Mamy 7223 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Odmowa zapłaty rachunków za pracę przez spółkę z o.o.

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 09.05.2017

Będąc członkiem zarządu spółki z o.o., prowadziłam też działalność jako osoba fizyczna, z której to działalności wystawiałam rachunki dla spółki za księgowanie jej klientów. W umowie zawartej ze spółką moje wynagrodzenie było określone jako „prowizyjne” bez podania wysokości prowizji. Nowy zarząd odesłał moje rachunki jako „bezpodstawne”, gdyż nie ma w umowie wysokości prowizji. Praca przeze mnie została wykonana, potwierdzają to klienci i deklaracje wysłane do urzędów skarbowych. Czy nowy zarząd może odmówić wypłaty i tak po prostu odesłać moje rachunki ? Czy jest jakieś inne wyjście oprócz złożenia sprawy do sądu? Kwota sporna to 12 tys. zł, a radca prawny za poprowadzenie sprawy określił swoje wynagrodzenie na 5 tys., więc nawet jeśli doszłoby do ugody, to i tak prawie wszystko weźmie reprezentujący mnie radca. Co powinnam zrobić?

Bogusław Nowakowski

Niestety, ale zawsze można odmówić wypłaty, jeśli ktoś chce jej uniknąć, czy opóźnić w czasie. W Pani przypadku powołano się na okoliczność, iż nie wpisano w treści umowy prowizji. Ponieważ jednak z dotychczasowej współpracy wynika wysokość tej prowizji – w mojej ocenie – będzie Pani w stanie udowodnić, na jaką wysokość się Państwo umówili.

 

Jednak wobec postawy obecnego zarządu – negującej Pani roszczenia – zapewne będzie konieczne wytoczenie postępowania sądowego, a to z tego względu, że nie ma innego sposobu przymusowego dochodzenia swoich praw, jak uzyskanie korzystnego dla siebie wyroku sądowego, gdyż na tej podstawie można następnie skierować sprawę do egzekucji komorniczej.

 

Jeśli chodzi o wynagrodzenie zaproponowane przez radcę prawnego, to jest ono rzeczywiście dość wysokie, w tym względzie mogę Pani zasugerować znalezienie innego, który poprowadzi Pani sprawę za niższe wynagrodzenie. Na rynku usług prawniczych panuje konkurencja, więc może Pani znaleźć osobę tańszą, co automatycznie nie oznacza, że gorszą w sensie posiadanych kompetencji. Jeśli będzie Pani zainteresowana, także my możemy złożyć Pani w tym zakresie ofertę.

 

Jest jeszcze jedna możliwość, a mianowicie wystąpienie do sądu, ale nie z pozwem, a z wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej spółki. Jest to takie specjalne, tanie i odformalizowane postępowanie, które daje możliwość stronom zawarcie ugody w obecności sędziego, na sali sądowej. Koszt tego postępowania jest niski – opłata od wniosku wynosi 40 zł.

 

Zgodnie z treścią art. 185 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego o zawezwanie do próby ugodowej – bez względu na właściwość rzeczową – można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika. W wezwaniu należy oznaczyć zwięźle sprawę. Nie ma więc tu takiego formalizmu jak przy pozwie.

 

Jest jednak pewna wada w tym sensie, że jeśli na takim posiedzeniu nie dojdzie do ugody, wówczas i tak – aby odzyskać te 12 tysięcy złotych – zajdzie konieczność skierowania sprawy na drogę zwykłego procesu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć + dziewięć =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Koszty wysyłki zepsutego urządzenia

Wylicytowałam na aukcji allegro kompresor (nowy z gwarancją). Zakupu dokonałam z konta Allegro zarejestrowanego na moją firmę, sprzedającym jest również firma. Urządzenie po sprawdzeniu nie działa. Koszt odesłania towaru jest wysoki. Czy sprzedający powinien zwrócić koszty za odesłanie towaru do naprawy lub wymiany?

Krótka umowa pełnomocnictwa między firmami

Pracuję na etacie, prowadzę jednoosobową działalność. Przede mną operacja i około 3-miesięczne zwolnienie chorobowe. Nie chciałabym na ten czas zawieszać firmy, która teraz prężnie się rozwija. Czy mogę powierzyć sąsiadowi (który ma swoją działalność) na zasadzie umowy i pełnomocnictwa wykonywanie za mnie obsługi mojej firmy? Płaciłabym mu procent od dochodu. Nie chcę zatrudniać osoby prywatnej, bo to większe koszty. Czy to rozwiązanie jest legalne i bezpieczne dla mnie?

Protokół zakończenia umowy współpracy wynikający z umowy handlowej

W umowie handlowej mamy określone, że na okoliczność wypowiedzenia strony sporządzą protokół zakończenia współpracy. Wypowiedzenie zostało złożone 1,5 miesiąca temu. Nadal nie ma protokołu. Czy protokół w ogóle powinien być uzgodniony przy składaniu wypowiedzenia? Co oznacza słowo „na okoliczność”?

wizytówka Szukamy prawników »