Niechciana korespondencja listowna

Od dłuższego czasu na mój adres jest przesyłana korespondencja listowna dla mojej siostry, z którą nie utrzymuję żadnych kontaktów. Siostra nigdy nie mieszkała w moim domu. Sądzę, że podawała mój adres jako adres do korespondencji. Listy są odsyłane do nadawców, czyli banku i firmy windykacyjnej. Pisałem już do nich, że siostra nie mieszka ze mną, ale nic to nie dało. Jak pozbyć się tej niechcianej korespondencji listownej?

Niechciana korespondencja listowna

Jak postąpić z niechcianą korespondencją listowną?

Otrzymuje Pan niechcianą korespondencję listowną, która skierowana jest do Pana siostry. W zaistniałej sytuacji ma Pan dwie drogi postępowania.

Po pierwsze, otrzymywaną korespondencję może Pan wyrzucać do kosza do chwili, w której sprawa znudzi się obu firmom.

Po drugie, może Pan napisać do banku i firmy windykacyjnej krótki list. List ten winien wskazywać, że już wielokrotnie zaznaczał Pan, iż siostra nie mieszka pod wskazanym adresem, czyli u Pana w domu. Jeżeli bank i firma windykacyjna nadal będą przesyłać do Pana korespondencję listowną, której Pan nie chce, to wystąpi Pan na drogę postępowania sądowego w związku z naruszeniem Pana dóbr osobistych w postaci miru domowego i prawa do spokoju (art. 24 Kodeksu cywilnego).

Wspomniany powyżej artykuł 24 Kodeksu cywilnego w paragrafie 1 stanowi:

„Art. 24. § 1. Ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny”.

Uporczywe wysyłanie korespondencji listowej

Z kolei art. 23 Kodeksu cywilnego określa zakres dóbr osobistych podlegających ochronie. W tym przepisie wymienia się m.in. zdrowie, wolność, cześć, swobodę sumienia, nietykalność mieszkania. W Pana przypadku można powoływać się na ochronę miru domowego.

„Art. 23. Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”.

Ponadto może Pan jeszcze zaznaczyć, że dalsza uporczywość w przesyłaniu korespondencji listownej, której Pan nie chce, zmusi Pana do zgłoszenia do prokuratury przestępstwa nękania.

Myślę, że reakcja powinna być natychmiastowa.