Wezwanie do uiszczenia opłaty parkingowej po 3 latach od zdarzenia

Dostałem dwa upomnienia za parkowanie bez poniesienia opłaty parkingowej – jedno w 2009, drugie w 2010 r. Czy zarząd dróg nie powinien mi wysłać tych pism wcześniej?

Wezwanie do uiszczenia opłaty parkingowej po 3 latach od zdarzenia

Wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej za parkowanie bez uiszczenia opłaty parkingowej

Otrzymał Pan zapewne wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej za parkowanie bez uiszczenia opłaty parkingowej.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o drogach publicznych korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania. Opłaty ponosi się z reguły, wykupując bilet na parkowanie z parkometru lub w inny przyjęty na danym terenie sposób. Jest to uznawane za uiszczenie opłaty.

Natomiast art. 13f powyższej ustawy wskazuje:

„Art. 13f. 1. Za nieuiszczenie opłat, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, pobiera się opłatę dodatkową.

2. Rada gminy (rada miasta) określa wysokość opłaty dodatkowej, o której mowa w ust. 1, oraz sposób jej pobierania. Wysokość opłaty dodatkowej nie może przekroczyć 50 zł.

3. Opłatę dodatkową, o której mowa w ust. 1, pobiera zarząd drogi, a w przypadku jego braku zarządca drogi”.

Jest to opłata dodatkowa za parkowanie bez uiszczenia opłaty parkingowej z tego tytułu w rozumieniu ustawy o drogach publicznych, nie zaś mandat karny.

Przedawnienie roszczeń wynikających z nałożenia opłaty dodatkowej za brak opłat za parkowanie

Kwestię przedawnienia roszczeń wynikających z nałożenia opłaty dodatkowej za brak opłat za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania reguluje z kolei art. 40d ust. 3 ustawy o drogach publicznych. Przepis ten mówi, że „obowiązek uiszczenia opłat określonych w art. 13 ust. 1 pkt 2, art. 13f ust. 1 i art. 40 ust. 3 oraz kar pieniężnych określonych w art. 13g ust. 1, art. 13k ust. 1 i 2, art. 29a ust. 1 i 2 oraz w art. 40 ust. 12 przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym opłaty lub kary powinny zostać uiszczone”.

Obecny stan prawny wydaje się jasny – zgodnie z obowiązującym brzmieniem ustawy o drogach publicznych opłata dodatkowa za parkowanie bez uiszczenia opłaty z tego tytułu ulega przedawnieniu po 5 latach.

W Pana przypadku parkowanie bez uiszczenia opłaty parkingowej miało miejsce w 2010 r. oraz 2009 r. W obydwu przypadkach nie upłynęło więcej niż 5 lat od tych zdarzeń, co oznacza, że uprawniony podmiot ma prawo żądania do Pana opłaty dodatkowej.

Prawo nie nakłada na ten podmiot obowiązku informowania sprawcy zdarzenia o tym fakcie jak najszybciej. Jego działania są podyktowane okresem przedawnienia.

Jak wskazuje art. 40d:

„2. Opłaty, o których mowa w art. 40 ust. 3, wraz z odsetkami za zwłokę, opłaty, o których mowa w art. 13f ust. 1, oraz kary pieniężne, o których mowa w art. 13k ust. 1 i 2, art. 29a ust. 1 i 2 i art. 40 ust. 12, wraz z odsetkami za zwłokę podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w przepisach ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji”.

To zaś powoduje, że podmiot ma mnóstwo czasu na ściąganie tej opłaty dodatkowej, a gdy wystąpi o jej egzekucje w okresie owych 5 lat, spowoduje to przerwanie biegu przedawnienia i możliwość jej ściągania w drodze egzekucji po upływie 5 lat.