Odrzucenie darowizny

• Autor: Aleksander Słysz

Czy mogę odrzucić darowiznę w postaci przelewu na moje konto bankowe? Zaznaczam, że w żaden sposób nie przyjęłam jeszcze pieniędzy, ale bank naliczył już odsetki od tej kwoty. Jak mam zwrócić pieniądze? Powinnam przyjąć tylko odsetki? Czy należy zgłosić to w urzędzie skarbowym? Czy mogłabym przyjąć część darowizny, a część zwrócić?

Odrzucenie darowizny

Zwrot odrzuconej darowizny

Jako że nie istnieją w zasadzie żadne ograniczenia co do możności przyjmowania darowizn, organy skarbowe uznają w praktyce, że darowizna wykonana jest skuteczna. Niemniej jednak, mimo że prawo nie wymaga np. pisemnego oświadczenia obdarowanego, że darowiznę przyjmuje, ma on pełne prawo ją odrzucić. Jeśli nie złożyła Pani oświadczenia, że darowiznę przyjmuje, może Pani zwrócić ją, jednocześnie składając oświadczenie, że jej nie przyjmuje. Przelew zwracający darowiznę polecałbym opisać tak, by już z opisu wynikało, że jest to zwrot odrzuconej darowizny.

Odsetki na koncie od odrzuconej darowizny

Sprawa odsetek jest problematyczna. Moim zdaniem należą się darczyńcy, jednak zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych można argumentować, że są to przychody z kapitałów pieniężnych jako odsetki od środków na rachunkach bankowych (art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Od tak uzyskanych dochodów (przychodów) wypłacający, co do zasady, pobiera 19% zryczałtowanego podatku dochodowego z odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika, również on dokonuje wpłaty i wystawia stosowną deklarację. Jak widać, wystarczy, że środki te są na rachunku podatnika „zgromadzone”, nie muszą stanowić jego własności.

Nieprzyjęcie darowizny przelanej na konto

Jest jeszcze jeden problem. Skoro do darowizny nie doszło, ale środki wpłynęły na Pani konto, organy podatkowe mogą sugerować, że miał miejsce depozyt nieprawidłowy. Dochodzi do niego wtedy, gdy przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi. Moim zdaniem jednak nie mamy tu do czynienia z taką sytuacją, gdyż pieniądze przelano Pani z zamiarem darowania ich, a Pani nie przyjęła darowizny, co powoduje, że nie miała Pani prawa rozporządzania pieniędzmi.

Możliwość częściowego przyjęcia darowizny zależy od sytuacji i od tego, czy darczyńca dopuszcza takie rozwiązanie. Co do zasady jest to jednak możliwe.