Odprawa dla sprzątaczki pracującej w szkole

Pracownica (sprzątaczka w szkole) wystąpiła z podaniem o rozwiązuje umowę o pracę w związku z przejściem na emeryturę oraz o wypłacenie odprawy emerytalnej w dniu rozwiązania umowy. DBFO poinformowało nas, że pracownica otrzyma odprawę, ale dopiero wtedy, kiedy otrzyma z ZUS-u decyzję emerytalną. Pracownica, jak również my jako szkoła, nie zgadzamy się z tą decyzją. Pracownica ma ogólny staż pracy 40 lat i osiągnęła wiek emerytalny. Proszę o pilną opinię na ten temat.

Odprawa dla sprzątaczki pracującej w szkole

Fot. Fotolia

Odprawa emerytalna dla sprzątaczki pracującej w szkole

Zgodnie z art. 5d ustawy o systemie oświaty status prawny pracowników niebędących nauczycielami, zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy o pracownikach samorządowych.

Wysokość jednorazowej odprawy emerytalnej pracownika samorządowego, a więc i pracownika niepedagogicznego szkoły prowadzonej przez samorządy, zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych zależy od tzw. ogólnego stażu pracy i wynosi:

  • po 10 latach pracy – 2-miesięczne wynagrodzenie,
  • po 15 latach pracy – 3-miesięczne wynagrodzenie,
  • po 20 latach pracy – 6-miesięczne wynagrodzenie.

Przepisy prawa stanowią, iż pracownik nabywa prawo do odprawy emerytalnej, jeśli jednocześnie spełnione zostaną dwa następujące warunki:

  1. ustał stosunek pracy,
  2. istnieje związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem pracownika na emeryturę.

Kiedy następuje wypłata odprawy emerytalnej?

Co do zasady odprawę emerytalną wypłaca się w dniu ustania stosunku pracy. Podkreślić należy, iż związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę rozumiany jest bardzo szeroko. Może to być związek:

  • czasowy – tzn. pracownik przechodzi na emeryturę bezpośrednio po ustaniu stosunku pracy, czyli ustanie stosunku pracy zbiega się w czasie z przejściem pracownika na emeryturę;
  • przyczynowy – tzn. ustanie stosunku pracy następuje z powodu przejścia pracownika na emeryturę;
  • funkcjonalny – tzn. nabycie prawa do emerytury następuje po pewnym czasie od ustania stosunku pracy, ale przyznanie prawa do świadczenia jest następstwem sytuacji bezpośrednio poprzedzającej ustanie zatrudnienia.

Niemniej jednak niezależnie od tego, czy decyzja z ZUS-u będzie wydana od razu po zakończeniu stosunku pracy, czy w pewnym czasowym odstępie – odprawę należy wypłacić w dniu zakończenia stosunku pracy.