Obowiązkowe badania lekarskie po zabraniu prawa jazdy

W 2004 r. zostało mi odebrane prawo jazdy za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu; wyrok – zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na rok i grzywna, którą uregulowałem. Po zdarzeniu wystawiono mi skierowanie na specjalistyczne badania lekarskie (w marcu 2005 r.), których nie zrobiłem, ponieważ nie ubiegałem się o prawo jazdy. Jednak teraz, po przeszło 10 latach, chcę prawo jazdy zrobić, a wydział komunikacji kieruje mnie ponownie na te badania. Czy pomimo zatarcia kary nadal muszę wykonać te badania i czy nie ulegają one również przedawnieniu?

Obowiązkowe badania lekarskie po zabraniu prawa jazdy

Badania lekarskie po zabraniu prawa jazdy

W roku 2005 kwestie związane z badaniami lekarskimi po zabraniu prawa jazdy regulowane były Prawem o ruchu drogowym. Obecnie, od 19 stycznia 2013 r. obowiązuje ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Ta ustawa zaś stanowi:

„Art. 99. 1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na: (...)

2) badanie lekarskie, jeżeli:

a) kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, (…)”.

Takie skierowanie nie zależy od woli starosty, czy upływu czasu. Jest to obowiązkowe zarówno dla starosty (skierowanie) jak i dla kierowcy (zrobienie badań).

„Art. 135a. Do dnia 3 stycznia 2016 r. skierowanie na badanie lekarskie i badanie psychologiczne w przypadku kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, następuje na podstawie odpisu wyroku przesłanego przez sąd w trybie art. 182 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy.”

Skierowanie na badania lekarskie przed zwrotem prawa jazdy

Dodatkowo wskażę, że badania lekarskie i skierowanie na nie po zabraniu prawa jazdy to nie jest kara wynikająca z wyroku. Karą jest zakaz prowadzenia pojazdów połączony z zabraniem prawa jazdy oraz grzywna. Tylko kary wynikające z prawomocnych wyroków podlegają zatarciu (zatarcie skazania). W odniesieniu do samej jazdy pod wpływem alkoholu można mówić o przedawnieniu karalności (przed wymierzeniem kary).

Czy zatarcie skazania znosi obowiązek badań lekarskich przed zwrotem odebranego prawa jazdy?

Zatarcie skazania (kary) nie ma żadnego wpływu na obowiązek wykonania badań lekarskich przed otrzymaniem z powrotem dokumentu prawa jazdy.

Obowiązek wykonania badań lekarskich nie ulega przedawnieniu.

Starosta wydaje decyzję o skierowaniu na badania lub kieruje na badania z urzędu na podstawie informacji i ustaleń stanu faktycznego uzyskanych w ramach wykonywania zadań własnych – w tym na podstawie otrzymanych odpisów orzeczeń sądowych. Informacja o przyczynie zatrzymania prawa jazdy w postaci jazdy pod wpływem alkoholu znajduje się w Pana aktach. A jak wskazałem, zatarcie skazania nie powoduje, że obowiązkowe badania lekarskie osoby, która kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu – nie muszą być wykonane. Ten obowiązek nie znika, on istnieje cały czas. Nie ulega on żadnemu przedawnieniu.

Opis sprawy z czerwca 2015 r.