Mamy 7124 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Oczekiwanie na rozpoczęcie działalności a status bezrobotnego

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 12.08.2017

Czy rejestracja działalności gospodarczej ze statusem „oczekuje na rozpoczęcie działalności” pozbawia osobę bezrobotną statusu bezrobotnego? Chodzi o sytuację, gdy jest złożony wniosek o powyższym statusie oraz z informacją, że planowany termin rozpoczęcia działalności jest np. za 3 miesiące. W międzyczasie osoba bezrobotna będzie starała się o dotacje z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Składając wniosek oraz do momentu podpisania umowy o dofinansowaniem wnioskodawca musi pozostawać osobą bezrobotną.

Izabela Nowacka-Marzeion

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2f ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dla osób, które złożyły wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, uzyskanie statusu osoby bezrobotnej możliwe jest w dwóch przypadkach.

 

Po pierwsze, jeżeli dana osoba złożyła wniosek o wpis do CEIDG, ale jednocześnie określiła w nim późniejszy dzień rozpoczęcia działalności firmy, a więc w praktyce nie rozpoczęła działalności jako przedsiębiorca. Po drugie, gdy nie upłynął jeszcze okres do dnia podjęcia działalności gospodarczej, określonego we wniosku o jej zawieszenie.

 

Oznacza to, że możliwe jest uzyskanie statusu osoby bezrobotnej przez przedsiębiorcę, który, co prawda, zarejestrował już działalność gospodarczą w CEIDG, ale nie rozpoczął jeszcze jej prowadzenia, bowiem data jej rozpoczęcia jest późniejsza niż data złożenia wniosku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 - pięć =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, jeśli posiadam udziały w spółce z o.o. (która aktualnie prowadzi działalność)?

Bezpłatny staż a wyrejestrowanie z PUP

Od 5 miesięcy jestem zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Mam 29 lat, rok temu skończyłam drugie studia, wcześniej krótko pracowałam w innym zawodzie. W urzędzie pracy powiedziano mi, że mogę szukać m.in. staży. W końcu udało mi się znaleźć bezpłatny staż, co zgłosiłam w urzędzie. Inny urzędnik poinformował mnie, że po pierwsze w moim wieku nie mogę już korzystać ze staży, a po drugie – jeśli go przyjmę, stracę swój status (a więc także ubezpieczenie). Czy faktycznie prawo tak stanowi? Co powinnam wybrać? Zależy mi na doświadczeniu, na pracy, ale bez pensji nie będę mogła opłacać dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Bezrobotny wynajmuje lokal

Mąż został zwolniony z pracy i zgłosił się do urzędu pracy w celu rejestracji jako bezrobotny. Nie został zarejestrowany, ponieważ posiada dochody z najmu. Czy gdybym przejęła te dochody z najmu, to mężowi przysługiwałby zasiłek? Dodam, że razem z mężem wynajmujemy lokale ze współwłasności i jest to najem prywatny.

wizytówka Szukamy prawników »