Nękanie SMS-ami

Od dłuższego czasu jestem nękana SMS-ami przez mężczyznę, którego nie znam osobiście, a wiem tylko, jak się nazywa. Grozi on, że mnie „zniszczy” oraz że wyśle kompromitujące mnie zdjęcia mojemu mężowi. Czasami mnie śledzi – wysyła mi wówczas SMS z adresem miejsca, gdzie obecnie przebywam. Boję się nie tylko o siebie, lecz także o moją rodzinę (zwłaszcza o synka, który ma 5 lat), bo nie wiem, do czego jest zdolny ten człowiek. Co mam robić?

Nękanie SMS-ami

Przestępstwo stalkingu

Opisywane przez Panią zachowania stanowią przestępstwo stalkingu, potocznie zwanego nękaniem. Zachowanie to jest opisane w art. 190a § 1 Kodeksu karnego (K.k.) mówiącym: „Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Ochroną art. 190a K.k. objęte są w istocie cztery różne rodzaje wolności, które mogą być zagrożone. Ochroną prawnokarną objęte będą zatem według M. Filara (Kodeks karny. Komentarz, wyd. 3, LexisNexis, Warszawa 2012):

  1. wolność od wszelkich zamachów na dobrostan psychiczny człowieka przez wywoływanie dyskomfortu polegającego na wzbudzaniu (lub spotęgowaniu) poczucia zagrożenia (art. 190a § 1);
  2. wolność do korzystania z prywatności, tj. sfery egzystencji emocjonalnej, w której jej dysponent czuje się całkowicie integralny i wolny od „wizyt nieproszonych gości” (art. 190a § 1);
  3. integralność dysponowania własnym wizerunkiem i danymi osobowymi stanowiącymi dobra osobiste ich „właściciela”; zamach na tę integralność może być podyktowany motywacją majątkową (cel wyrządzenia szkody majątkowej), co zbliża tak rozumiany przedmiot ochrony do przedmiotu ochrony przestępstw przeciwko mieniu (art. 190a § 2, cz. I) lub motywacją ugodzenia w poziom komfortu życia osobistego (art. 190a § 2);
  4. życie – w przypadku czynu opisanego w art. 190a § 3.

Kiedy mamy do czynienia z nękaniem?

Nękanie jest to świadome i zamierzone działanie sprawcy, które obejmuje powtarzające się akty zbliżania się do ofiary, np. śledzenie jej, komunikowanie się wbrew jej woli, zwłaszcza składanie niechcianych propozycji, oświadczeń, deklaracji itp. Ponieważ nieznajomy mężczyzna wbrew Pani woli wysyła Pani obraźliwe SMS-y z groźbami i pogróżkami, jak również śledzi Panią i robi zdjęcia pomimo braku Pani zgody, to jego zachowanie wypełnia wszelkie przesłanki przestępstwa zwanego stalkingiem.

W związku z groźbami mężczyzny doszło u Pani także do wzbudzenia poczucia dużego zagrożenia i lęku przed jego kolejnymi możliwymi działaniami. Zachowanie prześladowcy sprawia także, że obawia się Pani o bezpieczeństwo dziecka oraz rodziny. Uznać należy, że te zachowania i działania wywołują u Pani uzasadnione poczucie zagrożenia. Ponadto śledzenie Pani oraz fotografowanie naruszają Pani prywatność.

Gdzie zgłosić przestępstwo nękania?

W związku z powyższym powinna Pani udać się na policję i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa nękania. Powinna pani zabrać z sobą telefon komórkowy, by policja mogła zapoznać się z przesyłanymi Pani SMS-ami i zdjęciami. Proszę szczegółowo opisać, na czym polegają zachowania sprawcy. Proszę sobie również przypomnieć, kiedy i w jakich okolicznościach zaczęły przychodzić pierwsze SMS-y, jak nasilało się zachowanie sprawcy i jak często następuje obecnie. Na policji musi Pani podać jak najwięcej danych umożliwiających zidentyfikowanie sprawcy, tj. numer telefonu, a jeżeli ma Pani podejrzenia co do jego tożsamości – to także jego dane. Musi mieć Pani świadomość, że policja może zażądać, by pozostawiła Pani telefon jako dowód sprawy, warto więc skopiować sobie kartę pamięci, by nie utraciła Pani na czas postępowania numerów telefonów do rodziny i przyjaciół. Dobrze by było, gdyby mogła Pani zabrać ze sobą wydruk otrzymywanych SMS-ów (treść, godzina, data i numer nadawcy).

Zawiadomienie należy złożyć na komendzie właściwej dla Pani miejsca zamieszkania. Może Pani także, zamiast udawać się na policję, przygotować zawiadomienie o przestępstwie na piśmie i wysłać je bezpośrednio do prokuratury właściwej dla Pani miejsca zamieszkania.

Mam nadzieję, że podjęcie postępowania przez organy ścigania spowoduje, iż uwolni się Pani od prześladowcy.