Odłączenie działki z księgi wieczystej

Od 2011 r. jestem właścicielką działki (nr 318), która została podzielona na dwie części (nr 318/2 i 318/3). Dodatkowo jestem współwłaścicielką działki nr 320, która stanowi drogę dojazdową do działek nr 318/2 i 318/3. Planuję rozpocząć budowę domu na działce nr 318/2. Mam zamiar zaciągnąć na ten cel kredyt hipoteczny; chciałabym, żeby hipoteką została obciążona jedynie działka nr 318/2, ponieważ drugą działkę mam zamiar sprzedać. W jaki sposób odłączyć działkę nr 318/3 z księgi wieczystej? Z jakimi kosztami będzie się to wiązało? Czy będę musiała zapłacić podatek?

Odłączenie działki z księgi wieczystej

Sprzedaż działki przed upływem pięciu lat od nabycia a podatek

Zacznę od ostatniego pytania. Działka została nabyta w 2011 r. Zbycie – jak rozumiem – nastąpi w roku 2014. Oznacza to, że jej zbycie następuje w okresie 5 lat od końca roku podatkowego, w jakim została nabyta. Gdyby była zbywana w roku 2017 – nie wystąpiłby podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jej zbycie do 31 grudnia 2016 r. powoduje opodatkowanie uzyskanego przychodu. Jednak ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego – w okresie dwóch lat od daty zbycia tejże działki, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie (gdyby zbycie miało miejsce przed 31 grudnia 2016 r.).

Kiedy dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości podlegają zwolnieniu podatkowemu?

Zwolnieniu podlegają dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

W tym miejscu przytoczę treść art. 21 ustawy:

Dochód ze zbycia nieruchomości a wydatki poniesione na cele mieszkaniowe

„25. Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

1) wydatki poniesione na:

a) nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b) nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c) nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e) rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

– położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej;

2) wydatki poniesione na:

a) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na cele określone w pkt 1,

b) spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,

c) spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b

– w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30;

3) wartość otrzymanego w ramach odpłatnego zbycia w drodze zamiany znajdującego się w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej:

a) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, lub udziału w tych prawach, lub

c) gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, lub

d) gruntu, udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z budynkiem lub lokalem wymienionym w lit. a.

26. Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach.

27. W przypadku ponoszenia wydatków na cele mieszkaniowe w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosi wydatki na cele mieszkaniowe.

28. Za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

1) nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub

2) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

– przeznaczonych na cele rekreacyjne.

29. W przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a-c, stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit a-c oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a-c.

30. Przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym”.

Podział działki na dwie części i założenie odrębnych ksiąg wieczystych

Działka nr 318 została podzielona na dwie części (działki nr 318/2 i 318/3). Są w niej zatem dwie działki. Możliwe jest odłączenie jednej działki i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W tym celu składa się wniosek na odpowiednim formularzu KW-ZAL.

Jak mniemam, podział na dwie działki jest formalnie zatwierdzony przez odpowiednie władze oraz ujawniony w ewidencji gruntów (nieruchomości, katastrze). Brakuje tylko założenia odrębnej księgi wieczystej dla jednej działki (tej, która ma zostać zbyta).

Do starej działki jest dojazd poprzez inna działkę (drogę), w której ma Pani współudział. Dojazd do działki 318/2 będzie nadal istniał poprzez działkę 320.

Ustanowienie służebności drogi koniecznej

Jeżeli w wyniku podziału powstał dojazd do obydwu działek (318/2 i 318/3), nie ma problemu. Jeżeli dojazd jest tylko do działki 318/2, to konieczne będzie ustanowienie dla działki 318/3 służebności drogi koniecznej (przechodu i przejazdu) na działce 258/5 oraz być może na działce 318/2.

Ustanowienie służebności obciążającej działkę 320 na rzecz właściciela działki 318/3 wymagałoby zgody wszystkich współwłaścicieli działki 320. Gdyby służebność miała obciążać tylko działkę 318/2, to konieczna byłaby Pani zgoda na ustanowienie służebności drogi koniecznej na rzecz działki 318/3.

Odłączenie działki i założenie dla niej nowej księgi wieczystej to opłaty:

  1. za założenie nowej KW – 60 zł;
  2. za wpis prawa własności – 200 zł za jeden wpis;
  3. wypis z ewidencji gruntów – do ustalenia we właściwej jednostce;
  4. wyrys z mapy – do ustalenia we właściwej jednostce.