dużo wnieść do sprawy, jednakże dobrowolnie nie chce tego zrobić.

Podszycie się pod inną osobę na facebooku

Fot. Fotolia

Podszywanie się pod inną osobę na portalu społecznościowym

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. Moim zdaniem opisany przez Panią stan faktyczny nakazuje pochylić się nad treścią art. 190a § 2 K.k. Pozwoli Pani, iż przytoczę pełna treść art. 190a K.k., dla lepszego zobrazowania problemu. Zgodnie z nim:

„Art. 190a. § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

Opisany przez Panią przypadek winien być oceniany z punktu widzenia § 2. Zachodzi jednak pytanie, w jakim celu ktoś pobrał zdjęcia i utworzył fałszywe konto Pani osoby. Mniemam, że mamy do czynienia z próbą zdyskredytowania Pani osoby.

Podawanie się fałszywie za kogoś innego

Pozwoli Pani, iż posłużę się literaturą. Zgodnie z nią „wyrażenie »podszywa się« – zgodnie z językowym znaczeniem – oznacza podawanie się fałszywie za kogoś innego (http://sjp.pwn.pl/slownik/2502866/podszy%C4%87_si%C4%99 [dostęp: 10.05.2014]), zaś "wykorzystywanie" (w kontekście brzmienia art. 190a § 2 k.k.) należy ujmować jako »użycie czegoś dla osiągnięcia jakiegoś celu, zysku« (http://sjp.pwn.pl/szukaj/wykorzysta%C4%87 [dostęp: 10.05.2014]). Gdy zaś chodzi o określenie »wizerunek«, to Słownik języka polskiego zna dwa jego znaczenia: »czyjaś podobizna na rysunku, obrazie, zdjęciu itp.« oraz »sposób, w jaki dana osoba lub rzecz jest postrzegana i przedstawiana« (http://sjp.pwn.pl/szukaj/wizerunek [dostęp: 5.02.2012]). Należy sądzić, że na gruncie art. 190a k.k. w grę będą wchodzić oba znaczenia słowa »wizerunek«. Trzeba zwrócić uwagę, że ustawodawca użył określenia »wizerunek lub inne jej dane osobowe«, a nie sformułowania »wizerunek lub dane osobowe», tym samym przesądzając, że wizerunek niejako wchodzi w skład danych osobowych” (M. Mozgawa, Komentarz do art. 190a Kodeksu karnego, 01.09.2014).

Założenie konta na Facebooku wykorzystując dane innej osoby

Samo podszycie się nie jest jeszcze karalne. Musi bowiem wystąpić działanie, które zmierza do wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej. I tego w Pani przypadku najbardziej bym się obawiał, albowiem zachodzi pytanie, czy będzie Pani w stanie powyższe wykazać.

Czyn przedawni się z upływem lat 5 od dnia popełnienia przestępstwa.

Czyn z art. 190a § 2 K.k. jest ścigany na wniosek pokrzywdzonego. Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo, a zatem Pani. Zgodnie z § 4 przestępstwo ścigane jest na wniosek, co z kolei powoduje, że bez powiadomienia organów ścigania o zdarzeniu, te nie podejmą żadnych czynności. Z chwilą złożenia wniosku dalsze czynności organy ścigania podejmują z urzędu.