Odmowa wypłaty zasiłku opiekuńczego przez ZUS - Złożenie odwołania do sądu

ZUS odmówił wypłaty zasiłku opiekuńczego za dwa dni (w załączniku przesyłam pismo). Czy warto złożyć odwołanie do sądu? Jeśli tak, to na kiedy mogliby Państwo sporządzić odwołanie i ile kosztowałoby takie pismo?

Odmowa prawa do zasiłku opiekuńczego

Szanse na uwzględnienie odwołania zależą od odpowiedzi na kluczowe pytanie: Czy w dniach, za które Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił prawa do zasiłku opiekuńczego, Pańska żona miała wykonywać pracę, czy też rzeczywiście była zwolniona od wykonywania tej pracy, ale z uwagi na obowiązujący ją zmianowy system świadczenia pracy, a nie na konieczność sprawowania opieki nad chorym dzieckiem do lat 14?

Jeśli stan faktyczny sprawy przedstawia się rzeczywiście tak, jak wynika to z uzasadnienia decyzji ZUS-u, wątpliwe jest, aby sąd okręgowy uwzględnił złożone przez Państwa odwołanie.

Jak stanowi przepis art. 32 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.), zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat.

Kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w takim wypadku przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 1 ustawy).

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeżeli poza ubezpieczonym są inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku lub choremu członkowi rodziny. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat (art. 34 ustawy).

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy jego wymiaru (art. 35 ust. 1 ustawy). W zakresie wysokości zasiłku opiekuńczego, przyznanego Pańskiej żonie przez ZUS za dni 11 i 13 kwietnia 2012 r., decyzja jest więc jak najbardziej prawidłowa.

Odwołanie do sądu

Gdyby jednak chcieli Państwo złożyć odwołanie do sądu, należałoby wykazać, że żona w dniach 10 i 12 kwietnia 2012 r. była obowiązana do świadczenia pracy wedle harmonogramu zmiany i została z tego obowiązku zwolniona przez pracodawcę. Jeśli nie uda się wykazać tej istotnej okoliczności, wnoszenie odwołania jest pozbawione podstaw.

Wszelkie pisma procesowe, w tym odwołania, sporządzane są w terminie 72 godzin, czyli trzech dni od momentu zaksięgowania wpłaty, wyceny dokonują administratorzy serwisu po zgłoszeniu zainteresowania usługą przez klienta, dlatego gdyby zdecydowali się Państwo na złożenie odwołania do sądu, proszę o informację w tym wątku lub ewentualnie o zadanie nowego pytania. Czas sporządzenia odwołania może być również krótszy, jeśli wynika to ze zbliżającego się miesięcznego terminu do jego złożenia, liczonego od dnia doręczenia decyzji ZUS (art. 4779 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego).

*Stan prawny z dnia 23.07.2012 r.