Opodatkowanie usługi wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków

• Autor: Aleksander Słysz

Jestem wykonawcą przydomowej oczyszczalni ścieków. Jaką stawkę podatku VAT powinienem zastosować przy wystawianiu faktury za usługę?

Wykonanie, remont, konserwacja itd. oczyszczalni co do zasady podlega opodatkowaniu według stawki 22% podatku od towarów i usług – przyjmuje się jednak, że jeśli usługa dotyczy urządzeń kanalizacyjnych wchodzących w skład budynku mieszkalnego, można zastosować stawkę 7%.

Wynika to z art. 41 ust. 2 i ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym 7% stawkę podatku od towarów i usług stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym to:

  • obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,
  • lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także
  • obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,
  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Zgodnie zatem z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych obiekty budownictwa mieszkaniowego to generalnie PKOB 11, w tym: PKOB 111 – budynki mieszkalne jednorodzinne, PKOB 112  – budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, PKOB 113 – budynki zbiorowego zamieszkania.

W praktyce jednak nie jest to oczywiste, kiedy dana oczyszczalnia jest objęta 7% stawką, a kiedy 22% – nawet gdy jest ulokowana na posesji np. domu jednorodzinnego.

W piśmie z dnia 1 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy (sygn. akt ITPP1/443-881/09/BJ) wskazuje, że „dla robót budowlano-montażowych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego i ich częściach stosowana jest obniżona 7% stawka podatku od towarów i usług; montaż przydomowych oczyszczalni ścieków przeprowadzane poza bryłą budynku podlega opodatkowaniu według stawki 22%”. Dalej w piśmie czytamy, iż „zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Natomiast z uregulowań zawartych w art. 3 pkt 1a i pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.), wynika, że pod pojęciem obiektu budowlanego rozumie budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Budynkiem zaś jest taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Odnosząc wskazane regulacje prawne do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż roboty związane z budownictwem mieszkaniowym, polegające na montażu przydomowych oczyszczalni ścieków przeprowadzane poza bryłą budynku, począwszy od dnia 1 stycznia 2008 r. podlegają opodatkowaniu według 22% stawki podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy. Na podstawie powołanych przepisów obniżona 7% stawka podatku od towarów i usług znajduje zastosowanie wyłącznie dla robót budowlano–montażowych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego i ich częściach, klasyfikowanych w PKOB 11, tekst jedn. dla robót wykonywanych w bryle budynku”.

Reasumując, jeśli oczyszczalnia będzie elementem budynku spełniającego wymienione warunki, stawka 7% będzie właściwa; jeśli umieszczona jest poza nim, sprawa jest problematyczna i wyjścia są dwa: zastosowanie stawki podstawowej lub wystąpienie z wnioskiem o interpretację do Ministra Finansów na druku ORD-IN.