Mamy 7223 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Jak usprawiedliwić nieobecność w sądzie?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 01.04.2017

Dzisiaj (piątek) otrzymałam wezwanie do sądu w sprawie niespłaconej pożyczki. Rozprawa ma się odbyć już w poniedziałek o godz. 9.30. Nie mogę się stawić. Jak usprawiedliwić nieobecność? Zwolnienia chorobowego nie zdążę dostarczyć.

Anna Sufin

Jeśli nie uda się Pani pójść do lekarza, a potem do lekarza sądowego, co gwarantowałoby w 100% odroczenie rozprawy na podstawie art. 214 Kodeksu postępowania cywilnego, może Pani spróbować złożyć wniosek o jej odroczenie, powołując się na treść art. 149 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten stanowi, że o posiedzeniach jawnych zawiadamia się strony i osoby zainteresowane przez wezwanie lub ogłoszenie podczas posiedzenia. Stronie nieobecnej na posiedzeniu jawnym należy zawsze doręczyć wezwanie na następne posiedzenie. Wezwanie powinno być doręczone co najmniej na tydzień przed posiedzeniem. W wypadkach pilnych termin ten może być skrócony do trzech dni.

 

Proszę zatem złożyć wniosek i przesłać go chociażby faksem do sądu rano w poniedziałek, w którym powoła się Pani na niezachowanie 7-dniowego terminu, co uniemożliwia Pani praktycznie możliwość stawienia się na rozprawie. Zdarza się, że na tej podstawie odraczałam sobie rozprawy. Przepis jest mało znany, nawet zapomniany przez sędziów, więc sugeruję powołać się wyraźnie na niego we wniosku o odroczenie.

 

Zacytuję Pani jeszcze postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 17.03.1978 r., wydane w sprawie IV CRN 62/78, w którym sąd stwierdził, że naruszenie art. 149 § 2 K.p.c. przez zbyt późne doręczenie uczestnikowi postępowania zawiadomienia o rozprawie nie stanowi pozbawienia go możności obrony swych praw, stanowi jednak uchybienie procesowe, mogące mieć wpływ na wynik sprawy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy + jeden =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Powołanie biegłego w postępowaniu uproszczonym

Dostałam odszkodowanie za 12 lat bezprawnego korzystania z mojej działki przez zakład energetyczny. Mimo wyroku (potwierdzonego przez sąd II instancji) linię energetyczną usunięto dopiero 4 miesiące później – w 2009 roku. Biegły wycenił koszty użytkowania tylko do końca 2008 r. Wystąpiłam w osobnym procesie za te 4 miesiące zwłoki, policzyłam większą kwotę. Sąd przyznał mi rację, ale nie zasądził dodatkowego odszkodowania. Czy mogę wystąpić z nowym pozwem? Czy mogę starać się o drugą opinię biegłego?

Pozew o ustalenie stosunku prawnego

Jestem w trakcie rozwodu, sprawa odbywa się w Stanach Zjednoczonych. Mieszkając w Polsce, zawarliśmy z mężem intercyzę w formie aktu notarialnego, jednak amerykański sąd jej nie uznał. Teraz mąż dochodzi podziału majątku znajdującego się w Polsce. Słyszałam, że mogę wnieść do polskiego sądu pozew o ustalenie stosunku prawnego. Czy w mojej sytuacji byłoby to uzasadnione?

Odpis protokołu

Przed sądem żona wraz z siostrą zawarły ugodę: żona nie podważa testamentu ich matki (która chorowała psychicznie), ale siostra spłaca żonie połowę majątku. Szwagierka nie wywiązuje się z umowy. Co powinna zrobić żona? Czy postarać się o odpis protokołu z tamtej rozprawy i wystąpić przeciwko siostrze? A może jednak podważać testament?

wizytówka Szukamy prawników »