Mamy 7240 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

OC samochodów znajdujących się w komisie

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 12.04.2011

Prowadzę komis samochodowy. W zeszłym tygodniu otrzymałem z U.F.G. wezwanie do uregulowania należności za zakupione samochody – opłacenia OC. Mam wykupione ogólne ubezpieczenie komisowe, a w razie potrzeby (gdy klient jest zainteresowany jazdą próbną) wykupuję OC miesięczne (taką opcję zaproponował mi agent). Co powinienem teraz zrobić?

Anna Sufin

W celu udzielenia odpowiedzi na Pańskie pytanie, posłużyć należy się właściwymi przepisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 124, poz. 1152 z późn. zm.), gdzie w art. 23 ust. 1 wskazuje się, że „posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu”.

 

Ponadto, stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy, „posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych:

 

  1. najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem pojazdów historycznych;
  2. przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. b, oraz pojazdów historycznych;
  3. przed przekroczeniem granicy, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym wprowadzanym do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie posiada ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych;
  4. przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. a, które nie zostały zarejestrowane;
  5. przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. b, oraz pojazdów historycznych, które nie zostały dopuszczone do ruchu;
  6. przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów zarejestrowanych za granicą, niedopuszczonych do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. najpóźniej w dniu ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w przypadku określonym w art. 28 ust. 3;
  8. najpóźniej w dniu rozwiązania się dotychczasowej umowy w przypadkach określonych w art. 27 ust. 6 oraz w art. 31 ust. 1 i 4”.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jak zatem z powyższego wynika, ustawodawca nie wprowadził żadnego rozróżnienia na pojazdy użytkowane w zwykły sposób i pojazdy o specjalnym reżimie ubezpieczeniowym w związku z tym, że stanowią one przedmiot obrotu handlowego – zatem, co zresztą nie budzi w praktyce ubezpieczeniowej większych wątpliwości, stwierdzić należy, iż obowiązkiem ubezpieczenia OC objęte są wszystkie pojazdy mechaniczne, czyli m.in. właśnie samochody.

 

Powyższe stanowisko wynika również z samego sensu i celu wprowadzenia ubezpieczenia obowiązkowego OC, które ma na celu zabezpieczenie interesów osób ewentualnie poszkodowanych ruchem tych pojazdów, a zauważyć należy, iż pojazdy znajdujące się w komisie mogą być przecież w każdej chwili użyte, jeżeli nawet nie przez potencjalnego klienta, to chociażby przez właściciela lub pracownika komisu, który chce np. dany samochód przestawić. W takiej sytuacji, jeżeli w czasie przestawiania pojazdu kierowca wyrządziłby szkodę, zastosowanie znalazłoby właśnie ubezpieczenie OC. Warto także wskazać, że pod pojęciem „ruchu pojazdu” należy rozumieć nie tylko mechaniczne uruchomienie silnika i przemieszczenie w ten sposób samochodu, lecz także każdy inny ruch tego pojazdu, czyli np. jego stoczenie się ze wzniesienia. Także i w takim wypadku bowiem, w razie powstania szkody, zastosowanie znalazłoby ubezpieczenie obowiązkowe OC. Mówią krótko, ustawodawca chciał maksymalnie wyeliminować sytuacje, w których mogłoby dojść do szkody, a dany pojazd nie byłby objęty ubezpieczeniem OC.

 

Mając zatem powyższe na uwadze, stwierdzić należy niestety, iż Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny słusznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami naliczył Panu opłatę za pozostawanie pojazdu w danych okresach bez obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego.

 

Wskazać należy także, że nie ma obowiązku posiadania przez komis ubezpieczenia całorocznego posiadanych pojazdów, gdyż zgodnie z przepisem art. 27 ust. 2 cytowanej już ustawy „umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych w zakresie pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych”. Natomiast stosownie do ust. 3 „umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych czasowo, zawiera się na czas nie krótszy niż okres tej rejestracji, określony w decyzji starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu mechanicznego, nie krótszy jednak niż 30 dni”.

 

Może więc Pan zawierać umowy ubezpieczenia krótsze niż całoroczne, nie krótsze jednak niż 30-dniowe, z tym jednak, że okres ubezpieczeniowy każdego pojazdu musi przebiegać w sposób ciągły, tj. nie można dopuścić do tego, aby pomiędzy kolejnymi ubezpieczeniami 30-dniowymi następowały okresy bez ubezpieczenia, gdyż sytuacja taka legitymuje U.F.G. do naliczenia opłaty.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + V =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Kara za brak OC

Fundusz domaga się zapłaty kary za brak OC pojazdu od mojego taty. Samochód został sprzedany 3 miesiące temu bez ważnego OC, o czym kupujący był poinformowany. Niestety jeździł 2 tygodnie bez i został zatrzymany najprawdopodobniej przez policję. Problem jest jeszcze taki, że została zawarta umowa ustna na czas naprawy samochodu i teraz nie mam podpisu. Co w takiej sytuacji można by było zrobić, żeby nie płacić kary.

wizytówka Szukamy prawników »