Pełnomocnik i świadek w jednej osobie

• Autor: Monika Cieszyńska

Czy w postępowaniu administracyjnym o wymeldowanie pełnomocnik strony może być świadkiem?

Pełnomocnik i świadek w jednej osobie

Kto może być świadkiem w postępowaniu administracyjnym?

W postępowaniu administracyjnym świadkiem może być jedynie osoba fizyczna, nie będąca stroną w toczącej się sprawie administracyjnej (przesłuchanie stron stanowi bowiem inny środek dowodowy).

Zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego (art. 82-83) świadkami nie mogą być:

1) osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń;

2) osoby obowiązane do zachowania w tajemnicy informacji niejawnych na okoliczności objęte tajemnicą, jeżeli nie zostały w trybie określonym obowiązującymi przepisami zwolnione od obowiązku zachowania tej tajemnicy;

3) duchowni co do faktów objętych tajemnicą spowiedzi.

Prawo odmowy zeznań w postępowaniu administracyjnym

Nadto niektórym osobom ustawodawca przyznał prawo odmowy zeznań, czy odpowiedzi na pytanie. Mianowicie z takiego prawa może skorzystać małżonek strony, wstępni (rodzice, dziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki) i rodzeństwo strony oraz jej powinowaci pierwszego stopnia (czyli teściowie), jak również osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli. Prawo odmowy zeznań trwa także po ustaniu małżeństwa, przysposobienia, opieki lub kurateli.

Natomiast świadek może odmówić odpowiedzi na pytania, gdy odpowiedź mogłaby narazić jego lub jego bliskich wymienionych wyżej na odpowiedzialność karną, hańbę lub bezpośrednią szkodę majątkową albo spowodować naruszenie obowiązku zachowania prawnie chronionej tajemnicy zawodowej.

Przed odebraniem zeznania organ administracji publicznej uprzedza świadka o prawie odmowy zeznań i odpowiedzi na pytania oraz o odpowiedzialności za fałszywe zeznania.

Czy pełnomocnik strony w postępowaniu administracyjnym może być świadkiem?

Inne osoby niż wyżej wymienione nie mają prawa odmówić zeznań w charakterze świadka.

Podsumowując, zważywszy na powyższe należy stwierdzić, iż pełnomocnik strony w postępowaniu administracyjnym może być świadkiem w tym postępowaniu.

Przyjmuje się, iż pełnomocnik zastępuje wprawdzie stronę w czynnościach, nie jest jednak stroną postępowania i swoją wiedzę na temat przedmiotu tego postępowania może komunikować jedynie jako świadek.