Od kiedy liczy się wypowiedzenie w przypadku najmu?

Dnia 20.11.2015 r. wypowiedziałam umowę najmu lokalu na czas określony. W umowie określony był 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Od jakiego dnia liczy się wypowiedzenie w przypadku takiego najmu? Czy dopiero od ostatniego dnia listopada?

Wypowiedzenie umowy najmu

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisu Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

Zgodnie z art. 688 K.c. „jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego”. Artykuł 688 stosuje się do najmu lokali mieszkalnych jedynie w zakresie, w którym dotyczy wypowiedzenia najmu przez najemcę [zob. H. Ciepła (w:) J. Gudowski, Komentarz, t. III, cz. 2, 2013, uwagi do art. 688 K.c.].

W powyższej sytuacji, jeżeli czynsz był płatny co miesiąc, a mniemam, że tak było, zastosowanie znajdzie przepis art. 688 K.c., który przewiduje, że wypowiedzenia następuje naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. W tej sytuacji pierwszym dniem wypowiedzenia byłby 1 grudnia 2015 r. Inna sytuacja jest możliwa, ale tylko wówczas, gdyby w trakcie zawierania umowy wskazano, że miesiąc wypowiedzenia liczony jest od dnia następującego po wręczeniu wypowiedzenia.