Pełnomocnictwo do rachunku bankowego a egzekucja komornicza

• Autor: Monika Cieszyńska

Mam rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku. Ustanowiłem do niego pełnomocnika, którym jest moja siostra. Czy ze względu na udzielone pełnomocnictwo komornik może zająć moje konto w związku z długami byłego męża siostry?

Pełnomocnictwo do rachunku bankowego a egzekucja komornicza

Czy długi pełnomocnika ustanowionego do konta mogą przejść na mocodawcę?

Komornik nie może zająć Pańskiego rachunku bankowego za długi męża Pańskiej siostry. Zasady tej nie zmienia fakt, że ustanowił Pan siostrę pełnomocnikiem swojego rachunku bankowego.

Z pełnomocnictwa nie można bowiem wywodzić żadnych praw własności.

W celu zajęcia rachunku bankowego danej osoby wierzyciel musi przedstawić komornikowi tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko konkretnemu dłużnikowi lub jego współmałżonkowi.

W ostateczności, jeśli zdarzyłoby się, że Pana rachunek zostałby zajęty przez komornika w związku z egzekwowaniem długów byłego męża (co jest mało prawdopodobne), to ma Pan do dyspozycji środki obrony.

Zajęcie przez komornika rzeczy należącej do osoby nieodpowiadającej za egzekwowany dług

W przypadku gdy komornik zajmie rzecz należącą do osoby nieodpowiadającej za egzekwowany dług, należy wytoczyć powództwo o zwolnienie zajętych przedmiotów spod egzekucji (tzw. powództwo przeciwegzekucyjne). W postępowaniu tym wystarczy podnieść zarzut skierowania egzekucji do przedmiotu (prawa) stanowiącego własność osoby wnoszącej powództwo oraz udokumentować jakimś dowodem, że zajęty przedmiot (prawo) do niej należy.

Pozew o zwolnienie od egzekucji należy skierować do sądu rejonowego, wydziału cywilnego, w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa.

Powództwo należy wytoczyć przeciwko wierzycielowi, na którego wniosek została wszczęta egzekucja.

Pozew musi być opłacony – opłatą stosunkową w wysokości 5% wartości bezprawnie zajętej rzeczy, jednakże nie mniej niż 30 i nie więcej niż 100 000 zł.

Jeszcze raz jednak powtarzam, że prawdopodobieństwo zajęcia Pana rachunku w tych okolicznościach jest na szczęście bardzo małe.