Nie zgłosiłem podatku od nieruchomości, co zrobić?

• Data: 24-04-2024 • Autor: Maciej Podgórski

Artykuł porusza ważny aspekt obowiązków podatkowych właścicieli nieruchomości. Przedstawia sytuację, w której osoba posiadająca legalnie zbudowany garaż nie zgłosiła tej nieruchomości do urzędu gminy, unikając tym samym płacenie podatku od nieruchomości. Artykuł wyjaśnia na przykładzie zapytania pana Adama, kto jest zobowiązany do płacenia podatku, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, jakie są terminy płatności oraz jakie konsekwencje niesie za sobą niezgłoszenie nieruchomości i niepłacenie podatku, w tym możliwość przedawnienia zobowiązań podatkowych oraz sankcje za wykroczenia skarbowe. To kompendium wiedzy dla każdego właściciela nieruchomości, podkreślające znaczenie przestrzegania przepisów prawa podatkowego.

Nie zgłosiłem podatku od nieruchomości, co zrobić?

Pan Adam zwrócił się do nas z zapytaniem, które dotyczyło jego brata. Otóż przed 10 laty ów brat wylał fundamenty i posadzkę oraz postawił blaszany garaż o wymiarach 4 x 8 m – posiadał pozwolenie na budowę. Problem był taki, że niefrasobliwie nie zgłosił tej nieruchomości do urzędu gminy w celu naliczenia podatku od nieruchomości. Pan Adam pytał, co bratu za to grozi i jak rozwiązać ten problem.

Obowiązek składania deklaracji przez podatników podatku od nieruchomości

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podmiotami obowiązanymi do zapłaty podatku od nieruchomości są zaś z kolei właściciel, użytkownik wieczysty, samoistny posiadacz.

Obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie tytułu prawnego do przedmiotu opodatkowania lub wejście w jego posiadanie. Jeżeli zdarzenie, od którego uzależniony jest obowiązek podatkowy, stanowi istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Podatnicy podatku od nieruchomości są obowiązani składać organowi podatkowemu, właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, deklaracje sporządzone na formularzach według wzoru określonego uchwałą rady gminy. Stawki podatku określa, w drodze uchwały, rada gminy.

Jaki jest termin płatności podatku od nieruchomości?

Jeśli chodzi o terminy płatności podatku od nieruchomości, to dla osób fizycznych są one następujące – w 4 ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego. Płatności dokonywać należy przelewem na rachunek organu podatkowego lub gotówką w kasie; w przypadku osób fizycznych również w drodze inkasa.

Jak przedstawił to pan Adam – wymienionych obowiązków jego brat w ogóle nie realizował i podatków nie płacił. Zatem wskazać należy, że zgodnie z ustawą – Ordynacja podatkowa (art. 70) zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Bieg terminu przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu od dnia wydania decyzji, o odroczeniu płatności lub rozłożeniu jej na raty, do dnia terminu płatności odroczonego podatku lub zaległości podatkowej, ostatniej raty podatku lub ostatniej raty zaległości podatkowej lub też od dnia wejścia w życie rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu płatności podatku, wydanego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, do dnia upływu przedłużonego terminu.

Bieg terminu przedawnienia przerywa także ogłoszenie upadłości. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie na nowo od dnia następującego po dniu uprawomocnienia się postanowienia o zakończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego. Termin przedawnienia ulega przerwaniu także wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony, lub z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony, jeżeli podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia wiąże się z niewykonaniem tego zobowiązania, wniesienia skargi do sądu administracyjnego na decyzję dotyczącą tego zobowiązania, wniesienia żądania ustalenia przez sąd powszechny istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, doręczenia postanowienia o przyjęciu zabezpieczenia lub doręczenia zarządzenia zabezpieczenia w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Warto wspomnieć również, że nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przedawnienia zobowiązania podatku od nieruchomości

Za przedawnione zobowiązanie podatnik już nie odpowie – gdyż zobowiązania podatkowe wskutek przedawnienia wygasają (art. 59. § 1 Ordynacji podatkowej). Jednakże trzeba mieć na uwadze również treść przepisów Kodeksu karnego skarbowego (K.k.s.), w myśl art. 57 § 1 tego kodeksu – podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku (w tym przypadku należnego gminie podatku od nieruchomości) podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Sąd jednak może (ale nie musi) odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie skarbowe określone w § 1 wpłacono w całości należny podatek na rzecz właściwego organu.

Czy można uniknąć kary za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe?

Warto w tym miejscu wspomnieć także, że zgodnie z art. 16 K.k.s. nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Jest to tzw. instytucja „czynnego żalu”. Przepis ten stosuje się jednakże tylko wtedy, gdy w terminie wyznaczonym przez organ skarbowy uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną (podatek) uszczuploną popełnionym czynem zabronionym.

Czynny żal

Zawiadomienie powinno być złożone na piśmie albo przekazane ustnie do protokołu. Ów „czynny żal” należy złożyć do właściwego urzędu wraz ze składaną po terminie deklaracją podatkową – czy też deklaracjami podatkowymi. W piśmie tym powinny znaleźć się: zawiadomienie, że zeznanie nie zostało złożone, wyjaśnienie przyczyn niezłożenia zeznania w terminie, informacja, że ustawowy obowiązek został dopełniony – tzn. że złożone zostało zeznanie oraz uiszczono należny podatek wraz odsetkami za zwłokę, wniosek o odstąpienie od wszczynania postępowania w sprawie i o zaniechanie ukarania.

Dodatkową sankcją podatkową za niezłożenie deklaracji i niewpłacenie podatku w terminie są odsetki podatkowe za zwłokę. Odsetki należy liczyć od dnia następnego po dniu, w którym przypadł obowiązek zapłaty podatku. Co do zasady, podatnik ma obowiązek samodzielnie naliczyć odsetki od zaległości podatkowej. Można to również uczynić, korzystając np. z kalkulatora odsetek podatkowych dostępnego w Internecie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przypadek pani Anny, która odziedziczyła dom na wsi. Po śmierci babci pani Anna została właścicielką starego domu na wsi. W natłoku obowiązków związanych z załatwieniem formalności spadkowych zapomniała zgłosić nieruchomość do urzędu gminy w celu naliczenia podatku od nieruchomości. Kiedy po kilku latach urząd skontaktował się z nią w tej sprawie, musiała uregulować zaległe podatki wraz z odsetkami za zwłokę. Sytuacja ta była dla pani Anny dużym zaskoczeniem i nauczką na przyszłość, by nie lekceważyć obowiązków podatkowych.

Historia Pana Marka, przedsiębiorcy. Pan Marek, prowadzący własną działalność gospodarczą, postawił na swojej działce magazyn do przechowywania towarów. Chociaż posiadał wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę, nie zgłosił ukończenia budowy i rozpoczęcia użytkowania obiektu do urzędu gminy, myśląc, że magazyn nie będzie podlegał opodatkowaniu jako obiekt gospodarczy. Kiedy urząd odkrył istnienie niezgłoszonej budowli, pan Marek został zobowiązany do zapłaty zaległego podatku od nieruchomości z odsetkami. Dodatkowo, jako przedsiębiorca, musiał zmierzyć się z kontrolą skarbową, która sprawdziła również inne aspekty jego działalności.

Przygoda Pani Katarzyny z budową altany w ogrodzie. Pani Katarzyna, uwielbiająca spędzać czas w swoim ogrodzie, postanowiła wybudować niewielką altanę, aby cieszyć się odpoczynkiem na łonie natury niezależnie od pogody. Nie zdając sobie sprawy z konieczności zgłaszania takich obiektów do gminy, nie informowała urzędu o nowym obiekcie w swoim ogrodzie. Kiedy okazało się, że altana powinna być zgłoszona i opodatkowana jako część nieruchomości, pani Katarzyna musiała dopełnić formalności i uregulować niewielką kwotę zaległego podatku. To doświadczenie uświadomiło jej, jak ważne jest śledzenie zmian w przepisach i obowiązków podatkowych.

Podsumowanie

Zgłoszenie nieruchomości do gminy w celu naliczenia podatku od nieruchomości jest obowiązkiem każdego właściciela, użytkownika wieczystego czy posiadacza nieruchomości. Przytoczone przykłady z życia pokazują, że niezgłoszenie nieruchomości może prowadzić do konieczności zapłaty zaległych podatków wraz z odsetkami za zwłokę, a także innych możliwych sankcji. Świadomość obowiązków i terminów podatkowych jest więc niezbędna dla uniknięcia nieprzyjemnych niespodzianek i dodatkowych kosztów.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w zrozumieniu obowiązków podatkowych związanych z nieruchomościami lub masz wątpliwości co do zgłaszania swojej nieruchomości do urzędu gminy? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego przygotowania pism. Nasi eksperci zapewnią Ci kompleksowe wsparcie i pomogą uniknąć problemów z urzędem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy - Dz.U. 1999 nr 83 poz. 930