Opodatkowanie emerytury nierezydenta

• Autor: Aleksander Słysz

ZUS przyznał mi emeryturę w wysokości 920 zł brutto. Od 26 lat przebywam we Włoszech, gdzie nie pracuję. Czy polska emerytura nierezydenta podlega opodatkowaniu w Polsce? Ile wyniesie ona netto? ZUS wysłał mi formularz dla nierezydenta.

Opodatkowanie emerytury nierezydenta

Wypłacanie polskiej emerytury osobie mającej miejsce zamieszkania we Włoszech

Zakładam, że ma Pani miejsce zamieszkania we Włoszech. Odrębne od opisanych poniżej zasady dotyczą tzw. emerytów/pracowników Państwowych (emerytura wypłacana bezpośrednio bądź z funduszy Umawiającego się Państwa lub jego jednostki politycznej, administracyjnej bądź władzy lokalnej każdej osobie fizycznej z tytułu usług, świadczonych na rzecz tego Państwa lub jednostki, lub władzy), co do zasady jednak zgodnie z umową między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania z dnia 21 czerwca 1985 r. – art. 18 – emerytury oraz inne podobne świadczenia wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu jej zatrudnienia w przeszłości będą opodatkowane tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym ich odbiorca ma stałe miejsce zamieszkania. Nie ma zatem wątpliwości, że jeśli miejscem zamieszkania są Włochy emerytura wypłacana z polski w Polsce nie podlega opodatkowaniu. Podobnie wskazuje m.in. pismo z dnia 28 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie (sygn. IPPB4/415-715/12-4/JK3): „(…) w okresie, w którym Wnioskodawczyni posiadała miejsca zamieszkania na terytorium Włoch, dochody z tytułu emerytury polskiej i włoskiej podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 18 umowy polsko-włoskiej tylko w państwie zamieszkania, tj. we Włoszech. Jeśli zatem miejscem zamieszkania są Włochy i nie osiąga wskazana osoba innych poza emeryturą dochodów w Polsce, nie składa tu znaczenia rocznego i w ogóle nie płaci podatku dochodowego. Podatek do polskiej emerytury winna więc samodzielnie zapłacić we Włoszech”.

Odnośnie formularza ZUS – nie przesyła Pani pełnych danych pozwalających się tu wypowiedzieć, ale można za zasadę uznać, iż emerytura nie podlega pełnemu „oskładkowaniu”, a jedynie potrącana z niej jest składka zdrowotna. Emeryt zamieszkały we Włoszech, któremu polski Narodowy Fundusz Zdrowia potwierdza uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, również płaci składkę zdrowotną, z reguły więc emerytura jest przekazywana po potrąceniu przez ZUS składki na ubezpieczenie zdrowotne.