Negatywna opinia na forum internetowym

Firma nie wykonała w terminie szafy na zamówienie. Opóźnienie było bardzo duże. Zdecydowałem się na wypowiedzenie umowy i zamieściłem negatywny wpis na forum internetowym. Opisałem w niej tylko to, co naprawdę się wydarzyło, oraz wystawiłem negatywną opinię. Firma zagroziła mi wystąpieniem do sądu, jeśli nie usunę wpisu. Czy rzeczywiście coś mi grozi?

Negatywna opinia na forum internetowym

Zniesławienie lub znieważenie przez wpis na forum internetowym

W Polsce istnieją przepisy, które dają szansę obrony przed nieuczciwymi praktykami w Internecie. Publikując oceny w Internecie, działamy na forum publicznym, więc powinniśmy się liczyć z konsekwencjami własnych słów. Wszystkie działania podejmowane w Internecie mogą mieć określone reperkusje natury prawnej.

Firma lub osoba pomówiona w Internecie chroniona jest zarówno przez przepisy zawarte w Kodeksie cywilnym (K.c.), jak i w Kodeksie karnym (K.k.). Zarówno przestępstwo zniesławienia, jak i znieważenia należą do grupy przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że uprawnienia oskarżyciela posiada sam pokrzywdzony lub osoby działające w jego imieniu. Poszkodowany może zgłosić, że został pomówiony na policję (ustnie lub pisemnie) lub domagać się wyjaśnienia sprawy, składając do sądu uproszczony akt oskarżenia.

Zniesławienie jest występkiem, które polega na pomówieniu firmy (lub osoby, jednostki organizacyjnej itd.), mogącym narazić ją na utratę wiarygodności, zaufania publicznego. Występuje w momencie, w którym utrata wiarygodności ma wpływ na działalność firmy, na wykonywany zawód pomówionego itd., np. sklep internetowy oskarżony przez kogoś (zniesławiony) o nieuczciwość. Nieprawdziwe, oczerniające firmę i osobę informacje, które ktoś przekazał innym, działają szkodliwie na działalność sklepu.

Zgodnie z przepisami zawartymi w K.c. pomawiany może zażądać zaniechania tego działania, jeżeli jest ono bezprawne, a także zażądać usunięcia skutków pomówień, m.in. poprzez oświadczenie wystosowane przez pomawiającego (prostujące wcześniejsze wypowiedzi, które były niezgodne z prawdą) w określonej przez sąd treści i formie.

W wyniku postępowania cywilnego pomawiający może zostać zobligowany do wypłaty zadośćuczynienia, które stanowić ma rekompensatę za szkodę pokrzywdzonego. Pomówiony ma także prawo zażądać, aby pomawiający zapłacił określoną sumę pieniędzy na cele charytatywne na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Wyrażenie negatywnej opinii o firmie na forum internetowym

Natomiast możemy wyrażać negatywną opinię np. o firmie na forum internetowym, jeżeli piszemy prawdę. Mamy prawo publicznie opowiedzieć o tym, w jaki sposób firma wyrządziła nam krzywdę i jak zostaliśmy oszukani.

Nie wolno nam natomiast nigdy znieważać osób (np. poprzez popularne wulgaryzmy, epitety) i publikować ich prywatnych zdjęć lub danych osobowych (bez ich zgody) w Internecie, ponieważ w taki sposób naruszylibyśmy ich dobra osobiste.

Jeśli opisujemy fakty, powinniśmy potrafić je udowodnić, gdyż w przeciwnym wypadku narażamy się na zarzut pomówienia.

Natomiast zawsze mamy prawo do wyrażania opinii i ocen. Obowiązuje wolność słowa, więc każdy ma prawo każdego oceniać według własnego sumienia. Ważne jednak, by nie przekraczać granic obrazy i dobrego smaku, bo wówczas taka ocena może rodzić konsekwencje prawne.

Zatem nie można wystawiać negatywnej oceny, podpierając ją komentarzem ze zmyślonymi faktami, ale jeśli zdarzenie, które Pan opisuje, rzeczywiście miało miejsce i potrafi je Pan udowodnić, to nie ma się czego obawiać.