Czy długi brata przechodzą na rodzeństwo?

• Data: 20-03-2024 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mój brat nie spłaca pożyczki oraz alimentów. Przyszło pismo do domu, że został objęty komornikiem. Czy można sporządzić taki dokument (sprawa obejmuje zarówno mnie jako siostrę, jak i rodziców), aby za swoje czyny odpowiadał wyłącznie indywidualnie?

Czy długi brata przechodzą na rodzeństwo?

Czy rodzeństwo lub rodzice odpowiadają za długi dorosłego członka rodziny?

Nie ma takiej możliwości, aby ktokolwiek oprócz brata odpowiadał za jego długi. Odpowiedzialność za długi brata może mieć miejsce tylko po jego śmierci. Tylko w przypadku spadkobierców. Skoro brat płaci alimenty sądzę, że ma dzieci. To one w pierwszej kolejności dziedziczą. Dopiero gdy one odrzucą spadek – do dziedziczenia mogą dojść rodzeństwo i rodzice zmarłego.

Dopóki dzieci nie odrzucą spadku – ani Pani, ani rodzice nie musicie się obawiać jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Jak uchronić się przed długami odziedziczonymi w spadku?

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może zostać złożone w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Termin ten jest terminem zawitym prawa materialnego.

Termin jest zachowany, gdy przed jego upływem zostanie złożone oświadczenie w sądzie lub przed notariuszem. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 20 lutego 1963 r., I CR 109/63 (OSNCP 1964, nr 3, poz. 51) do zachowania terminu wystarczy wniesienie do sądu lub państwowego biura notarialnego, chociażby niewłaściwego, podpisanego przez spadkobiercę i zawierającego niezbędne dane oświadczenia o odrzuceniu spadku. Wobec zmiany stanu prawnego i likwidacji państwowych biur notarialnych orzeczenie to zachowało aktualność w części dotyczącej sądu.

Złożenie w terminie z art. 1015 § 1 K.c. oświadczenia o przyjęciu spadku powoduje, że nabycie spadku staje się definitywne. Odrzucenie go pociąga za sobą utratę praw i obowiązków spadkowych, także mającą charakter ostateczny. Brak oświadczenia w tym terminie pociąga za sobą skutki określone w art. 1015 § 2.

Brak oświadczenia spadkobiercy w terminie sześciomiesięcznym pociąga w zasadzie za sobą skutki takie, jak złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku wprost.

Przyjęcie spadku może nastąpić przez złożenie oświadczenia o przyjęciu spadku bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe (przyjęcie proste) bądź oświadczenia o przyjęciu spadku z ograniczeniem odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Odpowiedzialność spadkobiercy za długi pozostawione przez zmarłego

Nieograniczona odpowiedzialność spadkobiercy występuje w dwóch sytuacjach:

a) gdy spadkobierca złożył wyraźne oświadczenie, że przyjmuje spadek bez ograniczenia odpowiedzialności (art. 1012 w zw. z art. 1031 § 1);

b) gdy spadkobierca nie złożył oświadczenia co do spadku w terminie sześciu miesięcy od dowiedzenia się o tytule swego powołania i jest traktowany jak osoba, która złożyła oświadczenie o prostym przyjęciu spadku (art. 1015 § 2 zd. 1).

Odpowiedzialność spadkobiercy, który przyjął spadek wprost jest nieograniczona. Ponosi on odpowiedzialność z majątku spadkowego oraz z całego majątku osobistego.

Tak więc dopóki brat żyje nie ma powodów, aby się przejmować jego długami. Dług alimentacyjny nie jest dziedziczny. Co najwyżej kredyty.

I tak, jak wspomniałam – dopiero po odrzuceniu spadku przez dzieci macie Państwo możliwość odrzucić spadek po zadłużonym bracie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład 1: Sytuacja Anny i jej brata

Anna dowiedziała się, że jej brat, który od kilku lat zmaga się z problemami finansowymi, nie spłaca zobowiązań kredytowych. Mimo że żyją w różnych miastach i Anna nie ma z nim bliskich relacji, obawiała się, że wierzyciele mogą zwrócić się do niej z żądaniem spłaty długów. Po konsultacji z prawnikiem, Anna została zapewniona, że nie ponosi odpowiedzialności za długi brata. Zrozumiała, że dopóki jej brat żyje, to on jest jedyną osobą odpowiedzialną za swoje zobowiązania finansowe.

Przykład 2: Dziedziczenie długów przez rodzeństwo po śmierci brata

Po niespodziewanej śmierci Krzysztofa, jego siostra Ewa i brat Marek zostali poinformowani o znacznych długach, jakie pozostawił. Początkowo obawiali się, że będą musieli odpowiadać za jego zobowiązania finansowe. Jednak, po zapoznaniu się z przepisami prawa spadkowego, zdecydowali się przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ograniczając swoją odpowiedzialność tylko do wartości odziedziczonego majątku. Dzięki temu uniknęli negatywnych konsekwencji finansowych związanych z długami brata.

Przykład 3: Ochrona rodziców przed długami dorosłego dziecka

Rodzice Michała, który przez lata gromadził długi z różnych tytułów, w tym z niezapłaconych kredytów i alimentów, zaniepokojeni byli możliwością odziedziczenia tych zobowiązań. Po jego przedwczesnej śmierci, skontaktowali się z notariuszem, aby formalnie odrzucić spadek. Dzięki temu procesowi, udało im się uniknąć przejęcia długów syna, co dało im poczucie ulgi i bezpieczeństwa finansowego.

Podsumowanie

W artykule wyjaśniono, że odpowiedzialność za długi członka rodziny, takiego jak brat, nie przechodzi automatycznie na jego rodzeństwo czy rodziców za jego życia. Jednak po śmierci dłużnika, spadkobiercy - w pierwszej kolejności dzieci, a dopiero potem inne osoby z rodziny - mogą stanąć przed decyzją o dziedziczeniu długów. Kluczowe jest, że mają oni możliwość ochrony przed niechcianymi zobowiązaniami poprzez odrzucenie spadku lub przyjęcie go z dobrodziejstwem inwentarza, co ogranicza ich odpowiedzialność do wartości odziedziczonego majątku.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej w kwestii długów rodzinnych lub dziedziczenia? Skontaktuj się z naszymi ekspertami online i otrzymaj profesjonalną pomoc oraz wsparcie w sporządzaniu odpowiednich pism. Nasz zespół specjalistów jest do Twojej dyspozycji, by zapewnić Ci spokój i bezpieczeństwo prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Orzeczenie Sądu Najwyższego z 20 lutego 1963 r., sygn. akt I CR 109/63