Mamy 7124 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Notarialne zrzeczenie się dziedziczenia

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 26.07.2017

10 lat temu moi dziadkowie sporządzili testament, w którym zapisali mi (czyli wnuczce) mieszkanie. Moja mama i jej siostra notarialnie zrzekły się dziedziczenia po rodzicach. Moja ciotka otrzymała spłatę w ramach zachowku. Jakiś czas później ciotka spisała u notariusz odwołanie zrzeczenia się dziedziczenia. Czy mogła tak postąpić? Jak mam udowodnić, że została spłacona?

Iryna Kowalczuk

Zrzeczenie się dziedziczenia jest co do zasady trwałe i skutkuje wyłączeniem od dziedziczenia również zstępnych, a więc dzieci, wnuki i prawnuki rezygnującego ze spadku. Należy jednak zaznaczyć, że można uchylić skutki takiej umowy poprzez zawarcie kolejnej umowy między tymi samymi stronami lub umieszczenie przez spadkodawcę zrzekającego się w testamencie (uchwała SN z 15.5.1972 r., III CZP 26/72, OSNC Nr 11/1972, poz. 197).

 

Ponadto osoba, która zrzekła się dziedziczenia podnosząc zarzuty braku świadomości albo swobody, błędu co do skutków umowy, zastosowania podstępu lub groźby, a więc wady oświadczeń woli, może zgodnie z art. 88 Kodeksu cywilnego uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu lub groźby, co następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. Przy czym uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.

 

Jak zatem wynika z powyższego Pani ciotka mogła „anulować” umowę o zrzeczenie się dziedziczenia wyłączne poprzez:

 

– zawarcie z rodzicami ponownej umowy przed notariuszem o anulowanie poprzedniej umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia, albo

– uchylenie się od skutków prawnych tej umowy udowadniając w sądzie, że podpisywała ją pod wpływem błędu lub groźby, ale dokonać tego można jedynie przed sądem.

 

Jak wynika z powyższego Pani ciotka nie mogła tak po prostu pójść do notariusza i umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia odwołać.

 

Co do udowodnienia, że ciotka została spłacona to musi Pani być w posiadaniu dowodów na tę okoliczność, czyli np. potwierdzenia przelewu, czy też jakiejkolwiek pisemnej wzmianki, że taka spłata miała miejsce. Przydatne będą również zeznania świadków, którzy poświadczą, że faktycznie taka spłata miała miejsce.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + I =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Brak postanowienia o nabyciu spadku a obowiązek zapłaty podatku od spadku

Po śmierci ojca złożyłam do sądu wniosek o nabycie i dział spadku (jeden wniosek). W lutym 2009 r. odbyło się posiedzenie, na którym złożyliśmy wraz z matką i bratem oświadczenia, że nabywamy spadek. Sędzia zakończył sprawę w 5 minut i powiedział, że mamy czekać na pismo z sądu. Nic jednak nie otrzymaliśmy, a w grudniu odbyło się kolejne posiedzenie, w sprawie działu spadku. Myśleliśmy, że dopiero po dziale spadku (była jedna sygnatura sprawy) otrzymamy postanowienie o nabyciu spadku. Teraz jednak US twierdzi, że został przekroczony termin 6 miesięcy (bo liczony od lutego) i musimy zapłacić podatek. Czy da się go uniknąć?

Wykup mieszkania z zasobów WAM a prawo współwłasności

Ojciec otrzymał 20 lat temu mieszkanie z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Zmarł w 1997 r. Aż do 2002 r. mieszkałem w tym lokalu z mamą, która wykupiła mieszkanie dwa lata później, stając się jego właścicielem (figuruje w księdze wieczystej). Teraz chciałaby je sprzedać i kupić inne. Czy jestem współwłaścicielem tego mieszkania? Jeśli tak, jak ustalić prawo do niego, jak to przeprowadzić od strony formalnej? Jak wygląda kwestia spadku po ojcu (żadna sprawa spadkowa nie została przeprowadzona)?

Sprawdzenie ewentualnego zadłużenia mieszkania otrzymanego w spadku

Na mocy testamentu otrzymałem od wuja mieszkanie. Czy jest możliwość dyskretnego sprawdzenia, czy to mieszkanie nie jest zadłużone?

wizytówka Szukamy prawników »