Mamy 7240 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Podstawa prawna rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem

Autor: Arkadiusz Dudkiewicz • Opublikowane: 10.02.2011

Rozwiązałem umowę z pracownikiem z zachowaniem terminu wypowiedzenia, ponieważ muszę zredukować etaty, by firma zachowała płynność finansową. Pracownik złożył do ZUS wniosek o świadczenie emerytalne, a Zakład wystosował do mnie pismo z prośbą o podanie przepisu regulującego rozwiązanie umowy. Co powinienem zrobić?

Marek Gola

Oto podstawa prawna, którą należy wpisać w świadectwie pracy i w piśmie stanowiącym odpowiedź do ZUS: art. § 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (j.t. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – tj. rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

 

Wskazanie tej podstawy prawnej rozwiązania umowy o pracę w zupełności wystarczy, ale jeżeli chce Pan mieć absolutną pewność słuszności postępowania, to sugeruję następującą adnotację na świadectwie pracy i w wyjaśnieniach do ZUS: „podstawa rozwiązania umowy o pracę – art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy – rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę z zachowaniem okresu wypowiedzenia”.

 

Uzasadnienie jest raczej proste. Powołany przepis (i to niezależnie od tego, czy ten ogólny, czy ten szczegółowy) wskazuje na to, że – zgodnie ze stanem faktycznym – umowa o pracę Pana byłego pracownika została rozwiązana z upływem ukresu wypowiedzenia wskutek złożenia przez Pana oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + 4 =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.
wizytówka Szukamy prawników »