.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Od kiedy liczy się wypowiedzenie w przypadku najmu?

Dnia 20.11.2015 r. wypowiedziałam umowę najmu lokalu na czas określony. W umowie określony był 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Od jakiego dnia liczy się wypowiedzenie w przypadku takiego najmu? Czy dopiero od ostatniego dnia listopada?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wypowiedzenie umowy najmu

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisu Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

 

Zgodnie z art. 688 K.c. „jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego”. Artykuł 688 stosuje się do najmu lokali mieszkalnych jedynie w zakresie, w którym dotyczy wypowiedzenia najmu przez najemcę [zob. H. Ciepła (w:) J. Gudowski, Komentarz, t. III, cz. 2, 2013, uwagi do art. 688 K.c.].

 

W powyższej sytuacji, jeżeli czynsz był płatny co miesiąc, a mniemam, że tak było, zastosowanie znajdzie przepis art. 688 K.c., który przewiduje, że wypowiedzenia następuje naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. W tej sytuacji pierwszym dniem wypowiedzenia byłby 1 grudnia 2015 r. Inna sytuacja jest możliwa, ale tylko wówczas, gdyby w trakcie zawierania umowy wskazano, że miesiąc wypowiedzenia liczony jest od dnia następującego po wręczeniu wypowiedzenia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu