.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Oświadczenie spadkodawcy o wyłączeniu darowizny ze schedy spadkowej – wysokość zachowku

• Autor: Dariusz Kostyra

Czy mogę liczyć na zachowek po zmarłym ojcu, który swojej drugiej żonie przekazał darowizną mieszkanie z zastrzeżeniem, aby nie wchodziło ono do masy spadkowej? Porada u dwóch prawników skończyła się remisem. Jeden mówił, że zachowek się należy, drugi, że nie. W tej sytuacji nie wiem, czy zakładać sprawę o zachowek, czy sobie dać spokój.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Oświadczenie spadkodawcy o wyłączeniu darowizny ze schedy spadkowej – wysokość zachowku

Czy darowizna jest zaliczana na poczet schedy spadkowej?

Prawnik, który twierdził, iż roszczenie o zachowek jest zasadne, miał rację.

 

Zaliczanie darowizn na poczet należnych spadkobiercom sched spadkowych jest rezultatem przyjęcia idei równego traktowania wszystkich dzieci spadkodawcy. Jeżeli więc niektóre z dzieci uzyskały pewne korzyści za życia spadkodawcy, powinno się to uwzględnić przy dokonywaniu działu spadku. Darowizny, zwłaszcza znacznej wartości, z reguły – w przekonaniu zainteresowanych – dokonywane są na poczet przyszłego spadku (successio anticipata). Zaliczanie darowizn obowiązuje jedynie przy dziedziczeniu ustawowym (szerzej o tym L. Stecki, Zaliczanie darowizn między spadkobiercami darczyńcy, AUNC Prawo 1976, nr 75, s. 127 i n.).

Oświadczenie spadkodawcy o zwolnieniu darowizny ze schedy spadkowej

Oświadczenie spadkodawcy o zwolnieniu darowizny z obowiązku zaliczenia może być złożone przy dokonywaniu tej darowizny lub w innym momencie. Zachowanie określonej formy nie jest tutaj wymagane. Jeżeli spadkodawca sporządza testament, którego treść nie wyłącza dziedziczenia z ustawy (np. zawiera jedynie zapisy), może także w testamencie zawrzeć postanowienie o wyłączeniu darowizny od obowiązku zaliczenia.

 

Konstrukcja schedy spadkowej oraz zaliczania (bądź nie) darowizny na jej rzecz ma zastosowanie jedynie do działu spadku. Wynika to z umiejscowienia art. 1039 K.c. w tytule VIII księgi 4 Kodeksu cywilnego. Zaliczanie więc darowizn na schedę spadkową zostało umiejscowione w części kodeksu poświęconej wspólności majątku spadkowego i działowi spadku.

 

Kwestia zaliczania lub niezaliczania darowizny do schedy spadkowej nie ma wpływu na wysokość zachowku. Tę wylicza się bowiem o tzw. substrat zachowku – analogicznie do obliczania schedy spadkowej.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kwestia zaliczania lub niezaliczania darowizny do schedy spadkowej

Przepisy dotyczące zachowku posiadają własne normy dotyczące zaliczania do substratu darowizn (co również przemawia na rzecz tego, aby dwóch instytucji – schedy spadkowej i substratu zachowku nie traktować jako jednej).

 

Przypomnę jeszcze, że zachowek jest roszczeniem finansowym, więc nie odnosi się do części nieruchomości, a do jej rynkowej wartości w chwili orzekania.

 

Nie ma takiej możliwości, aby nie zapłacić zachowku, jeśli on jest zasadny – oczywiście poza sytuacją, w której osoba zobowiązana nie posiada majątku, z którego mogłaby być prowadzona skuteczna egzekucja. W swojej praktyce dwukrotnie spotkałem się z podobną sytuacją – w obu przypadkach zachowek został przyznany.

 

Windykację zachowku może Pani zlecić naszej firmie, wtedy nie ponosi Pani żadnych kosztów związanych z opłatami sądowymi.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Dariusz Kostyra

Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prawem cywilnym oraz rodzinnym. Zakończył już współpracę z serwisem eporady24.pl.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu