.
Udzieliliśmy ponad 127,5 tys. porad prawnych i mamy 14 468 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Obowiązkowe badania lekarskie po zabraniu prawa jazdy

W 2004 r. zostało mi odebrane prawo jazdy za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu; wyrok – zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na rok i grzywna, którą uregulowałem. Po zdarzeniu wystawiono mi skierowanie na specjalistyczne badania lekarskie (w marcu 2005 r.), których nie zrobiłem, ponieważ nie ubiegałem się o prawo jazdy. Jednak teraz, po przeszło 10 latach, chcę prawo jazdy zrobić, a wydział komunikacji kieruje mnie ponownie na te badania. Czy pomimo zatarcia kary nadal muszę wykonać te badania i czy nie ulegają one również przedawnieniu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Obowiązkowe badania lekarskie po zabraniu prawa jazdy

Badania lekarskie po zabraniu prawa jazdy

W roku 2005 kwestie związane z badaniami lekarskimi po zabraniu prawa jazdy regulowane były Prawem o ruchu drogowym. Obecnie, od 19 stycznia 2013 r. obowiązuje ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Ta ustawa zaś stanowi:

 

„Art. 99. 1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na: (...)

2) badanie lekarskie, jeżeli:

a) kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, (…)”.

 

Takie skierowanie nie zależy od woli starosty, czy upływu czasu. Jest to obowiązkowe zarówno dla starosty (skierowanie) jak i dla kierowcy (zrobienie badań).

 

„Art. 135a. Do dnia 3 stycznia 2016 r. skierowanie na badanie lekarskie i badanie psychologiczne w przypadku kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, następuje na podstawie odpisu wyroku przesłanego przez sąd w trybie art. 182 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy.”

Skierowanie na badania lekarskie przed zwrotem prawa jazdy

Dodatkowo wskażę, że badania lekarskie i skierowanie na nie po zabraniu prawa jazdy to nie jest kara wynikająca z wyroku. Karą jest zakaz prowadzenia pojazdów połączony z zabraniem prawa jazdy oraz grzywna. Tylko kary wynikające z prawomocnych wyroków podlegają zatarciu (zatarcie skazania). W odniesieniu do samej jazdy pod wpływem alkoholu można mówić o przedawnieniu karalności (przed wymierzeniem kary).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy zatarcie skazania znosi obowiązek badań lekarskich przed zwrotem odebranego prawa jazdy?

Zatarcie skazania (kary) nie ma żadnego wpływu na obowiązek wykonania badań lekarskich przed otrzymaniem z powrotem dokumentu prawa jazdy.

 

Obowiązek wykonania badań lekarskich nie ulega przedawnieniu.

 

Starosta wydaje decyzję o skierowaniu na badania lub kieruje na badania z urzędu na podstawie informacji i ustaleń stanu faktycznego uzyskanych w ramach wykonywania zadań własnych – w tym na podstawie otrzymanych odpisów orzeczeń sądowych. Informacja o przyczynie zatrzymania prawa jazdy w postaci jazdy pod wpływem alkoholu znajduje się w Pana aktach. A jak wskazałem, zatarcie skazania nie powoduje, że obowiązkowe badania lekarskie osoby, która kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu – nie muszą być wykonane. Ten obowiązek nie znika, on istnieje cały czas. Nie ulega on żadnemu przedawnieniu.

 

 

 

 

Opis sprawy z czerwca 2015 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Bogusław Nowakowski

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny od 1993 r., redaktor merytoryczny periodyku „Teczka spółki z o.o.”, autor wielu publikacji i właściciel kancelarii prawnej. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym oraz rodzinnym (rozwody i podziały majątkowe: małżeńskie, spadkowe, współwłasności).


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu