Legalność podjęcia nowej pracy w okresie wypowiedzenia – prawo do odprawy

• Autor: Katarzyna Ostrowska

Jestem w trakcie trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia bez świadczenia pracy. W firmie pracowałam ponad 10 lat; dostanę odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. W związku z tym mam pytanie: czy obecnie mogę podjąć pracę, nie tracąc z tego powodu prawa do odprawy?

Legalność podjęcia nowej pracy w okresie wypowiedzenia – prawo do odprawy

Podjęcie nowej pracy w okresie wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia, w którego czasie pracodawca zwolnił Panią od świadczenia pracy, nie różni się niczym od zwykłego okresu zatrudnienia. Podjęcie w tym okresie pracy u innego pracodawcy jest dozwolone tak samo jak rozpoczęcie dodatkowej pracy w normalnym czasie zatrudnienia i świadczenia pracy.

Podjecie zatrudnienia u innego pracodawcy w trakcie okresu wypowiedzenia nie pozbawi Pani ani prawa do wynagrodzenia od pracodawcy, u którego przebywa Pani na wypowiedzeniu, ani prawa do należnej Pani odprawy.

Inaczej sytuacja kształtowałaby się, gdyby podpisała Pani ze swoim dotychczasowym pracodawcą umowę o zakazie konkurencji. Z takiej umowy mogłyby wynikać ograniczenia dotyczące na przykład podejmowania przez Panią pracy w czasie wypowiedzenia (a także już po całkowitym rozwiązaniu stosunku pracy) w firmach o profilu podobnym do profilu firmy prowadzonej przez dotychczasowego pracodawcę.

Należy również zauważyć, że zgodnie z najnowszym orzecznictwem Sądu Najwyższego pracodawca, który zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy, może w czasie okresu wypowiedzenia wezwać pracownika do wykonywania jego obowiązków pracowniczych i pracownik jest obowiązany do niezwłocznego stawienia się w pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 4 marca 2009 r. II PK 202/08).

Biorąc pod uwagę powyższe rozważania, należy stwierdzić, że nie istnieją żadne przeszkody prawne, by podjęła Pani pracę podczas okresu wypowiedzenia. Istnieje jednakże ryzyko pewnych komplikacji, jeżeli dotychczasowy pracodawca wezwałby Panią do świadczenia pracy podczas okresu wypowiedzenia.