Mamy 7120 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Nękanie SMS-ami

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 27.05.2013

Od dłuższego czasu jestem nękana SMS-ami przez mężczyznę, którego nie znam osobiście, a wiem tylko, jak się nazywa. Grozi on, że mnie „zniszczy” oraz że wyśle kompromitujące mnie zdjęcia mojemu mężowi. Czasami mnie śledzi – wysyła mi wówczas SMS z adresem miejsca, gdzie obecnie przebywam. Boję się nie tylko o siebie, lecz także o moją rodzinę (zwłaszcza o synka, który ma 5 lat), bo nie wiem, do czego jest zdolny ten człowiek. Co mam robić?

Marek Gola

Opisywane przez Panią zachowania stanowią przestępstwo stalkingu, potocznie zwanego nękaniem. Zachowanie to jest opisane w art. 190a § 1 Kodeksu karnego (K.k.) mówiącym: „Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

 

Ochroną art. 190a K.k. objęte są w istocie cztery różne rodzaje wolności, które mogą być zagrożone. Ochroną prawnokarną objęte będą zatem według M. Filara (Kodeks karny. Komentarz, wyd. 3, LexisNexis, Warszawa 2012):

 

  1. wolność od wszelkich zamachów na dobrostan psychiczny człowieka przez wywoływanie dyskomfortu polegającego na wzbudzaniu (lub spotęgowaniu) poczucia zagrożenia (art. 190a § 1);
  2. wolność do korzystania z prywatności, tj. sfery egzystencji emocjonalnej, w której jej dysponent czuje się całkowicie integralny i wolny od „wizyt nieproszonych gości” (art. 190a § 1);
  3. integralność dysponowania własnym wizerunkiem i danymi osobowymi stanowiącymi dobra osobiste ich „właściciela”; zamach na tę integralność może być podyktowany motywacją majątkową (cel wyrządzenia szkody majątkowej), co zbliża tak rozumiany przedmiot ochrony do przedmiotu ochrony przestępstw przeciwko mieniu (art. 190a § 2, cz. I) lub motywacją ugodzenia w poziom komfortu życia osobistego (art. 190a § 2);
  4. życie – w przypadku czynu opisanego w art. 190a § 3.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Nękanie jest to świadome i zamierzone działanie sprawcy, które obejmuje powtarzające się akty zbliżania się do ofiary, np. śledzenie jej, komunikowanie się wbrew jej woli, zwłaszcza składanie niechcianych propozycji, oświadczeń, deklaracji itp. Ponieważ nieznajomy mężczyzna wbrew Pani woli wysyła Pani obraźliwe SMS-y z groźbami i pogróżkami, jak również śledzi Panią i robi zdjęcia pomimo braku Pani zgody, to jego zachowanie wypełnia wszelkie przesłanki przestępstwa zwanego stalkingiem.

 

W związku z groźbami mężczyzny doszło u Pani także do wzbudzenia poczucia dużego zagrożenia i lęku przed jego kolejnymi możliwymi działaniami. Zachowanie prześladowcy sprawia także, że obawia się Pani o bezpieczeństwo dziecka oraz rodziny. Uznać należy, że te zachowania i działania wywołują u Pani uzasadnione poczucie zagrożenia. Ponadto śledzenie Pani oraz fotografowanie naruszają Pani prywatność.

 

W związku z powyższym powinna Pani udać się na policję i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa nękania. Powinna pani zabrać z sobą telefon komórkowy, by policja mogła zapoznać się z przesyłanymi Pani SMS-ami i zdjęciami. Proszę szczegółowo opisać, na czym polegają zachowania sprawcy. Proszę sobie również przypomnieć, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęły przychodzić pierwsze SMS-y, jak nasilało się zachowanie sprawcy i jak często następuje obecnie. Na policji musi Pani podać jak najwięcej danych umożliwiających zidentyfikowanie sprawcy, tj. numer telefonu, a jeżeli ma Pani podejrzenia co do jego tożsamości – to także jego dane. Musi mieć Pani świadomość, że policja może zażądać, by pozostawiła Pani telefon jako dowód sprawy, warto więc skopiować sobie kartę pamięci, by nie utraciła Pani na czas postępowania numerów telefonów do rodziny i przyjaciół. Dobrze by było, gdyby mogła Pani zabrać ze sobą wydruk otrzymywanych SMS-ów (treść, godzina, data i numer nadawcy).

 

Zawiadomienie należy złożyć na komendzie właściwej dla Pani miejsca zamieszkania. Może Pani także, zamiast udawać się na policję, przygotować zawiadomienie o przestępstwie na piśmie i wysłać je bezpośrednio do prokuratury właściwej dla Pani miejsca zamieszkania.

 

Mam nadzieję, że podjęcie postępowania przez organy ścigania spowoduje, iż uwolni się Pani od prześladowcy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus VII =

01.06.2013

Nie rob z siebie wielce pokrzywdzonej jak wiadomo ze cos mu zrobilas ze jestes taka i cos masz na sumieniu i jezeli chodzi o mnie to ci nie wierze
[komentarz moderowany]

tomek

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Gdzie zgłosić nękanie?

Mój własny ojciec niszczy moją reputację. Tata plotkuje i rozsiewa kłamstwa wśród rodziny, znajomych i sąsiadów. Mówi źle o mnie, jak również o moim biznesie. Sądzę, że ma skłonności psychopatyczne, ale nie leczy się. Wbrew mojej woli wydzwania do mnie, wysyła e-maile, SMS-y. Nachodzi moje dziecko i nastawia je przeciwko mnie. Cała ta sytuacja źle wpływa na moje zdrowie. Gdzie zgłosić nękanie? Czy mam pójść na policję?

Dręczenie i prześladowanie przez internet

Mój partner poznał inną kobietę i zamieszkał razem z nią. Oburzona sytuacją znalazłam tę kobietę na portalu społecznościowym i napisałam jej, co myślę o tej zdradzie. Od tej pory jestem przez nią nękana – otrzymuję obraźliwe e-maile, w internecie zamieszcza opisy z mojego życia (także intyne i wstydliwe), wkleja zdjęcia i mnie wyszydza. Jestem tym wszystkim już bardzo zmęczona i czuję się zagrożona. Jak mogę zareagować? Gdzie szukać pomocy?

Uporczywe nękanie

Od kilku miesięcy otrzymuję na pocztę służbową maile o treści obrażającej moją osobę. Jakiś czas temu awansowałam. W związku z awansem przeniesiono mnie do oddziału firmy znajdującego się w Krakowie (wcześniej pracowałam w Toruniu). Maile wysyłane są ze służbowych skrzynek elektronicznych. W wiadomościach ktoś wyśmiewa moje doświadczenie, kompetencje zawodowe. Pojawiają się nieprzyjemne przezwiska. Co zrobić, aby wyjaśnić, kto wysyła maile? Jaka kara grozi za uporczywe nękanie? Dodam, że jestem pewna, że nękająca mnie osoba przegląda moje maile, ponieważ pisze do mnie takie rzeczy, o których nikt z pracy nie wie.

 

Przechowywanie treści SMS-ów

Byłam szantażowana; dowodem w sprawie były SMS-y z groźbami, które dostawałam. Jednak mój telefon uległ zniszczeniu. Czy operator przechowuje treści SMS-ów i czy mogę zwrócić się do niego o ich udostępnienie?

Groźby przez SMS

Moja była dziewczyna wysyła mi mnóstwo SMS-ów z groźbami (pisze np., że mnie zniszczy, że coś stanie się moim rodzicom itp.). Twierdzi, że jeśli pójdę z nimi na Policję, zostanę wyśmiany, bo takie wiadomości nie mogą stanowić dowodu w sądzie. Co mam robić? Boję się o swoje zdrowie i życie.

 

wizytówka Szukamy prawników »