.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odpis skargi kasacyjnej

Bardzo proszę o wyjaśnienie problemu zaistniałego w związku z postępowaniem administracyjnym. W postępowaniu przed WSA brał udział profesjonalny pełnomocnik strony przeciwnej. Czy odpis skargi kasacyjnej należy przesłać bezpośrednio temu pełnomocnikowi?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odpis skargi kasacyjnej

Doręczenie drugiej stronie odpisu skargi kasacyjnej

W postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jeśli strony tego postępowania, a więc zarówno skarżący, jak i organ administracji, są reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników procesowych (radców prawnych lub adwokatów), odpis skargi kasacyjnej wniesionej przez stronę przeciwną doręcza drugiej stronie sąd – nie należy zatem przesyłać tego środka odwoławczego bezpośrednio przeciwnikowi procesowemu. Wojewódzki sąd administracyjny, który rozpoznawał sprawę w pierwszej instancji, jest właściwy do uprzedniej kontroli skargi kasacyjnej pod względem formalnym, zatem może podjąć decyzję procesową w zakresie odrzucenia skargi.

Zasada bezpośredniego doręczania pism procesowych przez pełnomocników

Jak stanowi przepis art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), w toku sprawy adwokaci i radcy prawni mogą doręczać sobie nawzajem pisma bezpośrednio za potwierdzeniem odbioru i oznaczeniem daty. Tzw. zasada bezpośredniego doręczania pism procesowych przez pełnomocników nie jest więc bezwzględna w przypadku postępowania sądowoadministracyjnego w razie reprezentowania stron przez adwokatów lub radców prawnych; stosowanie tego sposobu doręczenia zależy każdorazowo od decyzji konkretnego pełnomocnika.

 

Na marginesie wyjaśniam, iż inaczej jest w postępowaniu cywilnym, gdyż zgodnie z treścią art. 132 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego adwokat lub radca prawny doręczają sobie nawzajem bezpośrednio odpisy pism procesowych z załącznikami. Do pisma procesowego wniesionego do sądu dołącza się dowód doręczenia drugiej stronie odpisu pisma albo dowód jego wysłania przesyłką poleconą. Pisma, do których nie dołączono dowodu doręczenia albo dowodu wysłania przesyłką poleconą, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku. W postępowaniu cywilnym ustawodawca jednak wyraźnie wskazuje, jakie pisma należy skierować wprost do sądu, niezależnie od reprezentowania obu stron przez fachowych pełnomocników. Są wśród nich m.in.: skarga kasacyjna, skarga o wznowienie postępowania czy też skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia (art. 132 § 2 K.p.c.).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wniesienie skargi kasacyjnej od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego

Skargę kasacyjną od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego (oraz od postanowień kończących postępowanie w sprawie) z odpisem dla strony przeciwnej oraz dodatkowym odpisem do akt sądu administracyjnego (zatem w trzech egzemplarzach) należy wnieść do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale – co bardzo ważne – za pośrednictwem wojewódzkiego sądu administracyjnego, który wydał zaskarżone orzeczenie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem (art. 177 § 1 ww. ustawy). Skarga kasacyjna jest objęta przymusem adwokacko-radcowskim, co oznacza, że sama strona nie ma zdolności postulacyjnej w zakresie sporządzenia tego środka zaskarżenia; rozwiązanie to jest podyktowane znacznym stopniem skomplikowania skargi kasacyjnej (art. 175 § 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi).

 

Zwracam uwagę, że braki skargi kasacyjnej podlegają uzupełnieniu, mimo że strona wnosząca jest reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika; w tym celu sąd zakreśla zwykle siedmiodniowy termin do uzupełnienia wskazanych braków. Jeśli uzupełnienie nie nastąpi w terminie, skarga podlega odrzuceniu na posiedzeniu niejawnym; na takie rozstrzygnięcie służy zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego (art. 194 § 1 pkt 7 ustawy).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Anna Sochaj-Majewska

Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie podatkowym, administracyjnym, prawie spółek handlowych, a także w problematyce dotacji unijnych. Udziela porad prawnych również z zakresu prawa Unii Europejskiej. Wiedzę prawniczą łączy ze znajomością analizy finansowej, dysponuje także uprawnieniami samodzielnego księgowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu