Mamy 7142 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

Lokal socjalny – jakie warunki powinien spełniać?

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 21.12.2009

Sytuacja jest następująca: gmina musi wskazać lokatorom lokal sojalny na podstawie wyroku sądu. Lokale, które posiada, nie mają bieżącej wody (dostępna na zewnątrz) ani WC wewnątrz budynku, oraz są usytuowane na terenie gminy w odległości 9 km od poprzedniego miejsca zamieszkania eksmitowanych. Będą kursować autobusy szkolne. Lokale są czyste i higieniczne. Pytania: czy gmina jest zobowiązana zapewnić lokatorom sprzęt do sporządzania posiłków oraz ogrzania pomieszczenia, jeśli mieszkanie ma dostęp do prądu? Jakie standardy powinien spełniać lokal socjalny? Czy odległość od poprzedniego miejsca przebywania lokatorów nie jest zbyt duża?

Anna Sufin

Warunki, jakie winien spełniać lokal socjalny, określone zostały w art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266 z późn. zm.).

 

Zgodnie z powyższymi przepisami przez pojęcie „lokal socjalny” należy rozumieć „lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie”.

 

Obniżony standard nie oznacza pozbawienia lokatorów w ogóle dostępu do pewnych urządzeń czy pomieszczeń, ale może je stosownie ograniczać, np. poprzez umiejscowienie jednej wspólnej łazienki lub WC na korytarzu.

 

Pomieszczenie zastępcze, do którego można eksmitować dłużnika, oprócz wskazanych wcześniej warunków, powinno spełniać jeszcze następujące:

 

  • posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby znajdowały się poza budynkiem;
  • posiadać oświetlenie elektryczne i naturalne;
  • posiadać możliwość ogrzewania [wydaje się, że wymaganie to jest spełnione, jeżeli w pomieszczeniu tym są sprawne kontakty elektryczne umożliwiające podłączenie piecyków elektrycznych; możliwość ogrzewania powinna raczej być zapewniona w każdym z pokoi (izb) pomieszczenia zastępczego];
  • posiadać niezawilgocone przegrody budowlane;
  • zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków (niewymagane wobec tego jest zapewnienie samego urządzenia, ale np. albo zainstalowanie instalacji gazowej, albo poprzestanie na kontaktach elektrycznych, dzięki którym może funkcjonować kuchenka elektryczna i inne urządzenia umożliwiające przygotowanie posiłków).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Pomieszczeniem zastępczym, jak się podkreśla w nauce prawa, nie może być noclegowania.

 

Dodatkowo wymaga się, by lokum to znajdowało się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych, z tym że od tego wymagania (podobnie jak od warunku dotyczącego metrażu lokalu) można odstąpić za zgodą osoby przekwaterowywanej.

 

Za tą samą miejscowość w przypadku lokalu zamiennego uważać należy, podobnie jak w przypadku miejsca zamieszkania użytego w art. 25 Kodeksu cywilnego, miasto, wieś albo inną mniejszą miejscowość. Oznacza to, że pojęcie miejscowości nie jest tożsame z pojęciem gminy, a zatem lokal umiejscowiony w tej samej nawet gminie, jednak w innej miejscowości, nie będzie spełniał powyższych warunków. Bez znaczenia jest jednak odległość tego lokalu od wcześniejszego miejsca zamieszkania osób przekwaterowywanych, jeżeli po przekwaterowaniu będą one wciąż mieszkać w tej samej miejscowości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Komentarze (5):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 + 9 =

21.11.2013

Podatniku to ja pracuję na twoje mieszkanie gminne które otrzymałeś za pół darmo od kolesi.Na moje nie musisz pracować bo pies w budzie ma lepiej.

podatniczek

18.10.2013

A JEŚLI LOKAL ZOSTAŁ DANY Z POWODÓW INNYCH ,JAK NP DWIE RODZINY,OSOBNE LOKALE,OSOBNE WEJSCIA. A MIASTO CHCIAŁO,DAC JEDEN WSPÓLNY LOKAL. I MY TEŻ JAKO LOKATORZY SOCJALNI PŁACIMY PODATKI ,NIE JESTEŚMY GORSZYM SPOŁECZEŃSTWEM TYLKO DLATEGO BO MIESZKAMY W SOCJALACH!!!!!

KRASZKA

02.12.2012

"Pamiętaj ze to są mieszkania socjalne za które my płacimy -podatnicy" - Zaznaczyć chciałabym, iż taki mądry ale wziałbyś pod uwage, iż nie wszyscy którzy dostali eksmisje do mieszkania socjalnego, dostali z powodu nie płacenia czynszu, libacji etc. Zgadzam się z Basią, iż w tych czasach proponować "mieszkanie socjalne" to przewaznie nie są mieszkania tylko baraki lub jakieś nory bez wc, łazienki, zawilgocone ciany czy grzyb to wstyd!!!! Płace podatki, składki więc coś chciałabym od państwa naszego. Jak nam zabierają 3/4 pensji to niech coś dadzą w zamian...a jeżeli jak sam napisałeś polska nie nalezy do państw opiekunczych to niech państwo jakie jest polska nie nakłada wogóle żadnych podatków, niech nie zabiera ostatniego grosza od człowieka nie wiadomo na co...to nikt nie będzie miał pretensji, że dają nore bez podstawowych rzeczy jakie jest WC. Jak lubisz robić w kubeł i w kuble się myć to współczuje Tobie....

Agata

10.11.2012

Pamiętaj ze to są mieszkania socjalne za które my płacimy -podatnicy. A mieszkanie socjalne to nie jest nagroda za niepłacenie czynszu. Ale po twojej wypowiedzi widać ze należysz do grupy ludzi którzy uważają że im się wszystko należy- niestety Polska nie należy do państw opiekunczych

egon

23.10.2012

Ale wstyd! Takie małe mieszkania ma tylko państwo polskie do zaoferowania - 10 m kwadratowych bez łazienki. Zastanawiam się, w jakich czasach my żyjemy - chyba w średniowieczu? Wstyd, to chyba w Rosji mają lepiej. Ja myślałam, że w 21 wieku standard mieszkania to łazienka, kuchnia i 2 pokoje, z tego co sobie przypominam, to łazienki na korytarzach były przed wojną w niemieckich kamienicach - czyli około 100 lat temu. To za komuny lub za PRL-u było lepiej, bo budowało się nowoczesne bloki. Myślę, że takie mieszkania wstyd ludziom dawać, którzy przeciętnie na takie mieszkania czekają bardzo długo.

Basia

Indywidualne Porady Prawne specjalistów

Wpisz tutaj swoje pytanie, aby trafiło do naszego prawnika specjalisty.

»Podobne materiały

Praca za granicą a mieszkanie socjalne

Otrzymałem mieszkanie socjalne (po wyroku eksmisji). Mam umowę najmu na rok. Obecnie jednak razem z trojgiem małych dzieci pracuję za granicą (do czego zmusiła mnie sytuacja). Nie chciałbym utracić prawa do tego mieszkania (nie mam zamiaru mieszkać za granicą na stałe, wrócę tak szybko, jak to będzie możliwe), inwestuję w jego wyposażenie, regularnie płacę czynsz. Czy gmina może mi odebrać lokal?

Pozew o przyznanie lokalu socjalnego

W 2009 r. został wydany wyrok eksmisyjny bez prawa do lokalu socjalnego z tego względu, że wszyscy domownicy pracowali. Czy można obecnie złożyć do sądu pozew o przyznanie lokalu socjalnego, ponieważ dwie osoby są chore i mają rentę?

wizytówka Szukamy prawników »