PKD a zryczałtowany podatek dochodowy 3%

• Autor: Artur Nowak

Czy prowadząc działalność pod kodem PKD 45.19.Z można rozliczać się na zasadzie zryczałtowanego podatku dochodowego 3%? Z jakich innych kodów można skorzystać we wpisie do ewidencji, aby móc się rozliczać na tych zasadach? Chciałbym wiedzieć, co mogę jeszcze dopisać do swojego wpisu do ewidencji, żeby nie „wypaść” z 3% ryczałtu. Głównie chodzi mi o kody PKD w zakresie handlu. Z tego co mi wiadomo, to samochodów osobowych nie można rozliczać na 3%. A chciałbym jeszcze handlować częściami do naczep i ciągników siodłowych jak również akcesoriami do wozów asenizacyjnych. Jakie to kody PKD i czy można skorzystać z ryczałtu 3%? I ostatnie pytanie: jak kody PKD mają się do kodów PKWiU?

PKD a zryczałtowany podatek dochodowy 3%

Działalność opodatkowana stawką 3%

W PKD z 2007 r. pod pozycją przez Pana wskazaną (45.19.Z) zgrupowana jest działalność „Sprzedaży hurtowej i detalicznej pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli”. W rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym jest to niewątpliwie działalność usługowa w zakresie handlu, opodatkowana stawką 3%.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 tej ustawy 3% stawkę podatku zryczałtowanego stosuje się również do:

  1. działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%,
  2. świadczenia usług związanych z produkcją zwierzęcą, zaliczonych zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług do klasy 01.42 – usługi związane z chowem i hodowlą zwierząt (z wyjątkiem usług weterynaryjnych),
  3. działalności rybaków morskich i zalewowych w zakresie sprzedaży ryb i innych surowców pochodzących z własnych połowów, z wyjątkiem sprzedaży konserw oraz prezerw z ryb i innych surowców z połowów.

Działalność gastronomiczna została zgrupowana w PKD pod następującymi sekcjami:

56 DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA ZWIĄZANA Z WYŻYWIENIEM

56.1

56.10 Restauracje i pozostałe placówki gastronomiczne

56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne

56.10.B Ruchome placówki gastronomiczne

56.2 Przygotowywanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering) i pozostała gastronomiczna działalność usługowa

56.21

56.21.Z Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering)

56.29

56.29.Z Pozostała usługowa działalność gastronomiczna

56.3

56.30

56.30.Z Przygotowywanie i podawanie napojów

Usługi związane z produkcją zwierzęcą (usługi związane z chowem i hodowlą zwierząt) zostały zgrupowane pod następującymi sekcjami:

01.4 Chów i hodowla zwierząt

01.41.Z Chów i hodowla bydła mlecznego

01.42.Z Chów i hodowla pozostałego bydła i bawołów

01.43.Z Chów i hodowla koni i pozostałych zwierząt koniowatych

01.44.Z Chów i hodowla wielbłądów i zwierząt wielbłądowatych

01.45.Z Chów i hodowla owiec i kóz

01.46.Z Chów i hodowla świń

01.47.Z Chów i hodowla drobiu

01.49.Z Chów i hodowla pozostałych zwierząt

01.50.Z Uprawy rolne połączone z chowem i hodowlą zwierząt (działalność mieszana)

Wreszcie działalność rybaków morskich i zalewowych jest zgrupowana w sekcjach:

RYBACTWO

03.1 Rybołówstwo

03.11.Z Rybołówstwo w wodach morskich

03.12.Z Rybołówstwo w wodach śródlądowych

Stawki podatku na ryczałt ewidencjonowany

Najlepiej byłoby, gdyby zapoznał się Pan z treścią ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W art. 12 wymienione są stawki podatku na ryczałt ewidencjonowany. Generalnie inna aniżeli 3% stawka podatku w zakresie handlu przewidziana jest m.in. dla pośrednictwa w handlu hurtowym, pośrednictwa w sprzedaży pojazdów mechanicznych. W odniesieniu do niektórego rodzaju usług w zakresie handlu nie można w ogóle korzystać z opodatkowania ryczałtem (art. 8 ustawy), jak np. w przypadku działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Jeżeli zatem chce Pan handlować częściami samochodowymi bądź częściami do naczep i ciągników, wówczas musi się Pan rozliczać według zasad ogólnych (18% podatku z działalności, bądź według podatku liniowego).

Kody PKD i PKWiU

Kody PKD i PKWiU są od siebie niezależne. Za pomocą PKD klasyfikuje się rodzaje działalności dla celów statystyki publicznej, zaś PWKiU stosuje się dla celów podatku VAT. Generalnie ustawy regulujące pewien obszar działalności po prostu powołują się na PKD i wówczas stosujemy kody klasyfikacji PKD, a inne – jak np. w podatku VAT, powołują się na PKWiU, dla celów klasyfikacji usług – i wówczas należy szukać właściwej klasyfikacji PKWiU.

Opodatkowanie stawką 3% nie jest absolutnie zależne od tego, co będzie miał Pan wpisane w PKD. Opodatkowaniu bowiem podlegają przychody z działalności, a nie zaś samo posiadanie określonego wpisu w PKD. Nawet jeżeli będzie posiadał Pan PKD we wpisie z określonym kodem działalności, z której przychody opodatkowane są wyższą stawką podatku, nie oznacza to, że automatycznie przychody opodatkowane stawką 3% będą musiały być opodatkowane stawką wyższą.