Odmowa bycia kuratorem osoby częściowo ubezwłasnowolnionej

• Autor: Łukasz Obrał

Wyprowadziłem się z domu zaraz po uzyskaniu pełnoletności. Z dzieciństwa i młodości mam koszmarne wspomnienia związane z moim ojcem, który przez lata znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną i dziećmi. Teraz, po 20 latach od ostatniego spotkania z tym człowiekiem, otrzymałem pismo z sądu, czy zgadzam się być kuratorem mojego ojca jako osoby częściowo ubezwłasnowolnionej. Co mogę zrobić, by uniknąć z nim kontaktów? Czy sąd może żądać odpowiedzi w ciągu 3 dni?

Odmowa bycia kuratorem osoby częściowo ubezwłasnowolnionej

Ustanowienie kuratora osoby częściowo ubezwłasnowolnionej

Sąd wyznaczył bardzo krótki termin (3 dni) ze względu na to, że wskutek ubezwłasnowolnienia częściowego Pana ojca, aby chronić jego dobro i interesy, konieczne jest jak najszybsze ustanowienie dla niego kuratora. Sąd mógł zatem dać Panu taki krótki termin.

Jeżeli chodzi o kuratelę, to stosownie do art. 178 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie K.r.io.) „kuratora ustanawia się w wypadkach w ustawie przewidzianych”.

Według § 2 tego przepisu „w zakresie nie uregulowanym przez przepisy, które przewidują ustanowienie kuratora, stosuje się odpowiednio do kurateli przepisy o opiece z zachowaniem przepisów poniższych”.

Zgodnie z art. 149 § 1 K.r.io. „gdy wzgląd na dobro pozostającego pod opieką nie stoi temu na przeszkodzie, opiekunem małoletniego powinna być ustanowiona przede wszystkim osoba wskazana przez ojca lub matkę, jeżeli nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej”.

„Jeżeli opiekunem nie została ustanowiona osoba wymieniona w paragrafie poprzedzającym, opiekun powinien być ustanowiony spośród krewnych lub innych osób bliskich pozostającego pod opieką albo jego rodziców” (art. 149 § 2).

Według art. 148 § 2 Kodeksu rodzinnego „nie może być ustanowiony opiekunem ten, w stosunku do kogo zachodzi prawdopodobieństwo, że nie wywiąże się należycie z obowiązków opiekuna”.

Powyższe przepisy odnoszące się do opiekuna prawnego stosuje się również do kurateli.

Kuratorem powinna więc zostać osoba z najbliższego kręgu rodzinnego osoby ubezwłasnowolnionej częściowo.

Czy osoba wskazana przez sąd na funkcję kuratora osoby ubezwłasnowolnionej może odmówić pełnienia tej funkcji?

Jeżeli nie chce Pan podjąć się funkcji kuratora, powinien Pan w odpowiedzi na wezwanie sądu wskazać, że się Pan nie zgadza. Może Pan wskazać, iż od dawna nie ma żadnego kontaktu ze swoim ojcem, który we wcześniejszym okresie używał wobec Pana przemocy, co doprowadziło do opuszczenia domu rodzinnego i zerwania kontaktów i więzi emocjonalnych z ojcem, którego nie widział Pan przez ostatnie 20 lat.

Nie daje Pan zatem żadnej gwarancji, że prawidłowo spełniałby Pan obowiązki kuratora dla swojego ojca.

Można również wskazać, że przeżył Pan w związku z zachowaniem ojca taką traumę, że nawet po upływie czasu nie jest Pan w stanie pozytywnie myśleć o ojcu. Krzywda, której Pan doznał ze strony ojca, jest tak wielka, że do dnia dzisiejszego nie był Pan w stanie mu wybaczyć, a sam ojciec nie zabiegał o to, aby Pan mu wybaczył.

Jeżeli mieszka Pan w innej miejscowości niż ojciec, może Pan również wskazać, że odległość między Państwa miejscami zamieszkania nie pozwala na prawidłowe wykonywanie obowiązków kuratora.

Z uwagi na powyższe w Pana wypadku nie zachodzi nawet niewielkie prawdopodobieństwo, że będzie się Pan należycie wywiązywał z obowiązków kuratora w sytuacji, gdyby sąd tym kuratorem Pana ustanowił.

Stosownie do art. 152 K.r.io. „każdy, kogo sąd opiekuńczy ustanowi opiekunem, obowiązany jest opiekę objąć. Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zwolnić od tego obowiązku”.

Grzywna za odmowę przyjęcia funkcji kuratora osoby ubezwłasnowolnionej

Natomiast według art. 598 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (w skrócie K.p.c.) „sąd opiekuńczy może wymierzyć grzywnę osobie, która uchyla się od objęcia opieki”.

Według § 2 art. 598 K.p.c. „sąd opiekuńczy może wymierzyć grzywnę opiekunowi, który nie wykonuje zarządzeń sądu opiekuńczego. Jeżeli zarządzenie zostanie wykonane, grzywna jeszcze nie uiszczona może być umorzona”.

Te przepisy odnoszą się również do kuratora.

Wniosek o przedłużenie terminu odpowiedzi na wezwanie sądu w sprawie ustalenia opiekuna osoby ubezwłasnowolnionej

Odnośnie krótkiego terminu, który dał Panu sąd na odpowiedź na wezwanie, to należy pamiętać, iż stosownie do art. 166 K.p.c. „przewodniczący może z ważnej przyczyny przedłużyć lub skrócić termin sądowy na wniosek zgłoszony przed upływem terminu, nawet bez wysłuchania strony przeciwnej”.

Może więc Pan wystąpić o przedłużenie tego terminu. Jednak trudno byłoby znaleźć ważne powody do przedłużenia terminu, zwłaszcza że obiektywnie rzecz biorąc, jest Pan w stanie odpowiedzieć na wezwanie sądu w terminie wyznaczonym.