Oczekiwanie na rozpoczęcie działalności a status bezrobotnego

Czy rejestracja działalności gospodarczej ze statusem „oczekuje na rozpoczęcie działalności” pozbawia osobę bezrobotną statusu bezrobotnego? Chodzi o sytuację, gdy jest złożony wniosek o powyższym statusie oraz z informacją, że planowany termin rozpoczęcia działalności jest np. za 3 miesiące. W międzyczasie osoba bezrobotna będzie starała się o dotacje z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Składając wniosek oraz do momentu podpisania umowy o dofinansowaniem wnioskodawca musi pozostawać osobą bezrobotną.

Oczekiwanie na rozpoczęcie działalności a status bezrobotnego

Fot. Fotolia

Czy możliwe jest uzyskanie statusu osoby bezrobotnej przez przedsiębiorcę który zarejestrował już działalność gospodarczą w CEIDG?

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2f ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dla osób, które złożyły wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, uzyskanie statusu osoby bezrobotnej możliwe jest w dwóch przypadkach.

Po pierwsze, jeżeli dana osoba złożyła wniosek o wpis do CEIDG, ale jednocześnie określiła w nim późniejszy dzień rozpoczęcia działalności firmy, a więc w praktyce nie rozpoczęła działalności jako przedsiębiorca. Po drugie, gdy nie upłynął jeszcze okres do dnia podjęcia działalności gospodarczej, określonego we wniosku o jej zawieszenie.

Oznacza to, że możliwe jest uzyskanie statusu osoby bezrobotnej przez przedsiębiorcę, który, co prawda, zarejestrował już działalność gospodarczą w CEIDG, ale nie rozpoczął jeszcze jej prowadzenia, bowiem data jej rozpoczęcia jest późniejsza niż data złożenia wniosku.