ePorady24.pl Prawo podatkowe Podatek od spadków i darowizn Podatek od sprzedaży działki otrzymanej w darowiźnie
Zadaj pytanie › Zadaj pytanie ›

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, a trafi ono do naszego prawnika specjalisty.

Opublikowane: 28.07.2010

Podatek od sprzedaży działki otrzymanej w darowiźnie

Mam pytanie o podatek od sprzedaży działki. Otóż w zeszłym miesiącu mój tata otrzymał w darowiźnie działkę od swojej siostry i jej męża. Działka wcześniej, gdy była w posiadaniu ciotki, została przekwalifikowana przez starostwo z działki rolnej na działkę przemysłowo-budowlaną. Czy w razie sprzedaży działki będzie trzeba zapłacić jakiś podatek od sprzedaży działki? Czy jest jakiś okres, który trzeba odczekać, aby nie pojawił się podatek od sprzedaży działki? Czy przy sprzedaży będzie trzeba ponieść jakieś opłaty w związku ze zmianą przeznaczenia działki?

Podatek od sprzedaży działki

 

Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości, wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych (według reguł, jakie obowiązują w dniu nabycia nieruchomości, czyli w roku 2010).

 

Co do zasady – zgodnie z art. 30e ustawy o PIT – od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

 

Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości a kosztami uzyskania przychodów, którymi będą w tym przypadku (nabycie w drodze darowizny):

 

  1. udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania, oraz
  2. kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

 

Istnieje jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131. Przepis ten stanowi, że zwalnia się z opodatkowania dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj >>

 

Wysokość dochodu zwolnionego = dochód ze zbycia x wydatki na cele mieszkaniowe/przychód ze zbycia

 

Katalog wydatków na cele mieszkaniowe jest dość szeroki i obejmuje:

 

  1. wydatki poniesione na:
    1. nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
    2. nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
    3. nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,
    4. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,
    5. rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

    – położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;

 

  1. wydatki poniesione na:
    1. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,
    2. spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,
    3. spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b

    – w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30;

 

  1. wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany znajdującego się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej:
    1. budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub
    3. gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, lub
    4. gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a.


PIT-39
 

 

Po zakończeniu roku podatkowego, w kórym podatnik zbywa nieruchomość, podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym PIT-39 (składanym do 30 kwietnia), wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania wyżej określone zwolnienie,
  2. dochody, które korzystają ze zwolnienia.

 

W przypadku natomiast niewypełnienia warunków zwolnienia podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, do dnia zapłaty podatku włącznie.

 

Opłata planistyczna

 

Przy sprzedaży nieruchomości nie będzie Pan już musiał ponieść opłaty planistycznej związanej ze zmianą przeznaczenia działki i wzrostu jej wartości, zmiana przeznaczenia działki nastąpiła bowiem już wcześniej, przed dokonaniem darowizny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

wersja do druku

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - osiem =

 

»Podobne materiały

Podatek od dochodu ze sprzedaży nieruchomości

Rok temu wraz z mamą i siostrą nabyłem nieruchomość po moim ojcu w drodze spadku, każde z nas po 1/3 udziału. Ojciec dom ten otrzymał kilka lat wcześniej jako darowiznę od swoich rodziców przed ich śmiercią. Dwa miesiące temu sprzedaliśmy nieruchomość, a część odpowiadającą zachowkowi po ojcu dobrowolnie przekazaliśmy na konto jego dwóch sióstr. Czy możemy zapłacić podatek tylko od tej części kwoty, która nam została (siostry zapłacą od swoich części)?

Podatek od sprzedaży mieszkania

W marcu 2008 r. matka przekazała swoje mieszkanie aktem darowizny córce i synowi. W czerwcu 2008 matka zmarła. Wartość mieszkania w akcie notarialnym darowizny wynosi 500 000 zł. Jaki podatek i w jakiej wysokości będziemy musieli zapłacić przy sprzedaży tej nieruchomości na wolnym rynku? Czy można uniknąć zapłaty tego podatku? Jaki jest podatek przy odkupieniu części darowizny od współwłaściciela? Czy konieczna jest sprawa w sądzie o zniesienie współwłasności, czy może zająć się tym notariusz?

Podatek od sprzedaży nieruchomości a jej darowizna na rzecz osoby bliskiej

Moi rodzice posiadają od 15 lat działkę z małym domkiem. W 2007 r. darowali mi jej połowę w formie udziału.  Nie można znieść jej współwłasności, ponieważ działka jest za mała i podział byłby sprzeczny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Postanowiliśmy wspólnie tę działkę sprzedać i kupić inną nieruchomość. To oznacza jednak, że musiałbym zapłacić 19% podatku od mojego w niej udziału. Powinienem dodać, że nie byłem ani nie jestem zameldowany na tej działce. Czy można naszą sytuację rozwiązać w ten sposób, że ja daruję mój udział rodzicom albo mojemu małoletniemu synowi, tak aby część darowana w 2010 r. była opodatkowana według obecnych reguł, a następnie przeznaczę uzyskaną kwotę (jedynie w części mojego udziału) na tzw. cele mieszkaniowe w ciągu 2 lat od dnia zbycia działki? Oczywiście nabyty w ten sposób dom lub mieszkanie byłoby wtedy własnością rodziców lub mojego syna. Jaki podatek zapłacą moi rodzice w przypadku sprzedaży nieruchomości w części dotyczącej ich udziałów?

Podatek od zakupu działki

Mam zamiar kupić (jako osoba fizyczna) działkę od spółki z o.o. znajdującej się w stanie upadłości likwidacyjnej (działka jest sprzedawana przez syndyka). Działka to teren z przeznaczeniem dla obsługi ruchu turystycznego oraz teren użytków rolnych – obszar zagrożony powodzią (UTml oraz R). Jest niezabudowana, ogrodzona płotem. Jaki podatek od zakupu działki powinnam zapłacić?

 

Darowizna mieszkania a podatek

Moja siostra dwa miesiące temu kupiła mieszkanie (jest jego wyłączną właścicielką) i chciałaby mi je przekazać w formie darowizny. Czy może to zrobić już teraz, czy istnieją jakieś ograniczenia czasowe? Czy któraś z nas (ja albo siostra) będzie musiała zapłacić jakiś podatek?

 

Opinie naszych Klientów ››

Zadane pytania:

  • 0
  • 3
  • 3
  • 7
  • 0
  • 3
  • 1
wizytówka
Pobierz aplikację