Mamy 7124 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Niegodność dziedziczenia

Autor: Marta Handzlik • Opublikowane: 29.07.2017

Dwa lata temu zmarł mój mąż. Byłam jego drugą żoną, nie mieliśmy wspólnych dzieci. Mąż miał dorosłe dzieci z poprzedniego małżeństwa, które wydziedziczył. Dzieci nie zgadzają się z tym testamentem i aktualnie toczy się sprawa w sądzie. Ja mam własne dzieci z poprzedniego małżeństwa. Czy jeśli dzieci męża wystąpią do sądu o uznanie mnie za niegodną dziedziczenia, to czy moje dzieci wstąpiłyby w miejsce mojego udziału w spadku?

Iryna Kowalczuk

Odpowiadając na Pani pytanie uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 928 Kodeksu cywilnego spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:

– dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;

– podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;

– umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.

 

Jeśli nie wystąpiła żadna z powyższych przesłanek – nie ma podstaw do uznania Panią za niegodną spadku.

 

Uznanie za niegodnego następuje na podstawie wyroku sądu, który to wyrok wywiera skutek wsteczny. Wobec tego spadkobierca zostaje wyłączony od dziedziczenia, zarówno ustawowego, jak i testamentowego, tak jakby nie dożył chwili otwarcia spadku. W miejsce niegodnego wstępują inne osoby, spadkobiercy ustawowi przy dziedziczeniu ustawowym, lub też może mieć zastosowanie podstawienie czy przyrost przy dziedziczeniu testamentowym.

 

Gdyby została Pani uznana przez sąd za niegodną dziedziczenia, a jest Pani jedyną spadkobierczynią według testament, to doszłoby do dziedziczenia ustawowego.

 

W braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

 

Sytuacja pasierba jako spadkobiercy ustawowego jest bardzo słaba – dziedziczy on w ostatniej możliwej kolejności – dopiero wtedy, kiedy spadkodawca zmarł, nie pozostawiając spadkobierców w postaci:

– małżonka,

– zstępnych (czyli dzieci),

– rodziców,

– rodzeństwa,

– dziadków i ich zstępnych.

 

Ponadto pasierb może dziedziczyć jedynie wtedy, kiedy nie żyją oboje jego rodzice biologiczni.

 

Oznacza to, że jeśli zostanie Pani uznana za niegodną dziedziczenia, wówczas zgodnie z przepisami Pani dzieci nie będą mogły wstąpić w Pani miejsce.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - IX =

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Prawo dziedziczenia – jak zrzec się spadku?

Brat mojego ojca, człowiek samotny i chory, postanowił zapisać mi swój dom, w zamian oczekuje ode mnie opieki. Z różnych przyczyn ani ja, ani moi rodzice nie jesteśmy w stanie się tego podjąć. Chciałbym, aby dom odziedziczyła osoba, która już teraz mogłaby zaopiekować się wujem. Wuj jednak obstaje przy swoim, czy mogę więc już teraz zrzec się ewentualnego spadku?

Prawa spadkowe osoby ubezwłasnowolnionej

Jakie prawa spadkowe po śmierci rodziców posiada osoba ubezwłasnowolniona przebywająca w ośrodku pomocy społecznej i posiadająca własną rentę, jeśli istnieje testament, wedle którego majątek dziedziczy jej rodzeństwo?

Spłata mieszkania po rozwodzie a śmierć małżonka i prawa spadkobierców

Po rozwodzie prawo do lokalu spółdzielczego przypadło byłemu mężowi mojej mamy. Zobowiązał się on do spłaty mamy do końca roku, ale mama zmarła. Mam postanowienie sądu o nabyciu spadku po mamie w całości, a były mąż mamy jest obecnie właścicielem lokalu. Czy muszę mieć jakieś potwierdzenie, że mam prawo do wspomnianej spłaty? Jak się o nią upomnieć? Czy w przypadku śmierci byłego męża mamy będę mógł dochodzić spłaty od jego spadkobierców? Co będzie, jeśli w chwili śmierci nie będzie już posiadał majątku (bo np. przekaże go swojej córce)?

wizytówka Szukamy prawników »